شیوع دیابت نوع 1 درمیان بزرگسالان مشابه با کودکان است

1 دسامبر2017- تحقیقات نشان می‌دهد با وجود اینکه دیابت نوع 1 به عنوان دیابت دوران کودکی شناخته می‌شود اما شیوع آن در میان بزرگسالان مشابه با کودکان است.

مطالعه‌ی انجام شده توسط محققان دانشگاه Exeter نشان می‌دهد که بیش از 40 درصد از تمام موارد  دیابت نوع 1 پس از 30 سالگی رخ می‌دهد، اما غالباً به طور اشتباه در این سنین به عنوان دیابت نوع 2 تشخیص داده می‌شود.

دکتر Richard Oram استاد دانشگاه اکستر و پزشک مشاور می‌گوید: این یافته ها، اعتقاد همیشگی پزشکان در مورد دیابت نوع 1 را، تغییر داده است. او افزود: در کتابهای درسی به متخصصان دیابت گفته می‌شود که دیابت نوع 1 بیماری دوران کودکی است اما ما در این مطالعه نشان دادیم که این بیماری در تمام طول عمر شایع است. تجزیه و تحلیل فالوآپ نشان داد که 50 درصد از افرادی که به بیماری دیابت نوع 1 در بزرگسالی مبتلا می‌شوند در ابتدا اشتباهاً بیماریشان به عنوان دیابت نوع 2 تشخیص داده شده است، این موضوع نشان می‌دهد که دیابت نوع 1 اغلب در تشخیص دیابت در میان بزرگسالان به عنوان یک گزینه مطرح نیست.

این تحقیق بر اساس بررسی 500 هزار فرد 40 تا 69 ساله که همگی در انگلیس زندگی می کردند و اطلاعات آنها در بیوبانک بریتانیا ثبت شده بود، انجام گردید. نمونه‌های خون، ادرار و بزاق این افراد مورد بررسی قرار گرفت و سلامت این افراد در طی یک دوره‌ی 60 ساله  دنبال شد.

دکتر Oram گفت: آنچه ما را متعجب نمود، اینست که نزدیک به 50 درصد از موارد دیابت نوع 1 در بزرگسالی رخ می‌دهد و بیش از 40 درصد از موارد آن پس از سن 30 سالگی اتفاق می‌افتد، اگر چه دیابت نوع 1 با فرکانس مشابهی در بزرگسالان و کودکان اتفاق می‌افتد اما گاهی می‌تواند در میان تعداد زیادی از موارد دیابت نوع 2 در بزرگسالی پنهان باقی بماند.

تحقیقات پیشین نشان داده است افرادی که به اشتباه دیابت نوع 1 در آنها دیابت نوع 2 تشخیص داده شده است، یک سال پس از تشخیص نیاز به درمان با انسولین داشته اند، این تأخیر می‌تواند سبب ایجاد پیامدهای جدی در سلامت آنها شود. نخست‌وزیر بریتانیا "ترزا می" یکی از افرادیست که دیابت نوع 1 او در دهه‌ی 50 سالگی  به اشتباه دیابت نوع 2 تشخیص داده شده بود.

پرفسور Hattersley استاد پزشکی مولکولی در دانشگاه اکستر و مشاور متخصص دیابت در دانشکده‌ی Royal Devon گفت: عدم تشخیص صحیح دیابت نوع 1 و تأخیر در تجویز انسولین می تواند بسیار خطرناک باشد. به دیابت نوع 1 باید برای هر بیماری که به افزایش دوز قرص‌های کاهنده‌ی قندخون، پاسخ مناسب نمی‌دهد، بخصوص اگر لاغر باشد مشکوک شد.

نتایج  این تحقیق در مجله‌ی Lancet Diabetes and Endocrinologythe  منتشر شد.

منبع:

www.diabetes.co.uk/news/2017/dec/type-1-diabetes-as-prevalent-in-adults-as-in-children,-research-suggests-97589951.html

 نآن