رژیم کم کربوهیدرات فشار خون بالا را کاهش می دهد

15مه 2020 - تحقیقات جدید یک بار دیگر نشان داد که رژیم غذایی کم کربوهیدرات حاوی مزایای سلامتی قابل توجهی است.این مطالعه که توسط دکتر David Unwin انجام شده است، نشان داد که کاهش شدید مصرف کربوهیدراتها، هلیپرتنشن(فشار خون بالا) را بهبود می بخشد. فشار خون بالا، دومین عامل خطر شناخته شده ی جهانی برای بیماریها، پس از سوء تغذیه است.

در تحقیق قبلی مشخص گردید که رژیم غذایی کم کربوهیدرات، با نتایج امیدوارکننده ای برای بهبود فشار خون، وزن و کاهش نیازهای دارویی همراه است.

اما دکتر Unwin می خواست این یافته ها را در بین گروه بزرگتری از افراد در یک فضای واقعی بررسی کند.

در مطالعه ی اخیر 154 نفر که یا به دیابت نوع 2 مبتلا بودند و یا دچار اختلال تحمل گلوکز بودند از کلینیک دکتر نوردین در Southport، ​​شرکت داشتند.از آنها خواسته شد که به مدت دو سال رژیم غذایی کم کربوهیدرات را دنبال کنند و در طی این مدت سلامت قلب و عروق آنها مورد بررسی قرار گرفت.

یافته های این تحقیق کاهش معنی داری را در فشار خون و وزن بدن این افراد نشان داد، که منجر به کاهش 20 درصدی میزان داروهایی گردید که کل این گروه استفاده می کردند.

دکتر Unwin گفت: این نوع اصلاح رژیم غذایی جدید و بالقوه بسیار مؤثر و بسیار ارزان است و در کنار مراقبتهای روزمره قابل انجام می باشد، این نتایج امیدوار کننده، تضمینی برای انجام یک کارآزمایی آینده نگر بزرگ است.

منبع:

https://www.diabetes.co.uk/news/2020/may/low-carb-diet-shown-to-reduce-high-blood-pressure-in-uk-research.html