سطح قند خون بالا صرفنظر از وضعیت دیابت با کاهش شناختی ارتباط دارد

9مارس 2018- در یک مطالعه ی جدید، ارتباطی بین سطح قند خون بالا در مدت زمان طولانی و کاهش شناختی مشاهده گردید.
تیمی از محققان امپریال کالج لندن، توانایی شناختی بیش از 5000 فرد بالای 50 سال، مبتلا به دیابت و بدون دیابت را برای بیش از 10 سال اندازه گیری نمودند. تغییرات حافظه و تمرکز در این افراد هر دو سال یک بار بررسی شد.
توانایی شناختی همه ی افراد با افزایش سن کاهش می یابد، اما احتمال نتایج ضعیف تر در آزمایشات حافظه و تمرکز برای  افرادی که سطح قند خون بالاتری دارند، بیشتر است.این یافته ها صرف نظر از اینکه آیا شرکت کنندگان به دیابت مبتلا بودند یا خیر، بدست آمده است.
نتایج مشابهی در مطالعات متعدد در طول سال ها گزارش شده است، اما دلیل این که چرا ابتلا به دیابت به کاهش شناختی منجر می شود، مشخص نشده است.کنترل خوب قند خون از طریق یک رژیم غذایی سالم و ورزش منظم می تواند به سلامت مغز کمک کند.
محققان هنوز ارتباط بین دیابت و کاهش شناختی را بررسی می کنند، آنها می خواهند بدانند که آیا کنترل بلند مدت قند خون می تواند در تغییرات مغزی تاخیر ایجاد کند و یا حتی مانع از آن شود؟
در حالی كه كاهش شناختی نشانه ای از افزایش خطر ابتلا به زوال عقل است، اما در این مطالعه خطرات زوال عقل مورد بررسی قرار نگرفت بلکه بر كاهش شناختی كلی تمركز شد.
دکتر Emily Burns، رئیس ارتباطات تحقیقاتی در دیابت انگلیس که بودجه ی این مطالعه را تأمین کرده است، گفت: ما اکنون باید درک کنیم که آیا دیابت باعث کاهش شناختی می شود و اگر چنین است چگونه ؟ و یا اینکه پروسه ی زیستی این دو بیماری به سادگی با هم مشترک است؟ درک علل و چگونگی کاهش شناختیبرای کمک به حفظ سلامت مغزی افراد مبتلا به دیابت، حیاتی است.
ویراستار سایت دیابت بریتانیا Benedict Jephcote گفت: اخیرا ما شاهد پیشرفت هایی عالی از سوی هزاران نفر بوده ایم که نشان داده اند دیابت الزاما یک بیماری پیشرونده نیست و که در طول زمان بدتر شود.برنامه کم کربوهیدرات معرفی شده در سایت دیابت بریتانیا نشان داده است که افراد می توانند با تغییرات ساده در شیوه زندگی، میزان قند خون خود را بسیار پایین آورده و وابستگی خود را به داروها کاهش دهند. این باعث خوشبینی قابل توجهی است، ما انتظار داریم که سایر جنبه های سلامت مانند عملکرد شناختی نیز در نتیجه ی این تغییرات بهبود یابد.ما بسیار مشتاق هستیم که نتیجه ی این شیوه ی زندگی کم کربوهیدرات را در دراز مدت بر عملکرد شناختی این افراد پیگیری کنیم. یافته های این مقاله در مجله Diabetologia منتشر شده است.

منبع:

https://www.diabetes.co.uk/news/2018/mar/high-blood-sugar-levels-linked-to-cognitive-decline-regardless-of-diabetes-status-96059797.html