ضایعات قرمز در چشم می‌تواند به پیش‌بینی رتینوپاتی دیابتی کمک کند

23 نوامبر 2017- یک تحقیق پیشگام در زمینه‌ی رتینوپاتی نشان داده است راه بهتری برای پیش بینی ابتلا به رتینوپاتی دیابتی که شایعترین شکل بیماری چشمی دیابت است، وجود دارد. محققان می‌گویند: کلید این روش توجه به محلی است که ضایعات قرمز در چشم ظاهر می شوند، این ضایعات شاخص‌های اولیه‌ی ابتلا به رتینوپاتی دیابتی هستند که یک بیماری تهدید کننده‌ی بینایی می‌باشد.

 این ضایعات، تغییرات در جریان خون در شبکیه را پیش بینی می‌کنند، هدف این مطالعه، تعیین دقیق نقشه‌ی مکانهایی است که این ضایعات ممکن است رشد کنند تا محققان راهی برای پیش بینی ابتلا به رتینوپاتی دیابتی بیابند.

 محققان به مطالعه ی مکانهای قرار گرفتن این ضایعات در چشم افراد دیابتی مبتلا به رتینوپاتی پرداخته و آن را با محل قرار گرفتن چنین ضایعاتی در افراد دیابتی که به رتینوپاتی مبتلا نشده بودند مقایسه کردند.

 نویسنده‌ی ارشد این تحقیق دکتر Ometto از دانشگاه لندن می‌گوید: ما امیدواریم مطالعه‌ی ما و استفاده از این نقشه‌های وقوع بتواند به پیش بینی رتینوپاتی دیابتی و کاهش بار این بیماری کمک کند.

 با بهینه‌سازی برنامه‌های غربالگری، ما امیدواریم افراد در معرض خطر بالا را در مراحل اولیه شناسایی کرده و مداخلات مناسبی را قبل از ظهور علایم شدیدتر، به این افراد ارائه دهیم.

 محققان اضافه کردند که اطلاعات موجود در این الگوی توسعه‌ی رتینوپاتی احتمالاً نمی‌تواند مشخصات کامل خطر را مشخص کند اما اساس این اطلاعات می‌تواند در مدلهای ارزیابی خطر در نظر گرفته شود و در معاینات  بالینی متخصصان مورد استفاده قرار  گیرد.

رتینوپاتی دیابتی ممکن است در افراد مبتلا به دیابت که قند خونشان بخوبی کنترل نمی‌شود، ایجاد گردد اما با کنترل خوب قند خون از طریق یک رژیم غذایی سالم می‌توان خطر ابتلا به رتینوپاتی را به حداقل رساند.

 شدیداً توصیه می‌‌شود که همه‌ی افراد مبتلا به دیابت برای بررسی هر گونه تغییری در بینایی خود برای معاینات منظم چشمی به متخصص شبکیه مراجعه کنند، غربالگری سالانه به همه‌ی افراد  مبتلا به دیابت که سن آنها 12 سال یا بیشتر است، توصیه می‌گردد.

نتایج این تحقیق در مجله‌ی Diabetologia منتشر شده است.

منبع:

www.diabetes.co.uk/news/2017/nov/red-eye-lesions-could-help-predict-diabetic-retinopathy-96899018.html