سرویس های بهداشتی عمومی مکان های خطرناکی در طی شیوع همه گیری COVID-19 هستند

آیا تصور می کنید هنگام استفاده از سرویسهای بهداشتی عمومی لازم نیست نگران COVID-19 باشید؟ گروهی از محققان دانشگاه یانگژو در چین اخیراً گزارش دادند که کشیدن سیفون توالت های عمومی می تواند ابرهای آئروسل مملو از ویروس ایجاد کند که ممکن است بطور بالقوه استنشاق شوند.

محققان پس از انجام شبیه سازی های کامپیوتری، به این نتیجه رسیدند که سیفونهای توالتهای ایستاده برای ادرار آقایان، نیز به همین ترتیب عمل می کنند. در مجله ی Physics of Fluids، از انتشاراتAIP ، این گروه از محققان کار خود را شبیه سازی و ردیابی حرکات ذرات پر از ویروس را هنگام کشیدن سیفون توالت های ایستاده به اشتراک گذاشتند.

این تحقیق به وضوح نشان داد که توالت های عمومی می توانند مکان های خطرناکی برای آلودگی بالقوه توسط ویروس باشند، به ویژه در طول بیماری همه گیر  COVID-19. تحقیقات دیگر نشان داده اند که انتقال ویروس از طریق مدفوع و ادرار امکان پذیر است.

دکتر Xiangdong Liu، محقق انستیتوی فیزیک آمریکا، گفت: برای این تحقیق، ما از روشی برای دینامیک سیالات کامپیوتری برای مدل سازی حرکت ذرات پس از کشیدن سیفون استفاده کردیم. این مدلهای خاص مدل حجم مایعات و مدل فاز گسسته هستند.

کشیدن سیفون برای شستشوی ادرار، دقیقاً مانند کشیدن سیفون در توالت فرنگی معمولی، سبب تعامل بین گاز و مایع در سطح تماس آنها می شود. در نتیجه کشیدن سیفون باعث می شود که تعداد زیادی از ذرات ویروسی آزاد شده از ادرار، بصورت آئروسل در محیط انتشار یابد که محققان آن را شبیه سازی و ردیابی کردند.آنچه شبیه سازی ها آشکار کرد نگران کننده بود. مسیر ذرات ریز خارج شده با کشیدن سیفون برای شستشوی ادرار، یک نوع انتشار خارجی را نشان می داد، با بیش از 57٪ از ذرات که از ادرار دور می شدند.

اما این همه ی ماجرا نبود. هنگامی که مردان از یک دستگاه ادراری در یک سرویس بهداشتی عمومی استفاده می کنند، این ذرات ریز می توانند در عرض 5.5 ثانیه به ران آنها برسد در مقایسه با سیفون توالت فرنگی، که 35 ثانیه طول می کشد تا این ذرات کمی بالاتر بروند.Liu ، گفت: ذرات حاصل از کشیدن سیفون دستگاه توالت ادراری تمایل شدیدتری به بالا رفتن دارند و سرعت بالا رفتن آنها بسیار سریعتر از هنگامی است که سیفون توالت فرنگی کشیده می شود.

از دستگاه های توالت ادراری، بیشتر در مناطق پرجمعیت استفاده می شود و محققان خاطرنشان کردند که این ذرات پس از کشیدن سیفون از این دستگاه ها سریعتر خارج شده و مسیر بیشتری را می پیمایند که این یک چالش جدی برای بهداشت عمومی است.

این تحقیق تأکید می کند که استفاده از ماسک در مکان های عمومی اما به خصوص در سرویس های بهداشتی مهم است.

دکتر Liu می گوید: از تحقیقات ما می توان استنباط کرد که کشیدن سیفون توالت ادراری، در واقع باعث گسترش باکتری ها و ویروس ها می شود. استفاده از ماسک باید در توالت عمومی در طول بیماری همه گیر اجباری شود، و برای جلوگیری از شیوع COVID-19 به فوریت نیاز به راهکارهایی برای جلوگیری از انتشار ذرات ویروسی داریم.

منبع:

Wang, J-X., et al. (2020) Virus transmission from urinals. Physics of Fluids. doi.org/10.1063/5.0021450.

https://www.news-medical.net/news/20200819/Public-restrooms-are-dangerous-places-during-COVID-19-pandemic.aspx