عوامل خطر در شروع زودهنگام چاقی دوران کودکی و شدت آن

2مه 2018 - یک مطالعه ی جدید نشان داد سابقه ی خانوادگی چاقی، فشار خون و چربی بالا ، دیابت نوع 2 و بیماری قلبی عروقی همه باید بعنوان عوامل خطر برای شدت و شروع زود هنگام چاقی در دوران کودکی در نظر گرفته شوند. دراین مطالعه که در آن همه ی این عوامل خطر در والدین، خواهرها و برادرها و پدربزرگ و مادربزرگ ارزیابی گردید، همچنین مشخص شد که کودکان بشدت چاق- حتی کودکان بسیار جوان - نشانه هایی از مقاومت به انسولین دارند که می تواند منجر به ابتلای آنها به دیابت نوع 2 شود. نتایج این مطالعه که در مجله یFrontiers in Endocrinology منتشر شده است، آگاهی از چگونگی تاثیر سابقه خانوادگی چاقی و بیماری های مرتبط با آن بر چاقی دوران کودکی که یکی از مهمترین مسائل بهداشت عمومی در سراسر جهان است را افزایش داده است.
دکتر Domenico Corica نویسنده ی ارشد این مقاله از دانشگاه Messina در ایتالیا گفت: تحقیقات ما ارتباط بین چاقی کودکان و سابقه خانوادگی چاقی و بیماری های قلبی-عروقی و متابولیکی که شامل فشار خون بالا، سطح بالای چربی خون، دیابت نوع 2 و بیماری قلبی عروقی است را تایید کرد. ما همچنین نشان دادیم که مشکل چاقی در دوران کودکی صرفا مربوط به افزایش تعداد کودکان چاق نیست بلکه به شدت چاقی در کودکان جوان مربوط می باشد. اگر این چاقی در طول زمان ادامه یابد، این کودکان در معرض خطر بالاتری برای ابتلا به بیماری قلبی عروقی قرار گرفته و عوارض متابولیکی در ابتدای دوره ی جوانی در آنها افزایش می یابد.
در این مطالعه، بیش از 250 کودک دارای اضافه وزن و چاق در محدوده ی سنی 2 تا 17 سال، توسط متخصصان اطفال خانواده به مرکز کلینیک سرپایی کودکان اطفال در دانشگاه مسیینا برای ارزیابی پزشکی فرستاده شدند. در این کلینیکقد و وزن، این افراد اندازه گیری و نمونه های خونی از آنها برای اندازه گیری مقدار قند و چربی خون تهیه شد، همچنین اطلاعاتی در مورد تاریخچه ی چاقی و انواع بیماری های قلبی و عروقی و متابولیکی والدین، خواهرها و برادرها و حتی پدر و مادر بزرگ آنها جمع آوری شد.
دکتر Coricaتوضیح داد: این ارزیابی ها پس از اولین ارجاع توسط متخصص اطفال انجام شد، و ما توانستیم وجود عوارض متابولیکی مانند مقاومت به انسولین را در یک کودک چاق در اولین ارزیابی مشخص کنیم.
همانند مطالعات قبلی، محققان نشان دادند که سابقه ی خانوادگی چاقی خطر ابتلا به چاقی کودکان را افزایش می دهد اما تحقیقات بیشتر، اطلاعات گسترده تری را ارائه نمود.
ابتلای والدین، خواهر و برادر و پدربزرگ و مادربزرگ این کودکان به بیماریهای قلبی و عروقی و متابولیکی، احتمال چاقی زودهنگام و شدید کودکان را افزایش می دهد.محققان با تقسیم کودکان به سه رده ی سنی دریافتند که کودکان زير 8 سال چاق ترین کودکان هستند.از آنجائیکه چاقی دوران کودکی با افزایش خطر ابتلا به عوارض شدید درازمدت ارتباط دارد، این موضوع سبب نگرانی شدیدی در مورد سلامت آینده این افراد در صورت ادامه این وضعیت تا بزرگسالی می شود.
کوریکا افزود: من می خواهم تأکید کنم که ما در کودکان بشدت چاق، حتی کودکان خیلی جوان نشانه های مقاومت به انسولین را یافتیم. این یک یافته بسیار مهم است که نیاز به مداخلات و برنامه های مراقبتی زودهنگام از سوی ارائه دهندگان مراقبتهای بهداشتی، مدارس و دیگر موسسات دولتی، در درجه اول برای تغییر شیوه زندگی یعنی عادات خوردن، فعالیت بدنی، زمان تماشای تلویزیون یا بازی های کامپیوتری، کودکان چاق و خانواده هایشان دارد. اگرچه در این مطالعه کودکان بسیاری از طیف گسترده ای از سنین، از جنوب ایتالیا شرکت داشتند، با این حالCorica امیدوار است که این تحقیق را در مناطق دیگر نیز انجام دهد.
وی افزود: ما به دنبال افزایش شمار کودکان و گسترش منطقه ی جغرافیایی و نیز ارزیابی جنبه های دیگری هستیم که ممکن است بر شروع و شدت چاقی در دوره ی کودکی تأثیر داشته باشد.

منبع و سایت خبر:

Frontiers in Endocrinology, 2018; 9 DOI: 10.3389/fendo.2018.00187

www.sciencedaily.com/releases/2018/05/180502075855.htm