شرکت IBM مطالعه‌ای را بر  روی میکروبیوم انسان و نقش آن در بیماریها آغاز کرده است

چگونه میکروبهای ساکن در روده‌ی ما و سایر مناطق بدن بر سلامت کلی ما تأثیر می‌گذارند، این موضوعی است که تا حد زیادی بصورت یک راز باقی مانده است. اما IBM امیدوار است اطلاعات بیشتری در این مورد و نقش میکروبیوم بر سلامت و آغاز بیماریها بدست آورد. آنها امیدوارند که با استفاده از سوپرکامیپوتر‌های شبکه‌ی جهانی ارتباط میکروبیوم را با بیماریهای خود ایمنی کشف کنند.

محققان شرکت IBM در این مطالعه با محققان موسسه ی Broad در هاروارد در MIT، محققان بیمارستان عمومی ماساچوست، محققان دانشگاه کالیفرنیا در سن دیگو و موسسه ی Flatiron سایمونز همکاری می کنند. هدف آنها تهیه‌ی نقشه ای از 3 میلیون ژن باکتریایی است که در روده‌ی انسان ساکن هستند.

محققان امیدوارند این تحقیق به آنها کمک کند تا درک بهتری از نقش میکروبیوم در بیماریهایی نظیر دیابت نوع 2، بیماری هاشیموتو، بیماری کرون و کولیت اولسراتیو بدست آورند.

با این حال شرکت IBM تنها شرکتی نیست که به بررسی سلامت روده‌ی ما می‌پردازد، در واقع به نظر می‌رسد برای یک شرکت فن‌آوری همکاری در پروژه‌های بیولوژیک عجیب باشد، اما در ماه آوریل Alphabet یکی از شرکتهای Verilylife sciences پروژه‌ای را برای جمع‌آوری اطلاعات در مورد میکروبیوم روده و نمونه‌های DNA  ده هزار شرکت کننده راه‌اندازی کرده است.

  Naveen Jainمیلیاردر فنآوری نیز تحقیقات خود را با تاسیس شرکت Viome درسال 2016 در این زمینه آغاز کرده است، چندین شرکت نوپای دیگر در طی چندسال گذشته، بودجه‌ی خود را به تحقیقات در این زمینه اختصاص داده‌اند.

 در مطالعه‌ی اخیر شرکت IBM با همکاری دانشگاه‌های فوق‌الذکر و همچنین استفاده از توان محاسباتی بالای سوپرکامیپوترها داده‌های داوطلبان از سراسر دنیا را جمع‌آوری و آنالیز خواهد کرد و در  دسترس عموم قرار خواهند داد.

منبع:

https://techcrunch.com/2017/08/23/ibm-has-launched-a-study-on-the-human-microbiome-and-its-role-in-disease