سلولهای سیستم ایمنی می‌توانند نقشی کلیدی درعملکرد بافت چربی داشته باشند

11 سپتامبر 2017- اطلاعات بدست آمده از پژوهش محققان آلمانی نشان می‌دهد که سلولهای سیستم ایمنی بدن می‌توانند به سلولهای چربی در مقابله با چالش‌های زیست محیطی کمک کنند و درمان‌های جدیدی را در زمینه‌ی دیابت نوع 2 ارائه دهند.

 محققان نشان دادند که سلولهای Tنظارتی یا Tregs که مسئول سرکوب واکنش‌های ایمنی خاصی هستند، همچنین از بافت چربی حمایت کرده و باعث کاهش وزن می‌شوند.

 یک گروه از محققان مرکز دیابت هلمهولتز مستقر در دانشگاه فنی مونیخ کشف کردند که سطح سلولهای Tregs در بافت چربی در پاسخ به محرک‌های مختلف زیست محیطی افزایش می‌یابد. این محرک‌ها شامل قرار گرفتن در معرض هوای سرد است که پاسخ"مبارزه یا پرواز" را فعال می‌کند همچنین شامل تحریک سیستم عصبی سمپاتیک یا  قرار گرفتن کوتاه مدت در معرض کالری بالا می باشد.

 تعداد سلولهای Tregs در چربی قهوه‌ای بویژه افزایش می‌یابد که با سوزاندن انرژی، تولید گرما مینماید اما پاسخ ضعیف‌تری  در چربیهای زیر پوستی  و احشایی نیز ایجاد می‌شود.

 نویسنده‌ی ارشد این مقاله Maike Becker گفت: همه‌ی این محرک‌ها از این سلولهای سرکوبگر پاسخ ایمنی، بطور مستقیم در بافت چربی حمایت می‌کنند.

آزمایشات بعدی نشان داد که دو مولکول سیگنالینگ بنام Stat6 و Ptenدر افزایش سطح سلولهای Treg اهمیت دارند.

 دکتر Carolin Daniel پژوهشگر ارشد این گروه گفت: درک بهتر مکانیسم‌های ایمونولوژیک دخیل در بافت هدف برای ابداع مداخلات فردی به منظور بهبود عملکرد بافت چربی در هنگام چاقی و دیابت ضروری است.

 او افزود: آزمایشات ما برای اولین بار نشان داد که Tregs می‌تواند از ذخایر چربی در برخورد با چالش‌های زیست محیطی حمایت کند.

پرفسور Matthias Tschöp گفت: یافته‌های ما بیانگر اندرکنش‌ها و تعاملات پیچیده‌ی بین بدن ما و محیط زیست است ما از مدتها پیش می دانستیم که هورمونها در این جا نقش کلیدی دارند اما حال باید قبول کنیم که سلولهای ایمنی ممکن است به همان اندازه‌ در تعادل متابولیسم نقش داشته باشند، بنابراین این دیدگاه با طراحی روشهای کارآمدتر به بهینه‌سازی روشهای درمانی برای زمان ذخیره‌ی کالری و مقدار آن کمک خواهد کرد.

محققان در سراسر جهان درحال تحقیق بر روی سلولهای Tregs هستند، آنها در تلاشند تا به کمک این سلولها به مقابله با دیابت نوع 1 در کودکان بپردازند. آنها در حال بررسی این موضوع هستند که آیا این سلولها می‌توانند حمله‌ی سیستم ایمنی را به سلولهای بتا در دیابت نوع 1 متوقف سازند. نتایج این تحقیقات درمجله‌ی Cell Metabolism منتشر گردید.

منبع:

www.diabetes.co.uk/news/2017/sep/immune-system-cells-could-hold-key-role-in-functioning-of-fat-tissue-90603149.html