عوامل ژنتیکی مرتبط با چاقی ممکن است از فرد در مقابل دیابت محافظت کنند

2 نوامبر 2018- یافته های تحقیقات جدید نشان می دهد برخی از تغییرات ژنتیکی مرتبط با چاقی در حقیقت از فرد در برابر دیابت نوع 2، حمله قلبی و سکته مغزی محافظت می کنند.
کارشناسان معتقدند محل ذخیره ی چربی مازاد در بدن، چه در بخش میانی بدن و چه در اطراف کبد، ممکن است از نظر ژنتیکی تعیین شود. در مورد میزان مقاومت به انسولین و خطر ابتلا به دیابت و سایر بیماری ها، آنچه بیشتر اهمیت دارد دقیقا محل ذخیره ی چربی است ، تا مقدار چربی اضافه ای که ذخیره شده است.
در حال حاضر 14 واریته ی ژنتیکی جدید که محل ذخیره ی چربی های مازاد را تعیین می کنند، توسط دانشمندان در سراسر اروپا، از جمله دانشگاه برونل لندن و دانشگاه اکستر مشخص شده اندو شگفت آور این که برخی از این عوامل ژنتیکی که چاقی را افزایش می دهند، به کاهش خطر بیماریهای متابولیسمی کمک می کنند.
پروفسور الکس بلکمور، متخصص ژنتیک در دانشگاه برونل، گفت: محلی که چربی ذخیره می شود، از نظر خطر ابتلا به دیابت یا سایر عوارض، از میزان واقعی چربی ذخیره شده مهم تر است. برخی از عوامل ژنتیکی که باعث افزایش چاقی می شوند، به طور متناقضی خطر ابتلا به بیماریهای متابولیسمی را کاهش می دهند. این به محل ذخیره ی چربی در بدن بستگی دارد، ذخیره ی مستقیم چربی در زیر پوست بهتر از ذخیره ی آن در اطراف ارگان ها و بخصوص در داخل کبد است.
محققان داده های بیش از 500 هزار فرد 37 تا 73 ساله را از بیو بانک بریتانیا استخراج و بررسی کردند. آنها از اسکن های ام آر ای برای بررسی محل ذخیره ی چربی اضافه در بدن این افراد استفاده نمودند. سپس این اطلاعات را با داشتن علائم دیابت نوع 2، حمله قلبی و خطر سکته مغزی مقایسه کردند.
آنها 14تغییر ژنتیکی یا تغییر در مولکول DNA را یافتند که باBMI  بالاتر (شاخص توده بدنی)، اما خطر کمتر ابتلا به دیابت، فشار خون بالا و خطر ابتلا به بیماری های قلبی ارتباط داشتند.این مطالعه که در مجله ی Diabetes منتشر گردید، نشان داد هنگامی که افراد حامل این عوامل ژنتیکی چاق می شوند، مازاد چربی به طور ایمن در زیر پوست آنها ذخیره می شود و در اندام های اصلی این افراد مانند کبد، پانکراس و کلیه چربی کمتری تجمع می یابد.
دکتر هانیه یاقوتکار از دانشکده پزشکی دانشگاه اکستر می گوید: بسیاری از افراد دارای اضافه وزن یا چاق وجود دارند که در معرض خطرات بیماریهای متابولیکی که انتظار می رود در افرادی با BMI بالاتر ایجاد شود، نیستند. در همین حال، برخی افراد لاغر یا دارای وزن طبیعی، به بیماریهایی مانند دیابت نوع 2 مبتلا می شوند.از آنجایی که بخش بزرگی از افراد بسیاری از جوامع چاق یا دارای اضافه وزن هستند، یافته های ما به درک مکانیسم هایی که سبب تأخیر و یا محافظت از این افراد در برابر پیشرفت عوارض متابولیکی نامطلوب مانند دیابت نوع 2، بیماری قلبی و فشار خون بالا می شود، کمک می کند.

منبع:

https://medicalxpress.com/news/2018-11-genetic-factors-tied-obesity-diabetes.html