سازمان بهداشت جهانی قصد دارد دسترسی به آزمایش و درمان مطمئن و با قیمت مناسب را برای دیابت افزایش دهد

26سپتامبر 2020 - طی یک کارگاه چهار روزه که در 25 سپتامبر 2020 به پایان رسید، سازمان بهداشت جهانی(WHO) و شرکای اصلی بهداشت بین المللی طرحی را برای افزایش دسترسی به آزمایش و درمان مطمئن و با قیمت مناسب را برای دیابت تدوین نمودند.

بیش از 420 میلیون نفر در جهان به دیابت مبتلا هستند. دیابت هفتمین علت اصلی مرگ و مهمترین علت عوارض پرهزینه و ناتوان کننده مانند حملات قلبی، سکته های مغزی، نارسایی کلیوی، نابینایی و قطع اندام تحتانی است.

افراد مبتلا به دیابت نوع 1 برای زنده ماندن به انسولین نیاز دارند. با این حال، بسیاری از کشورها با درآمد کم و متوسط​​، عمدتا به دلیل گرانی و چالش های عرضه، آن را دریافت نمی کنند.

افراد مبتلا به دیابت نوع 2 برای کنترل سطح قند خون به انسولین احتیاج دارند تا در صورت کم اثر شدن داروهای خوراکی در روند پیش رونده ی بیماری، از عوارض آن جلوگیری کنند. حدود 60 میلیون فرد مبتلا به دیابت نوع 2 به انسولین نیاز دارند، اما تنها نیمی از آنها قادر به دسترسی به آن هستند.

یک مشکل در مورد هزینه های انسولین این است که سه شرکت سازنده ی آن 96٪ از بازار جهانی را کنترل می کنند و قیمت هایی را تعیین می کنند که برای بسیاری از کشورها پرداخت آن غیر ممکن است. علاوه بر این، دستگاه های تحویل انسولین و گلوکومترها برای کنترل سطح قند خون در بسیاری از کشورها وجود ندارند یا کمیاب هستند.

دکتر تدروس آدانوم گبریزس ، مدیر کل WHO، گفت: این یک ناکامی برای جامعه و به طور کلی جامعه جهانی است که افرادی که به انسولین نیاز دارند، برای خرید آن با مشکلات مالی روبرو هستند یا زندگی آنها به دلیل عدم دسترسی به آن به خطر می افتد.

سازمان بهداشت جهانی،در حال کار بر روی بسته اقدامات ویژه تمرکز بر رفع فشار رو به رشد دیابت در همه کشورها است. در ماه نوامبر سال 2019 ، این سازمانبرای اطمینان از ورود بیشتر انسولین و کالاهای مرتبط با آن به بازار بین المللی، پروژه ی پیلوت insulin prequalification را راه اندازی کرد و به کشورها امکان انتخاب بیشتر و قیمت بالقوه پایین تر را داد، بنابراین به بهبود دسترسی به انسولین با مشخصات استاندارد و تایید شده، کمک نمود.

بسیاری از ذینفعان مختلف در زمینه ی انسولین کار می کنند و کارگاه آموزشی WHO در این هفته تلاش اولیه ای برای گردآوری همه جریان های کاری برای تأثیر بیشتر در سطح کشورها بود.

با گردآوری همه ی ذینفعان، از جمله نهادهای نظارتی، جامعه مدنی و شرکای سازمان ملل، این کارگاه فرصت های تغییر بازی و انجام کارها را به طرز متفاوتی از طریق موارد زیر ارائه داد:

•         مشارکت های جهانی و رویکردهای بیمار محور

•         ارزیابی بهتر تأثیر جهانی دیابت و بهبود پوشش و کیفیت تشخیص

•         افزایش دسترسی به داروهای ضروری دیابت از جمله انسولین و دستگاه های مرتبط (به عنوان مثال دستگاه های تحویل انسولین، گلوکومتر و نوارهای آزمایش)

•         حمایت بیشتر برای ایجاد آگاهی از چالش های مداوم دسترسی به انسولین، حتی وقتی که به صدمین سالگرد کشف آن نزدیک می شویم.

•         آموزش بهتر برای متخصصان مراقبت های بهداشتی.

•         توافق بر سر هدف درمان جهانی دیابت، شامل درصد افراد تشخیص داده شده ، درصد افراد تحت درمان و درصد افراد تحت درمان با انسولین.

خلاصه ای از حقایق موجود:

•         دیابت یک اپیدمی جهانی است. امروزه بیش از 420 میلیون نفر در سراسر جهان به دیابت مبتلا هستند که معادل 6٪ از جمعیت جهان است. این آمار چهار برابر بیشتر از سال 1980 است. تخمین زده می شود این تعداد تا سال 2030 به 570 میلیون نفر و تا سال 2045 به 700 میلیون نفر برسد.

•         از هر 2 بزرگسال مبتلا به دیابت، یک نفر از وضعیت خود بی اطلاع است. 4 نفر از هر 5 بزرگسال مبتلا به دیابت تشخیص داده نشده، در کشورهای کم درآمد و متوسط ​​زندگی می کنند. افرادی که از وضعیت خود بی اطلاع هستند در معرض خطر بزرگی برای عوارض ناتوان کننده ی این بیماری قرار دارند.

•         همه افراد مبتلا به دیابت نوع 1 به انسولین نیاز دارند. 60 میلیون فرد مبتلا به دیابت نوع 2 نیز به انسولین نیاز دارند، اما حدود نیمی از آنها نمی توانند انسولین مورد نیاز خود را دریافت کنند زیرا سیستم های بهداشتی کشورشان توانایی تأمین آن را ندارند.

•         بررسی ظرفیت جهانی WHO در زمینه ی بیماریهای غیر مسری(NCDs) نشان می دهد که کمتر از نیمی از کشورهای کم درآمد دارای دسترسی عمومی به انسولین در بخش دولتی هستند.

•         گزارش نظارت WHO برپوشش بهداشت جهانی(UHC) در سال گذشته نشان می دهد که عدم پیشرفت خدماتبیماریهای غیر مسریدر مقایسه با بیماری های واگیر قابل توجه است.

•         پیشگیری، غربالگری، تشخیص به موقع و درمان مناسب دیابت و سایرNCD ها توسط کشورهای عضو WHO در سال 2000 ، به دنبال فراخوان اقدامات مجمع جهانی بهداشت، به عنوان اولویت در نظر گرفته شد. اما طی دو دهه ی گذشته، WHO مجبور به ارائه ی گزارشی به مجمع جهانی بهداشت شد که بیانگر عدم پیشرفت کافی در کشورها از نظر تأمین نیازهای بهداشتی افراد مبتلا به دیابت بود.

•         در این زمان مهم، با گسترش COVID-19، بسیاری از افرادی که نیاز به درمان دیابت دارند خدمات درمانی و داروهای مورد نیاز خود را دریافت نمی کنند. بررسی اخیر انجام شده توسط WHO نشان داد که 50٪ از کشورها خدمات خود را برای دیابت و عوارض مربوط به دیابت متوقف کرده اند.

•         افراد دیابتی نیز در معرض خطر بیماری شدید و مرگ ناشی از COVID-19 قرار دارند و به نظر می رسد این پیش آگهی ضعیف با افزایش سن افزایش یابد. بهمین دلیل ارزیابی بالینی اولیه برای هرگونه علائم مشکوک ضروری است.

•         با انتشار رهنمودهای عملیاتی WHO برای ادامه ی ارائه ی خدمات بهداشتی در زمان همه گیری COVID-19 در ماه ژوئن، WHO دستورالعملی را در مورد چگونگی اصلاح مراقبت از دیابت برای ارائه ی ایمن خدمات و نحوه انتقال به سمت ترمیم ارائه می دهد.

منبع:

https://www.news-medical.net/news/20200926/WHO-plans-to-increase-access-to-affordable-quality-assured-testing-and-treatment-for-diabetes.aspx