عوارض چشمی و قلبی ناشی از دیابت نوع 1 به شدت با یکدیگر مرتبط هستند

31 ژانویه 2018- افراد مبتلا به بیماری مزمن کلیوی، در معرض خطر بالاتری برای ابتلا به بیماری قلبی عروقی که علت اصلی مرگ و میر در افراد مبتلا به دیابت نوع 1 است، قرار دارند.محققان در یک مقاله ی جدید نشان دادند که بیماری چشمی رتینوپاتی پرولیفراتیو دیابتی نیز به طور مستقل با بیماری قلبی عروقی مرتبط است.
در افراد مبتلا به دیابت نوع 1، غلظت بالای گلوکز خون در نهایت می تواند به عروق خونی در چشم، کلیه ها، قلب و سایر اندام ها آسیب رساند، اما مکانیسم بیولوژیکی این آسیبها ممکن است در اندام های مختلف با یکدیگر متفاوت باشد.دانشمندان مرکز دیابت Joslin در حال حاضر نشان داده اند که مکانیزم های مشابه ای ممکن است در آسیب چشمی و قلبی عروقی ناشی از دیابت نوع 1 دخیل باشند، این نتایج سرنخ های ارزشمندی برای کمک به ابداع درمان هایی برای این عوارض خواهند بود. این مقاله در مجله ی Diabetes Care منتشر شده است.
دکتر جورج کینگ، معاون ارشد و مامور ارشد علمی و استاد دانشکده پزشکی هاروارد می گوید: این یک نتیجه ی غیر منتظره است و نشان می دهد که عوامل بیولوژیکی که از چشم یا قلب در مقابل آسیب های عروقی محافظت می کنند یا این آسیبها را افزایش می دهند، در این دو اندام مشترکند، اما ممکن است با عواملی که کلیه ها را تحت تاثیر قرار می دهند، متفاوت باشند.
دکتر کینگ نویسنده ی مسئول این مقاله می گوید: شناسایی این ارتباط یک چالش خاص است زیرا افراد مبتلا به دیابت نوع 1 که به بیماری مزمن کلیوی مبتلا هستند، معمولا دچار تخریب چشمی شدیدی هستند.
هنگامی که محققانجاسلین سوابق صدها نفر از شرکت کنندگان در برنامه ی the Joslin Medalist را -که افراد شرکت کننده در آن، برای بیش از 50 سال به این بیماری مبتلا بودند-، بررسی کردند، توانستند 30 نفر را که دارای بیماری چشمی شدیدی نبودند اما به بیماری مزمن کلیوی مبتلا بودند، شناسایی کنند.
با توجه به وجود بیماری کلیوی، محققان انتظار داشتند که در این افراد همچنین نرخ بروز بیماریهای قلبی عروقی به میزان قابل توجهی بالاتر از افرادی باشد که بیماری کلیوی را تجربه نکرده اند. دکتر کینگ می گوید: اما شگفت آور است که در این گروه، بیماری های قلبی و عروقی بسیار زیادی مشاهده نگردید.

پرفسورDaniel Gordin، نویسنده ی اول این مقاله و یکی از پژوهشگران ارشد در آزمایشگاه Dianne Nunnally Hoppes، که توسط پرفسور کینگ رهبری می گردد، کشف Medalists را در میان یک گروه دیگر از افراد مبتلا به دیابت نوع 1، که در مطالعه نفروپاتی دیابتی فنلاند(FinnDiane) شرکت داشتند، بررسی و تایید کرد.  در این مطالعه که از سال 1997 شروع شده بود، داده های دقیق ژنتیکی و فیزیکی بیش از 5500 نفر را گردآوری شده بود.
پرفسور Daniel Gordin، نویسنده ی اصلی این مقاله، به بررسی این عوارض در افرادی که حداقل 25 سال به دیابت مبتلا بودند، یعنی زمانی که معمولا بیماری کلیوی در افرادی که مستعد ابتلا به این بیماری هستند، بروز می کند، پرداخت.نتایج با آنچه در مطالعه ی مدالیست ها یافت شده بود، بسیار مشابه بود.
پرفسور Gordinمی گوید: این مطالعه، نمونه ای زیبا از همکاری بین دو مرکز دیابت در جهان: جاسلین مدالیست و همکاران فنلاندی ما است، این گونه مطالعات هر 10 سال یا بیشتر یکبار قابل انجام هستند زیرا زمان زیادی می برند، بدون این همکاری، ممکن بود ما مجبور شویم 10 سال دیگر برای تأیید یافته هایمان صبر کنیم.
این مطالعه مجددا، شواهد قبلی در مورد اینکه بالا بودن قند خون باعث ایجاد آسیب به همه ی عروق از یک طریق نمی شود، را تایید کرد.آسیب عصبی در بیماران مبتلا به دیابت نوع 1 ارتباطات مشابهی با بیماری های قلبی عروقی و آسیبهای چشمی ندارد این موضوع یک بار دیگر ارتباط نزدیک بین آسیب های چشمی و قلب و عروقی را نشان می دهد.
در مراحل بعدی، دانشمندان تصاویر تهیه شده از قلب گروههای مختلف مدالیست را برای بررسی ارتباطات دقیق بین آسیب در عضلات قلب و آسیب به سایر اعضای بدن تجزیه و تحلیل خواهند کرد. دکتر کینگ می گوید: ما امیدواریم تحقیقات آتی، مجموعه ای از سرنخ ها را برای درک این عوارض و محافظت در برابر آن به ما ارائه دهد.

منبع و سایت خبر:

Diabetes Care, 2018; dc172250 DOI: 10.2337/dc17-2250

www.sciencedaily.com/releases/2018/01/180131110400.htm