شاخص گلایسمیک چهار نوع از میوه های خشک پایین تر از غذاهای نشاسته ای است

10دسامبر 2018 - یک مطالعه ی جدید نشان داد که تولید کنندگان مواد غذایی پتانسیل تولید غذاهایی با شاخص گلایسمیک پایین با فورمولاسیون مجدد از جمله استفاده از میوه های خشک در محصولات خود را دارند.

افراد مبتلا به دیابت و پیروان رژیم غذایی مبتنی بر شاخص گلایسمیک(GI) می توانند از میوه های خشک که سبب افزایش ناگهانی قند خون در مقایسه با غذاهای نشاسته ای مانند نان سفید نمی شوند، لذت ببرند. نتایج این مطالعه در نشریه ی Nutrition and Diabetes منتشر شده است.

به گفته دکترJohn Sievenpiper  از بیمارستان سنت مایکل تورنتو و پژوهشگرمرکز تغذیه بالینی و ریسک فاکتورهای قابل تغییر Cyril Kendall در این بیمارستان، نتایج این تحقیقات همچنین نشان می دهد که تولید کنندگان مواد غذایی پتانسیل تولید غذاهایی با شاخص گلایسمیک کم با فورمولاسیون مجدد از جمله استفاده از میوه های خشک در محصولات خود را دارند.

شاخص گلایسمیک توسط دکتر دیوید جنکینز از بیمارستان سنت مایکل در اوایل دهه 1980 به عنوان راهی برای توضیح اینکه چگونه کربوهیدرات های مختلف بر میزان گلوکز خون تأثیر می گذارند و این که کدام غذاها برای افراد مبتلا به دیابت بهتر است؛ ابداع شد. غذاهایی با شاخصGI بالا مانند نان سفید، غلات صبحانه، سیب زمینی و برنج، باعث افزایش ناگهانی قند خون و انسولین می شوند، در حالی که کربوهیدراتهای دارای GI کمدر غذاهایی مانند ماکارونی، لوبیا، عدس و دانه های کامل مانند جو دوسر، به آرامی شکسته می شوند و موجب افزایش متوسطی در مقدار ​​قند خون و انسولین می شوند.

در این مطالعه پاسخ گلایسمی به چهار نوع میوه ی خشک: خرما، زردآلو، کشمش و انگور سلطانی در مقایسه با مصرف نان سفید در 10 فرد سالم بررسی گردید. یافته ها نشان داد که میوه های خشک دارای GIپایین تری هستند و می توان پاسخ گلایسمی به نان سفید را از طریق جابجایی نیمی از کربوهیدراتهای موجود در آن با میوه های خشک، کاهش داد.

دکتر Sievenpiper گفت: مردم اغلب نگران مواد غذایی حاوی قند هستند و میوه یکی از آنهاست، اما بیشتر میوه ها دارای شاخص گلایسمی پایینی هستند و ما در اینجا نشان دادیم که میوه های خشک نیز دارای شاخص گلیسمی پایین تری نسبت به مواد نشاسته ای هستند، به طوری که آنها قند خون را خیلی بالا نمی برند.

این مطالعه می گوید: مردم می توانند از میوه های خشک به عنوان یک منبع غذایی با شاخص گلایسمیک پایین برای جایگزینی غذاهای دارای شاخص گلایسمیک بالاتر استفاده کنند، به عنوان مثال برای یک میان وعده، میوه ی خشک به کراکرهای نشاسته ای ترجیح داده می شود.

دکتر Sievenpiper گفت: ما به آزمایش های تصادفی طولانی تر و بزرگتر برای تأیید اینکه آیا میوه های خشک می توانند به بهبود پایدار کنترل گلایسمیک کمک کنند و آیا سایر میوه های خشک نیز دارای یک GIمشابه هستند، نیاز داریم.

منبع:

https://www.news-medical.net/news/20181210/Four-dried-fruits-have-lower-glycemic-index-than-starchy-foods-study-finds.aspx