رژیم های غذایی سرشار از پروتئین، به ویژه پروتئین های گیاهی، با خطر پایین تر مرگ و میر مرتبط هستند

22 ژوئیه 2020 - بر اساس تجزیه و تحلیل آخرین شواهد، که در ژورنال  BMJمنتشر گردید، رژیم های سرشار از پروتئین، به ویژه پروتئین گیاهی، با خطر کمتر برای مرگ و میر ناشی از هر علتی، مرتبط هستند.

محققان می گویند این یافته ها از توصیه های رژیم غذایی فعلی، برای افزایش مصرف پروتئین های گیاهی در جمعیت عمومی پشتیبانی می کند.

رژیم های غذایی سرشار از پروتئین، به ویژه پروتئین های گیاهی مانند حبوبات (نخود فرنگی، لوبیا و عدس)، غلات کامل و آجیل، با خطرات پایین تری برای ابتلا به دیابت، بیماری های قلبی و سکته مغزی ارتباط دارد، در حالی که مصرف منظم گوشت قرمز و مصرف زیاد پروتئین های حیوانی با چندین مشکل بهداشتی مرتبط هستند.

اما داده های مطالعات موجود در مورد ارتباط بین انواع مختلف پروتئین و مرگ متناقض هستند، بنابراین محققان مستقر در ایران و ایالات متحده رابطه ی دوز-پاسخ بالقوه بین مصرف کلی پروتئین، پروتئینهای حیوانی و پروتئینهای گیاهی و خطر مرگ و میر به انواع علل، بیماری های قلبی عروقی و سرطان را بررسی کردند.

آنها نتایج 32 مطالعه که تخمین هایی از خطر مرگ به همه ی علل، مرگ قلبی و عروقی و مرگ بر اثر سرطان در بزرگسالان 19 سال و بالاتر گزارش کرده بودند را مرور کردند. تمام مطالعات برای بایاس (مشکلاتی در طراحی مطالعه که می تواند نتایج را تحت تأثیر قرار دهد)، مورد بررسی قرار گرفتند.

سپس از مدلهای ریاضی برای مقایسه اثرات بالاترین میزان مصرف پروتئین در مقابل کمترین دریافت پروتئین استفاده شد و تجزیه و تحلیلها برای ارزیابی روابط دوز-پاسخ بین مصرف پروتئین و مرگ و میر انجام گردید.

در طی دوره پیگیری 32 ساله، 113،039 مرگ و میر (16429 ناشی از بیماری های قلبی عروقی و 22303 ناشی از سرطان) در بین 715،128 شرکت کننده رخ داده بود. نتایج نشان می دهد که مصرف زیاد کل پروتئین، با خطر کمتری از مرگ و میر ناشی از همه ی علل در مقایسه با مصرف کم پروتئین همراه است.

مصرف پروتئین گیاهی با 8٪ خطر کمتر برای مرگ و میر ناشی از همه ی علل و 12٪ خطر كمتر برای مرگ و میر ناشی از بیماریهای قلبی عروقی همراه بود. مصرف پروتئین حیوانی با خطر مرگ و میر ناشی از بیماری های قلبی عروقی و مرگ و میر ناشی از سرطان ارتباط معنی داری نداشت.

تجزیه و تحلیل پاسخ- دوز از داده های 31 مطالعه همچنین نشان داد که دریافت 3٪ انرژی اضافی از پروتئین های گیاهی در روز، با 5٪ خطر کمتر برای مرگ و میر ناشی از همه ی دلایل، همراه است.

محققان می گویند دلایل احتمالی تأثیرات مفید پروتئین های گیاهی شامل ارتباط آنها با تغییرات مطلوب فشار خون، کلسترول و قند خون است که ممکن است به کاهش خطر بیماری هایی مانند بیماری قلبی و دیابت نوع 2 کمک کند.

آنها به برخی محدودیت های این مطالعه، مانند تفاوت در نحوه ارزیابی رژیم های غذایی و احتمال برخی از اثرات ناشی از عوامل اندازه گیری نشده (عوامل مخدوش کننده)، اشاره کردند. علاوه بر این، چون بیشتر مطالعات انجام شده مربوط به کشورهای غربی بود، این یافته ها ممکن است برای سایر کشورها کاربردی نداشته باشد.

با این حال، نقاط قوت این بازنگری شامل تعداد زیاد شرکت کنندگان و مرگ و میرها بود، که توانست بینشی با جزئیات دقیق تر در مورد ارتباط بین پروتئین موجود در رژیم غذایی و خطر مرگ و میر بر اساس شواهد موجود ارائه دهد.

محققان گفتند: این یافته ها پیامدهای مهمی در بهداشت عمومی دارند، زیرا مصرف پروتئین گیاهی و جایگزین نمودن پروتئین حیوانی با پروتئین گیاهی می تواند به راحتی افزایش یابد و تأثیر زیادی بر طول عمر داشته باشد.

محققان نتیجه گیری نمودند: در حالی که به مطالعات بیشتری نیاز داریم، این یافته ها "به شدت از توصیه های رژیم غذایی موجود برای افزایش مصرف پروتئین های گیاهی در جمعیت عمومی حمایت می کنند."

منبع:

BMJ, 2020; m2412 DOI: 10.1136/bmj.m2412

www.sciencedaily.com/releases/2020/07/200722192150.htm