عینکی که ممکن است از دیابت جلوگیری کند

یک عینک نوری با تکنولوژی پیشرفته به نام «re-timer» که طیف خاصی از نور را به چشم می‌تاباند ممکن است بتواند از بروز دیابت نوع ۲پیشگیری کند.

کارکرد این عینک به این صورت است که با تاباندن طیف خاصی از نور سبز-آبی به چشم انسان ساعت بدن را تنظیم کرده و سبب آزادسازی هورمون‌های خاصی می شود.براساس تئوری ارائه شده این عینک قادر است میزان قند خون را در افرادی که در مرحله پیش‌دیابت قرار دارند، تنظیم کند و مانع از پیشرفت بیماری آنان شود.

تحقیق بالینی جدیدی که در «مرکز غدد درون ریز لندن» روی ۳۴بیمار پیش‌دیابتی صورت گرفته است نشان می‌دهد که نور ساطع شده از این عینک می‌تواند با ایجاد تغییراتی در سطح هورمون‌ها در درمان حساسیت به انسولین موثر واقع شود.

 تحقیقات بر روی اثرات این عینک در پیشگیری از دیابت همچنان ادامه دارد.

ئون لاک و هلن رایت، دو محقق استرالیایی دانشگاه فلیندرز از سال ۱۹۸۷در حال تحقیق و توسعه بر روی این عینک نورپرداز هستند.

هدف اصلی از این اختراع که ۲۵سال پیش وارد بازار شد، در اصل کمک به کسانی بود که با مشکل بدخوابی مواجه بودند. استفاده از این عینک در کاهش اثرات جت‌لگ (بهم خوردن خواب افراد در اثر پرواز بین دو یا چند منطقه با تفاوت زمانی و جغرافیایی زیاد) موثر است.

محققان اخیراً متوجه اثرات مفید این عینک در درمان بیماری دیابت شدند.

دیابت یا بیماری قند یک اختلال در متابولیسم بدن است که در آن توانایی تولید هورمون انسولین در بدن بیمار کاهش یافته یا بدن قادر به تولید این هورمون نیست که نتیجه آن افزایش قند خون است.دیابت نوع ۲که بیش از ۹۰٪از بیماران مبتلا به دیابت را شامل می‌شود در اثر چاقی، تغذیه نامناسب و تحرک کم پدید می‌آید.

امید می‌رود که تکنولوژی این عینک در پیشگیری از دیابت موثر واقع شود و از نرخ مبتلایان به دیابت بکاهد.

منبع:

https://per.euronews.com/2017/09/07/goggles-prevent-diabetes