سطح بالای پروتئین روده‌ای ضد گرسنگی ممکن است دلیل فواید جراحی لاغری باشد

 19 دسامبر 2017- یک مطالعه‌ی جدید، اطلاعاتی در مورد پروتئین بلاک کننده ی گرلین ارائه داده است که ممکن است علت زمینه‌ای ایجاد فواید جراحی Bariatric باشد.

 محققان آمریکایی شرکت بیودارویی NGM در حین بررسی اثرات جراحی گاسترکتومی آستینی بر هورمون گرسنگی گرلین، پروتئینی را کشف کردند که ممکن است در ایجاد فواید این جراحی نقش داشته باشد.

افراد مبتلا به دیابت نوع 2 و افراد چاق دچار اختلال در غلظت گرلین هستند. گرلین در اختلالات خوردن غذا، اضافه وزن مجدد و تغییر پاسخ‌های مغز به نشانه‌های غذا دخالت دارد. مطالعات همچنین ارتباط گرلین با کاهش حساسیت کبد به انسولین و اختلال ترشح انسولین در پاسخ  به گلوکز را ثابت کرده‌اند.

 مطالعه‌ی قبلی این محققان نشان دهنده‌ی اثرات ضد چاقی گاسترکتومی آستینی عمودی به واسطه‌ی غلظت گرلین بود. در این مطالعه‌ی جدید، دانشمندان NGM به بررسی تغییراتی پرداختند که در بیان ژن مرتبط با گرلین به دنبال عمل گاسترکتومی آستینی عمودی در موشهای چاق اتفاق می‌افتد.

در این جراحی اپیتلیوم معده که منبع اصلی سلولهای تولید کننده‌ی گرلین است، برداشته می‌شود. محققان همچنین یکی دیگر از علل احتمالی کاهش میزان گرلین را کشف کردند.

آنها توضیح دادند که این پروسیجر منجر به افزایش بیان ژنی می‌شود که پروتئینی بنام LEAP2 را کد می‌نماید که در کبد و روده‌ی کوچک یافت می‌شود. معده‌ی حیوانات پس از عمل گاسترکتومی آستینی  عمومی مقادیر  بسیار زیادی  LEAP2 (52 برابر بیشتر) تولید می‌کند.

 پروتئین  LEAP2 مملو از اسید آمینه‌ی سیستئین است این پروتئین گرلین را سرکوب و سبب کاهش اشتها در جوندگان و احتمالاً در انسان می‌شود. بر اساس این تحقیق جدید، LEAP2 همچنین به طور غیر مستقیم سبب مهار گرلین از طریق غیر فعال کردن رسپتور گرلین می‌‌شود.

شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد سرکوب گرلین و گیرنده‌ی آن بطور همزمان باعث کاهش وزن بدن و بهبود متابولیسم در موشها می‌شود. علاوه بر این، مطالعه ی اخیر نشان داد که تزریق یک شات از LEAP2 از بالا رفتن هورمون رشد جلوگیری می‌کند که به نوبه‌ی خود مانع از سنتز گلوکز در بدن می‌گردد.

 محققان همچنین دریافتند مقدار قند خون موشهایی که با مهندسی ژنتیک کالری مصرفی آنها محدود شده است تا تولید طبیعی  LEAP2 در آنها 3 برابر شود، تنها پس از یک هفته به میزان قابل توجهی کاهش می‌یابد.

به طور کلی این مطالعه اطلاعاتی را در مورد یک ترکیب بلاک کننده‌ی گرلین ارائه می‌دهد که مسئول فواید متابولیکی جراحی کاهش وزن است و می‌تواند در درمانهای جدید دیابت و چاقی مورد استفاده قرار گیرد. یافته‌های این تحقیق در مجله‌ی Cell Metabolism منتشر گردید.

 منبع:

www.diabetes.co.uk/news/2017/dec/high-levels-of-hunger-blocking-gut-protein-may-underlie-benefits-of-surgery-99159235.html