غذاهای فوق العاده فرآوری شده منجر به دریافت 500 کیلو کالری انرژی بیشتر در روز می شوند

17مه 2019 - یک مطالعه ی جدید نشان داد خوردن غذاهای فوق العاده فرآوری شده موجب می شود که افراد روزانه 500 کالری انرژی بیشتر نسبت به زمانیکه از این غذاها اجتناب می کنند، دریافت کنند.

غذاهای فوق العاده فرآوری شده به عنوان غذاهای آماده ی مصرف با پنج ماده ی تشکیل دهنده یا بیشتر تعریف می شوند که اغلب حاوی مواد افزودنی مانند طعم دهنده ها، تثبیت کننده ها یا نگهدارنده ها می باشند.

در اولین نوع از این تحقیق، محققان تاثیر غذاهای فوق العاده فرآوری شده را بر اشتها و رژیم غذایی با یک رژیم غذایی با حداقل غذاهای فرآوری شده مقایسه نمودند. علاوه بر دریافت کالری بسیار بیشتر هنگام خوردن غذاهای فوق العاده فرآوری شده، همچنین وزن شرکت کنندگان نسبت به زمانی که از غذاهای کمتر فرآوری شده استفاده می کردند، افزایش یافت.

در این مطالعه 20 شرکت کننده، هر رژیم غذایی را به مدت 14 روز قبل از تعویض به رژیم غذایی دیگر، دنبال کردند. هر دو رژیم غذایی انتخاب شده از نظر کالری دارای محتوای یکسانی بودند، با این حال، به شرکت کنندگان گفته شد تا مقدار زیاد یا مقدار بسیار کمی از رژیم غذایی که برای آنها در دسترس بود را مصرف کنند.

غذاهای فوق العاده فرآوری شده در این تحقیق شامل غلات صبحانه، راویولی های کنسرو شده، هات داگ و ماست شیرین شده بود. غذاهای با حداقل فرآوری شامل اوت میل، سالاد، سبزیجات بخارپز و مرغ کبابی بود.

غذاهای هر دو رژیم فوق العاده فرآوری شده و غذاهایی با حداقل فرآوری از نظر کالری، قند، کربوهیدرات، چربی و فیبر همسان شده بودند. علیرغم همسانی این معیارها، شرکت کنندگانی که از غذاهای فوق العاده فرآوری شده استفاده می کردند، کالری بسیار بیشتری را دریافت می کردند. در مقابل، به نظر می رسد که غذاهایی با حداقل فرآوری یک ترمز طبیعی ایجاد می کنند که باعث جلوگیری از دریافت کالری بیش از حد می شوند.

متوسط 500 کالری انرژی بیشتری که مصرف کنندگان ​​رژیم غذایی فوق العاده فرآوری شده، دریافت می کنند سبب اضافه وزن متوسط این افراد به میزان ​​0.9 کیلوگرم شده بود. در مقایسه ، زمانی که آنها از رژیم غذایی با حداقل غذاهای فرآوری شده استفاده می کردند، 0.9 کیلوگرم از وزن بدن خود را از دست می دادند.

دکتر Kevin Hall، پژوهشگر ارشد موسسه ی ملی دیابت و بیماریهای گوارشی و کلیوی، گفت: من از یافته های این مطالعه متعجب شدم زیرا فکر می کردم اگر دو رژیم غذایی از نظر اجزای تشکیل دهنده مانند قند، چربی، کربوهیدرات ها، پروتئین و سدیم، یکسان باشند، هیچ چیز جادویی در مورد غذای فوق العاده فرآوری شده وجود ندارد که باعث شود مردم بیشتر غذا بخورند.اما ما متوجه شدیم که در واقع افراد کالری بیشتری را از رژیم های غذایی فوق العاده فرآوری شده دریافت می کنند و این باعث می شود که آنها دچار اضافه وزن و افزایش چربی بدنی شوند.

یافته های این تحقیق در مجله ی  Cell Metabolismمنتشر شده است.

منبع:

https://www.diabetes.co.uk/news/2019/may/ultra-processed-diet-leads-to-eating-500kcal-more-per-day,-study-shows-93556848.html