غذاها و نحوه ی خوردن آنها بر شانس ابتلا شما به دیابت نوع 2 تاثیر می گذارند

10 ژوئن 2019 - سه مطالعه ی جدید نشان می دهد نوع غذایی که می خورید و حتی ترتیب خوردن آنها می تواند بر احتمال ابتلای شما به دیابت نوع 2 تاثیر گذارد.

خلاصه ای از نتایج مطالعات ارائه شده در نشست علمی انجمن تغذیه ی آمریکا، به شرح زیر است:

·        تغییر رژیم غذایی به رژیم غذایی اغلبا گیاهی (اما نوعی که هنوز هم می تواند شامل گوشت و لبنیات باشد) می تواند خطر ابتلا به دیابت نوع 2 را تا 60٪ کاهش دهد.

·        خوردن مقادیر بیشتری ویتامین B2 و B6 با خطر پایین تر ابتلا به دیابت نوع 2 مرتبط است، در حالیکه دریافت مقادیر بیشتری از ویتامین B12 از طریق رژیم غذایی با افزایش خطر ابتلا به دیابت نوع 2 همراه است.

·        به نظر میرسد ترتیب خوردن غذاها بسیار مهم است. افرادی از سبزیجات قبل از خوردن گوشت یا برنج استفاده می کنند، افزایش کمتری در سطح قند خون آنها پس از خوردن غذا ایجاد و تغییرات مثبتی در هورمونهای گرسنگی آنها مشاهده می شود.

دکتر Rekha Kumar، متخصص غدد درون ریز از نیویورک، با مرور یافته های این مطالعات اظهار داشت: تأکید بر مصرف میوه ها و سبزیجات و غذاهای طبیعی و ارگانیک(whole foods) راهی بسیار عملی و آسان برای مدیریت دیابت نوع 2 است. نیمی از بشقاب غذای خود را به سبزیجات اختصاص دهید، حتی در صبحانه، برای مثال شما می توانید برای صبحانه املت سفیده ی تخم مرغ با اسفناج تهیه و میل کنید.

در مورد ترتیب خوردن غذاها، دکتر کومار گفت: مدت زمان لازم برای تخلیه ی سبزیجات، غذاهای با فیبر بالا و حتی پروتئین از معده طولانی تر است، که باعث می گردد افزایش سطح قند خون پس از غذا به آهستگی و با شیب کمتری ایجاد شود.

او گفت: به لحاظ نظری، تغییر ترتیب غذاهایی که می خورید، می تواند بر وزن و کنترل اشتهای شما تاثیر گذارد.

مواد غذایی گیاهی را در اولویت قرار دهید

در اولین مطالعه بیش از 2700 نفر با میانگین سنی 25 سال شرکت داشتند. چهل درصد سیاه پوست و نزدیک به 60 درصد آنان را زنان تشکیل می دادند. محققان سلامتی و رژیم غذایی این افراد را به مدت بیش از 30 سال رصد کردند.

این مطالعه نشان داد شانس ابتلا به دیابت برای افرادی که بیشترین بهبود کیفیت غذایی را از ابتدا تا میانه ی بزرگسالی داشتند، نسبت به کسانی که کیفیت رژیم غذایی آنها کمی کاهش یافته بود، تقریبا دو سوم کمتر است.

یک رژیم غذایی با کیفیت باید حاوی چه موادی باشد؟ محققان می گویند: رژیم غذایی با کیفیت، باید غنی از مواد مغذی باشد و اکثرا از مواد گیاهی(رژیم غذایی گیاه محور) تشکیل شده باشد.

نویسنده ی نخست این مقاله ، Yuni Choi دانشجوی دکترای دانشگاه Minnesota-Twin Cities در سنت پل، گفت: یک رژیم گیاه محور، حاوی مقادیر زیادی غذاهای طبیعی گیاهی، و مقادیر کمی غذاهای گیاهی بسیار فرآوری شده است و به طور کلی کمترین میزان غذاهای حیوانی را دارد. بنابراین، سبزیجات، میوه ها، غلات و دانه های کامل، در چنین رژیمی بوفور یافت می شوند، اما نان سفید و برنج سفید، غذاهایی با کیفیت پایین هستند که در این نوع رژیم غذایی بسیار کم مصرف می شوند یا اصلا مصرف نمی شوند. Choi گفت: این نوع رژیم غذایی می تواند شامل برخی از انواع گوشت های بدون چربی یا بسیار کم چرب و لبنیات کم چرب باشد.

او افزود: به طور متوسط ​​افرادی که رژیم های غذایی خود را بهبود می بخشند، روزانه چهار وعده ی سروینگ یا بیشتر از سبزیجات، دو وعده ی سروینگ میوه، یک و نیم وعده ی سروینگ آجیل یا دانه، تقریبا دو وعده ی سروینگ غلات کامل، کمتر از یک وعده ی سروینگ گوشت فرآوری شده و حدود یک وعده ی سروینگ گوشت قرمز می خورند.

چوی و دیوید جیکوبس مشاور و همکارش، فکر می کنند که مواد مغذی متنوع موجود در غذاهای گیاهی به پیشگیری از دیابت کمک می کنند.

اهمیت ویتامین "B"برای سلامتی

در مطالعه ی دوم، اطلاعات مربوط به رژیم غذایی حدود 200،000 بزرگسال آمریکایی در طی بیش از 15 سال بررسی شد.

خطر ابتلا به دیابت در افرادی که بیشترین میزان ویتامین B2 و B6 را داشتند، 10٪ کمتر بود. به گزارش اداره کشاورزی ایالات متحده، ویتامینB2  در تخم مرغ، گوشت بدون چربی، سبزیجات برگ سبز و محصولات غله ای غنی شده با ویتامین B2 مانند غلات صبحانه و نان یافت می شود. ویتامین B6 در ماهی، گوشت بدون چربی، میوه ها (به غیر از مرکبات) و سیب زمینی و سایر سبزیجات غیر نشاسته ای یافت می شود.

اگرچه میزان بیشتر مصرف ویتامین B12 با افزایش خطر ابتلا به دیابت نوع 2 ارتباطی نداشت، اما این احتمال هنگامیکه محققان تنها بر روی ویتامین B12 دریافت شده از منابع غذایی تمرکز کردند، 11 درصد افزایش یافت. آنها هیچ افزایش مشابهی را در خطر ابتلا به دیابت با دریافت ویتامین B12 از مکمل های تغذیه ای نیافتند. آنها گفتند این نتیجه ممکن است به این دلیل باشد که B12 با منشا تغذیه ای، اغلب از محصولات حیوانی دریافت می شود.

در مطالعه ی سوم نشان داده شد که ترتیب مصرف غذاها می تواند بر سطح قند خون تأثیر گذارد. محققان از 16 بزرگسال چینی( اغلب مرد)، خواستند پنج وعده غذایی آزمایشگاهی را به ترتیبی که برای آنها تعیین نموده بودند، مصرف کنند. این وعده های غذایی شامل سبزیجات، گوشت و برنج ، با اندازه های یکسان بودند.

به طور کلی، کمترین پیک قند خون زمانی اتفاق افتاد که ابتدا سبزیجات یا گوشت خورده می شد. وعده ی غذایی که در آن سبزیجات، گوشت و برنج به ترتیب و بطور جداگانه خورده می شدند، منجر به کمترین افزایش قند خون و پاسخ مطلوب در هورمونهای اشتها شده بود.

نویسنده ی ارشد این مقاله، کریستیانی هنری، مدیر مرکز تحقیقات تغذیه ی بالینی در موسسه علوم بالینی سنگاپور گفت: نحوه و ترتیب خوردن غذا ممکن است اثرات فیزیولوژیکی قابل توجهی داشته باشد، فیبر و مواد مغذی دیگر موجود در سبزیجات، سبب کند شدن انتقال و هضم مواد غذایی از معده به روده می شود، که سبب افزایش بطئی قند خون پس از صرف غذا می شود.

او گفت: خوردن سبزیجات در ابتدای هر وعده ی غذایی راه ساده و عملی برای کاهش قند خون برای مثال قبل از خوردن برنج است. هنری افزود: ما به تحقیقات بیشتری برای بررسی تغییرات مشابه در کنترل قند خون قند با مصرف غذاهای غربی نیاز داریم.

این سه مطالعه در نشست انجمن آمریکایی تغذیه در بالتیمور ارائه شدند. تحقیقات ارائه شدهدر این گونه جلسات علمی معمولا نتایج مقدماتی تحقیقات هستند، و نتایج نهایی با انتشار مقالات در یک مجله ی داوری شده، ارائه می شوند.

منبع:

https://medicalxpress.com/news/2019-06-affects-odds-diabetes.html