زنان چاق می توانند با روزه داری متناوب، وزن خود را کاهش داده و سلامت خود را بهبود بخشند

8ژانویه 2019- تحقیقات انجام شده در دانشگاه آدلاید نشان می دهد زنان چاق می توانند در حالیکه یک رژیم بشدت کنترل شده را دنبال می کنند با کمک روزه داری متناوب وزن بیشتری را از دست داده و سلامت کلی خود را بهبود بخشند.

در این مطالعه که در نشریه "Obesity" منتشر شد، 88 زن چاق که رژیم های به دقت کنترل شده را دنبال می کردند، برای بیش از 10 هفته مورد بررسی قرار گرفتند.

دکترAmy Hutchison، نویسنده اصلی این مقاله از دانشگاه آدلاید و موسسه ی تحقیقات بهداشتی و پزشکی جنوب استرالیا(SAHMRI) می گوید: محدودیت غذایی مداوم، راه اصلی برای کاهش وزن زنان چاق است، متاسفانه، مطالعات نشان داده است که پیروی درازمدت از رژیم های غذایی به شدت کنترل شده و محدود، برای این افراد بسیار دشوار است، بنابراین ما در این مطالعه به بررسی تأثیر روزه داری متناوب بر کاهش وزن زنان چاق پرداختیم.

نتایج این تحقیق نشان داد زنان چاقی که یک رژیم غذایی با 70 درصد از انرژی مورد نیازشان را دنبال می کردند و در روزه داری متناوب نیز شرکت کردند، بیشترین وزن را از دست دادند.

دکترHutchison می گوید: سایر زنان شرکت کننده در این مطالعه که در روزه داری متناوب شرکت کردند اما رژیم غذایی خود را محدود نکردند یا در روزه داری متناوب شرکت نکردند اما میزان غذای مصرفی خود را کاهش دادند و یا اصلا محدودیتی در رژیم غذایی خود اعمال نکردند، به این اندازه در کاهش وزن خود موفق نبودند.

این مطالعه همچنین تأثیر رژیم های مختلف را بر سلامت زنان مورد بررسی قرار داد. سلامت زنانی که بطور متناوب روزه داری کرده و همچنین غذای خود را محدود کردند، بهتر از افرادی بود که تنها رژیم غذایی خود را محدود کرده و یا تنها در روزه داری متناوب شرکت کرده بودند.

دکترHutchison می گوید: با پیوستن به یک الگوی سختگیرانه از رژیم غذایی و روزه داری متناوب، وزن زنان چاق به طور قابل توجهی کاهش و سلامت آنها بهبود یافت، از جمله مارکرهای بیماری های قلبی آنها کاهش یافت.

برای روزه داری متناوب، شرکت کنندگان روز خود را با خوردن صبحانه آغاز می کردند اما در طی 24 ساعت بعدی از خوردن دست می کشیدند و روز بعد به خوردن غذای خود بر اساس رژیم تعیین شده، ادامه می دادند. روز بعد مجددا به روش قبلی روزه داری می کردند.

تمام شرکت کنندگان در این مطالعه زنان دارای اضافه وزن یا چاق با شاخص توده بدنی(BMI) در محدوده 25 تا40 و سن بین 35 تا 70 سال بودند. آنها یک رژیم معمولی استرالیایی را که شامل 35٪ چربی، 15٪ پروتئین و 50٪ کربوهیدرات بود، دنبال می کردند.

دکترHutchison می گوید: موفق ترین شرکت کنندگان افرادی بودند که در هر هفته از این مطالعه حدود نیم تا 1 کیلوگرم از وزن خود را از دست دادند.

دكتر Leonie Heilbronn  از دانشگاه آدلاید می گوید: شواهد بدست آمده از این مطالعه به شواهدی اضافه شد كه نشان می دهند روزه داری متناوب، حداقل در کوتاه مدت، ممكن است نتایج بهتری را نسبت به رژیم های روزانه ی مداوم با محدودیت کالری، برای سلامتی و به طور بالقوه برای كاهش وزن ارائه دهند.در حالی که این مطالعه تایید می کند که روزه داری متناوب موثرتر از محدودیت رژیم غذایی مداوم است، برای یافتن سیگنال اصلی که سبب محدود شدن اشتهای این افراد می شود و می تواند کلید کاهش وزن موثر باشد، نیاز به تحقیقات بیشتری داریم.

هم اکنون آزمایشهای جدیدی برای بررسی اثربخشی روزه داری طولانی مدت بر مردان و زنان در حال انجام است.

منبع:

https://www.news-medical.net/news/20190108/Obese-women-could-achieve-weight-loss-and-improvements-in-health-with-intermittent-fasting.aspx