صبحانه ی کم کربوهیدرات باعث جلوگیری از افزایش بیش از حد قند خون در افراد مبتلا به دیابت نوع 2 می شوند

نویسنده: Jonathan Little

24مه 2019 - رژیم غذایی کتو، کم کربوهیدرات، رژیم دارای شاخص گلیسمی پایین، مدیترانه ای، رژیم غذایی DASHو رژیم غذایی کم چرب: مجموعه ای از رژیمهای غذایی هستند که ادعا می کنند که به بهینه سازی سلامت افراد کمک می کنند. برخی از این ادعاها مبنای علمی صحیحی دارند و بعضی از آنها دارای این مبانی علمی نیستند.

برای هر فرد مبتلا به دیابت نوع 2 ،- بیماریی که در حدود یک نفر از هر 12 نفر را در سطح جهان تحت تاثیر قرار داده است-، انتخاب رژیم غذایی و غذاهایی که می توانند مصرف کنند، ممکن است بسیار گیج کننده باشد، زیرا بدن آنها دچار مشکلاتی در استفاده از قندها است.

هنگامی که آنها از کربوهیدرات ها استفاده می کنند( قندها و نشاسته ها در بسیاری از غذاها یافت می شوند) قند خونشان به میزان زیادی افزایش می یابد. کنترل ضعیف قند خون توسط بدن می تواند به اندامها، به ویژه رگهای خونی، چشم و کلیه، آسیب وارد کند.

هدف آزمایشگاه تحقیقاتی ما در پردیس دانشگاه Okanagan در دانشگاه بریتیش کلمبیا تحقیق در مورد رژیم غذایی و مداخلات ورزشی برای درمان و پیشگیری از دیابت نوع 2 است. ما مطالعات انسانی را برای بررسی تاثیر استراتژی های مختلف شیوه زندگی ، بر کنترل قند خون و دیگر مارکرهای سلامت مهم برای مدیریت این بیماری انجام می دهیم.

علم ما در مورد بعضی از این رژیم ها چه می گوید؟ برخی از استراتژی های ساده ای که افراد مبتلا به دیابت نوع 2 می توانند از طریق آنها از افزایش قند خون خود جلوگیری کنند و سلامت خود را بهبود دهند، چیست؟

اولین استراتژی که ممکن است ساده ترین و آسانترین روش باشد: محدود کردن غذاهای حاوی کربوهیدرات مانند اوت میل و نان تست در وعده ی صبحانه است.

ریتم شبانه روزی معکوس در افراد دیابتی

من برای نظارت بر تاثیر رژیم غذایی و ورزش بر کنترل قند خون، به مدت 10 سال از دستگاه نظارت مداوم بر قند خون استفاده کرده ام. از مطالعه ی صدها فرد مبتلا به دیابت نوع 2، به یک نتیجه ی مشترک رسیدم: صبحانه منجر به بزرگترین افزایش قند خون در روز می شود.

من همیشه تصور می کردم این افزایش قند خون به دلیل این واقعیت است که غذاهایی که در وعده ی صبحانه معمولی غربی مصرف می شوند مانند غلات، نان تست، بلغور جو و میوه ها دارای مقادیر زیادی کربوهیدرات هستند.با این حال، این موضوع می تواند به ریتم شبانه روزی - ساعت داخلی 24 ساعته که متابولیسم را تنظیم می کند - در دیابت نوع 2 مربوط باشد که نسبت به حالت طبیعی، معکوس است.

بجای آنکه بدن این افراد پس از بیدار شدن از خواب قابلیت غلبه بر گلوکز بیشتری را داشته باشد و حساسیت به انسولین آنها در اوایل روز بیشتر باشد، به دلیل اختلال در ریتم شبانه روزی افراد مبتلا به دیابت نوع 2، بدن آنها در صبح به هنگام خوردن کربوهیدرات ها، بدتر عمل می کند یعنی از تحمل گلوکز آنها به دلیل کاهش حساسیت به انسولین کاسته می شود. بهمین دلیل اگر آنها یک صبحانه معمولی بخورند، افزایش قند خون آنها بمراتب بیشتر است.

این موضوع سبب شد که مطالعه اخیر را انجام دهیم، در این مطالعه که در مجله تغذیه ی بالینی آمریکا، منتشر شده است، این پرسش ساده را مطرح نمودیم: اگر افراد مبتلا به دیابت نوع 2 از خوردن کربوهیدرات ها در وعده ی صبحانه جلوگیری کنند، بر کنترل کلی قند خون آنها چه تاثیری خواهد داشت؟

میل کمتر به غذاهای شیرین

همانطور که پیش بینی می کردیم، با مصرف یک صبحانه ی کم کربوهیدرات شامل املت پنیر و اسفناج از افزایش قند خون شدید پس از صبحانه جلوگیری شد. نه تنها این که افزایش ناگهانی قند خون بعد از صبحانه کاهش یافت، بلکه افزایش قند خون پس از ناهار و شام نیز بطور مشابه کاهش یافت و به طور کلی بدن در معرض افزایش گلوکز تخریب کننده ی کمتری قرار گرفت و مارکرهای نوسان گلوکز با این تغییر ساده به صبحانه های کم کربوهیدرات بهبود یافت.

ما همچنین کشف کردیم که گرسنگی قبل از غذا و تمایل به خوردن غذاهای شیرین در وعده ی شام در روزی که صبحانه کم کربوهیدرات مصرف می شود، کاهش می یابد. این نشان می دهد که خوردن صبحانه ای با کربوهیدرات کم باعث کاهش دریافت انرژی می شود و بعد از آن در طول روز به کاهش تمایل فرد به مصرف مواد قندی کمک می کند. این استراتژی ساده و قدرتمند نه تنها برای افراد مبتلا به دیابت نوع 2، بلکه برای افرادی که به دنبال بهبود رژیم غذایی خود برای کاهش وزن هستند، موثر است.

لازم به ذکر است که این یافته های اولیه اگرچه امیدوار کننده هستند اما ما هنوز نمی دانیم که آیا تمام غذاهای کم کربوهیدرات در صبحانه منجر به همین اثرات می شوند یا خیر.

شما همچنین ممکن است از خودتان بپرسید که اگر افزایش قند خون پس از صبحانه چنین مشکلاتی را بهمراه دارد، چرا از شرکت کنندگان خواسته نمی شود که اصلا صبحانه نخورند؟ ما بر اساس تحقیقات قبلی دریافته ایم که حذف صبحانه، احتمالا بهترین ایده برای افراد مبتلا به دیابت نوع 2 نیست زیرا می تواند افزایش میزان قند خون پس از ناهار و شام را تشدید کند و ممکن است منجر به جبران متابولیسمی شود - به این ترتیب ممکن است مردم در اواخر روز بیشتر غذا خورده یا انرژی کمتری بسوزانند.

معکوس نمودن دیابت با رژیم کتو

استراتژی دوم به ویژه برای افراد مبتلا به دیابت نوع 2 ، رژیم غذایی کم کربوهیدرات یا کتوژنیک است.

شواهد در مورد مزایای رژیم غذایی کتو برای دیابت نوع 2 در حال افزایش است؛ مطالعات نشان می دهد که با حمایت مناسب و راهنمایی های پزشکی، بیش از 50 درصد از بیماران با کمک رژیم غذایی کتو ممکن است قادر به "بهبودی از دیابت یا remission" باشند.این بدان معنا است که کنترل قند خون آنها به حالت عادی بازمی گردد و دیگر مجبور به مصرف داروهای کاهش دهنده گلوکز نیستند. این یک نتیجه عجیب و تغییر دهنده ی زندگی برای بسیاری از افراد وابسته به داروهای روزانه مانند انسولین یا متفورمین است.

با این حال، در دنیای واقعی، پایبندی به هر گونه الگوی رژیم غذایی محدود کننده، به طور کلی ضعیف است. بعضی افراد می توانند به آن پایبند بمانند اما معمولا حداقل نیمی از شرکت کنندگان در طی شش تا 12 ماه از شروع هر رژیم غذایی، -چه کربوهیدرات آن کم باشد و چه نه-، از رژیم خود تخطی می کنند و یا از رژیم خود بکلی دست می کشند.

یک یا دو وعده غذای کم کربوهیدرات

ممکن است یک رویکرد رژیم کتوژنیک سختگیرانه با خطراتی نیز همراه باشد. یک مطالعه که اخیر توسط آزمایشگاه ما انجام و منتشر گردید، مشخص شد که " روز تقلب " که مصرف کربوهیدراتها در آن در رژیم کتوژنیک سختگیرانه، آزاد است، ممکن است باعث آسیب به عروق خونی شود.

تعویض فقط یک یا دو وعده غذا در روز با غذای کم کربوهیدرات می تواند یک هدف قابل دسترس با حداکثر مزایا و در عین حال کاهش خطرات بالقوه برای بسیاری از افراد مبتلا به دیابت نوع 2 باشد.

در عصری که داروها هنجار معمول برای مدیریت بسیاری از بیماری ها هستند، من تشویق می شوم که برخی گزینه های ساده را بیابم که در تحقیقات علمی مورد آزمایش قرار گیرند. ما هر روز شاهد معکوس شدن بیماری ها با روشهای ساده نیستیم.

از آنجائیکه ریتم سیرکادین معمول می گوید که انسان در صبح دارای بیشترین میزان تحمل گلوکز است، استراتژی کاهش کربوهیدرات در وعده ی صبحانه برای افرادی که به دیابت مبتلا نیستند، مطلوب نیست. با این حال، احساس گرسنگی کمتر در ادامه ی روز، با خوردن یک صبحانه کم کربوهیدرات ممکن است برای بسیاری از افرادی که سعی در کنترل وزن خود دارند، جذاب باشد.

ما امیدواریم برخی از این ایده ها را در سال های آینده، همزمان با ادامه ی تحقیقات در مورد بهینه سازی رویکردهای شیوه زندگی برای دیابت نوع 2، آزمایش کنیم.

منبع:

https://medicalxpress.com/news/2019-05-low-carb-breakfasts-sugar-spikes-diabetes.html