شیوه زندگی و داروها می توانند علل ریشه ای افزایش فشار خون باشند

10مه 2018 - تحقیقات جدید نشان می دهد که هورمون انسولین نقش اصلی را در افزایش فشار خون ایفا می کند و بنابراین غذاها و داروهایی که سبب افزایش سطح انسولین در خون می شوند، ممکن است عامل اصلی افزایش خطر هایپرتنشن یا فشار خون بالا باشند.
در حالیکه اطلاعات زیادی در مورد فشار خون بالا وجود دارد، اما هنوز هم عوامل ناشناخته ای در افزایش فشار خون نقش دارند، که ما از آنها بی اطلاعیم.بدن یک سیستم بسیار پیچیده است و علیرغم دهه ها تحقیق در مورد این موضوع، ما همچنان به دنبال یافتن جنبه های جدیدی برای یادگیری هستیم.
در این تحقیق بر شناسایی ژن های مرتبط با فشار خون بالا تمرکز شده است. اینتیم تحقیقاتی بیش از 200 ژن را شناسایی نموده است که نقش مهمی را در کنترل فشار خون ایفا می کنند، آنها با انجام آنالیزهای بیشتر می خواستند ژن ها و فاکتورهای مهم را برجسته تر کنند.
یکی از یافته های مهم این تجزیه و تحلیل این بود که ژن هایی که در بروز بیماری های متابولیکی نقش دارند و به ویژه ژنهایی که با انسولین مرتبط هستند، در شبکه ی ژن های دخیل در فشار خون نقش مهمی ایفا می کنند. یافته های این تحقیق نشان می دهد که انسولین نقش مهمی در بالا بودن فشار خون یا نرمال بودن آن بازی می نماید.این اولین مطالعه ای نیست که افزایش غلظت انسولین را با فشار خون بالا مرتبط کند، اما در این مطالعه دلایلی ژنتیکی برای این ارتباط شناسایی گردید.
اگر انسولین یک عامل کلیدی در فشار خون بالا باشد، سوال بعدی این است که چه عاملی باعث افزایش انسولین می شود؟ به این سوال در این مطالعه پاسخ داده نشده است؛ با این حال، ما در حال حاضر شواهد خوبی در مورد عواملی که در زندگی موجب افزایش سطح انسولین می شوند، در دست داریم.
ما می دانیم که عوامل شیوه زندگی بخشی از علل افزایش غلظت انسولین هستند.رژیم غذایی حاوی کربوهیدرات بالا و به ویژه دارای قند بالا، غلظت انسولین را افزایش می دهد.این موضوع بویژه بر افرادی که فعالیت بدنی متوسط و یا کمتر از متوسط دارند، تاثیر بیشتری می گذارد.
عامل دیگری که می تواند به طور مستقیم میزان انسولین را افزایش دهد، برخی از داروهای خاص هستند. در افراد مبتلا به دیابت نوع 2 که تحت درمان با انسولین هستند و همچنین افراد مبتلا به دیابت نوع 1 که روزانه مقدار زیادی انسولین تزریق می کنند، غلظت انسولین بیش از غلظت طبیعی آن می شود که می تواند منجر به افزایش فشار خون شود.
سایر داروهایی که میزان انسولین را به میزان قابل ملاحظه ای افزایش می دهند، عبارتند از: داروهای متعلق به گروه دارویی سولفونیل اوره ها و گلینیدها. این داروها برای تحریک لوزالمعده به تولید انسولین بیشتر طراحی شده اند.در افراد مبتلا به دیابت نوع 2 این می تواند به افزایش غلظت انسولین در بدن منجر شود که ممکن است منجر به فشار خون بالا گردد.
در سال 2015،انجمن دیابت بریتانیا(Diabetes.co.uk  ) برنامه ی Low Carb را راه اندازی کرد.این برنامه بر مبنای این مفهوم طراحی شد که به افراد مبتلا به دیابت در کاهش سطح انسولین در بدن از طریق کاهش مصرف کربوهیدرات ها و قندها کمک شود. این شیوه ی زندگی علاوه بر کمک به کاهش فشار خون، همچنین می تواند منجر به منافع دیگری مانند کمک به دستیابی به وزن سلامت، بهبود سطح قند خون و کمک به افراد برای کاهش وابستگی آنها به داروهای خاص شود.
اگر علاقه مند هستید که در مورد این شیوه ی زندگی اطلاعات بیشتری بدست آورید، همین امروز به برنامه Low Carb ملحق شوید.این مطالعه به صورت آنلاین در مجله ی Hypertension منتشر شده است.

منبع:

https://www.diabetes.co.uk/news/2018/may/lifestyle-and-medications-could-be-root-causes-of-higher-blood-pressure-91413325.html