رژیم کتوژنیک به بهبود حافظه و طول عمر کمک می‌کند

6 سپتامبر 2017- محققان می‌گویند: یک رژیم غذایی پرچرب و پر پروتئین که حاوی مقادیر کمی کربوهیدرات است، می‌تواند اثرات مثبتی بر حافظه و طول عمر افراد بر جا گذارد. در دو مطالعه‌ی مجزا که هر دو در مجله‌ی Cell Metabolism منتشر شده است، رژیم غذایی کتوژنیک به عنوان رژیمی با فواید بسیار در مطالعه‌ی موشها معرفی گردید.

در مطالعه‌ی نخست که توسط موسسه‌ی تحقیقات پیری Buckانجام شد، محققان دریافتند که رژیم کتوژنیک سبب بهبود حافظه و حفظ عملکرد مغزی در موشهای مسن می‌گردد، بطوریکه عملکرد حافظه‌ی موشهای مسن را نسبت به موشهای جوان بهبود می‌بخشد، این رژیم همچنین از چاق شدن موشها ممانعت کرده و طول عمرشان را افزایش می‌دهد.

 مطالعه‌ی دوم توسط محققان دانشگاه کالیفرنیا دیویس انجام شد، در این تحقیق پژوهشگران کشف کردند که رژیم کتوژنیک به حفظ قدرت عضلانی وهمچنین حافظه کمک می‌کند. در این مطالعه به حیوانات یکی از این سه رژیم غذایی داده شد: یک رژیم کتوژنیک، یک رژیم کم کربوهیدرات و پرچرب، و یک رژیم کنترل(استاندارد). سپس موشها تحت آزمایشات خاصی برای بررسی عملکرد حافظه از جمله بازی هزارتو (mazes) و blance Beam (تخته‌ی حفظ تعادل) قرار گرفتند.

دکتر اریک وردین سرپرست تحقیقات اول از انستیتوی Buck گفت: نتایج این آزمایشات بیانگر یک اثر قوی بود، هر دو مطالعه یکدیگر را تقویت می‌کنند زیرا هر دوی آنها نشان می‌دهند، رژیم غذایی کتوژنیک دارای اثر یکسانی بر healthspan(دوره‌ی زندگی بدون بیماری و ناتوانی ) است.

دکتر وردین افزود: این یافته ها می تواند به طراحی هوشمندانه‌ی درمانهایی به منظور کسب بیشترین فواید و به حداقل رساندن آسیب‌ها کمک کند، او همچنین در حال بررسی چگونگی تأثیر رژیم کتوژنیک بر بیماری آلزایمر در موشهای مدل این بیماری است. در اوایل هفته‌ی جاری، یک مطالعه‌ی ‌دیگر نشان داده بود که رژیم غذایی کتوژنیک می‌تواند در درمان  بیماران مبتلا به آلزایمر از طریق بهبود متابولیسم انرژی در مغز موثر باشد.

 پرفسور جان رامسی از دانشگاه کالیفرنیا دیویس و نویسنده‌ی ارشد مقاله‌ی دوم می‌گوید: میزان تغییرات با مصرف رژیم کتوژنیک برای من حیرت انگیز بود، فرض ما مبنی بر اینکه تغییر در متابولیسم به دلیل رژیم کتوژنیک بر پیری تأثیر دارد؛ صحیح بود اما میزان این تغییرات بسیار ما را تحت  تأثیر قرار داد.

 در سایت دیابت بریتانیا (Diabetes.co.uk) یک برنامه‌ی رژیم کم کربوهیدرات برای کنترل دیابت از سال 2015 راه ‌اندازی شده است که تاکنون 250 هزار نفر در آن عضو شده‌اند و به نتایج مطلوبی دست یافته‌اند.

منبع:

www.diabetes.co.uk/news/2017/sep/ketogenic-diet-shown-to-improve-memory-and-lifespan-90169425.htmlزآز