رژیم مدیترانه ای می تواند عملکرد مغز افراد مبتلا به دیابت نوع 2 را بهبود بخشد

4ژوئن 2019- یک رژیم غذایی مدیترانه ای می تواند حافظه و عملکرد شناختی افراد مبتلا به دیابت نوع 2 را بهبود بخشد. رژیم غذایی مدیترانه ای حاوی سبزیجات، میوه ها، ماهی، آجیل، دانه ها و چربی های سالم است و مطالعات قبلی نشان داده اند که تبعیت از این رژیم غذایی با بهبود سلامت مغز و قلب و همچنین کاهش خطر ابتلا به دیابت نوع 2 ارتباط دارد.

در این مطالعه محققان دانشکده ی بهداشت عمومی دانشگاه هاروارد، تأثیر مثبت رژیم غذایی مدیترانه ای را بر عملکرد شناختی افراد با و بدون دیابت نوع 2 مقایسه نمودند. در این تحقیق، پژوهشگران رژیم غذایی، عملکرد شناختی و حافظه ی 913 فرد شرکت کننده در مطالعه ی دو ساله ی سلامت افراد پورتوریکویی در بوستون را بررسی کردند. افراد شرکت کننده همچنین برای تشخیص دیابت نوع 2 مورد آزمایش قرار گرفتند.

عادات غذائی این افراد بر اساس نمره ی رژیم غذایی مدیترانه، شاخص غذای سالم، شاخص جایگزین غذای سالم و نمره ی "روش های تغذیه ای برای متوقف کردن فشار خون بالا"، ثبت شد.

براساس نتایج بدست آمده از این آنالیز، عملکرد شناختی افراد مبتلا به دیابت نوع 2 که از رژیم غذایی مدیترانه تبعیت می کردند، در مقایسه با همتایان خود، که از این رژیم استفاده نمی کردند، بهبود یافته بود. این پیشرفتها شامل شناسایی کلمات و مهارت نقاشی ساعت بود.

محققان با نگاه عمیق تر به آمار دریافتند که پیشرفتهای شناختی در افراد مبتلا به دیابت نوع 2 که سطح قند خونشان در ابتدای تحقیق بخوبی کنترل شده بود یا کسانی که کنترل قند خون آنها در طی این مطالعه ی دو ساله بهبود یافته بود، نیز مشاهده می شود. با این حال، شواهد روشنی از بهبود شناختی به طور کلی برای افراد مبتلا به دیابت نوع 2 که قند خون آنها به خوبی کنترل نبود، یافت نشد.

در همین حال، بهبود در حافظه ی افراد بدون دیابت نوع 2 با کیفیت بالاتر غذا مرتبط بود و این ارتباط در تمام نمرات و شاخص های مورد استفاده، مشاهده شد.

این مطالعه نشان می دهد که رژیم غذایی مدیترانه ای ممکن است بیش از سایر انواع رژیمهای غذایی برای افراد مبتلا به دیابت نوع 2 مناسب و مفید باشد. همچنین این مطالعه نشان داد که برای افراد بدون دیابت، تا زمانی که به خوبی از اصول کلی تغذیه ی سالم تبعیت کنند، بهبودهای مشابه ای در حافظه ممکن است با اختلاف کمتر بین انواع رژیم غذایی، ایجاد شود.

دکترJosiemer Mattei، رهبر این مطالعه، گفت: یک رژیم غذایی سالم مدیترانه ای شامل غذاهای غنی از میوه ها و سبزیجات تازه است که دارای آنتی اکسیدان هستند و همچنین این رژیم حاوی مقادیر کافی از ماهی و روغن های سالم می باشد و این مواد مغذی و ارزشمند به حفظ عملکرد شناختی از طریق کاهش التهاب و کاهش اکسیداسیون در مغز، کمک می کنند.

نحوه انجام این مطالعه مشخصا نشان نمیدهد که رژیم مدیترانه ای، رژیم غذایی بهتری نسبت به رژیمهای غذایی دیگری است که نمرات خوبی دارند. آنچه که این مطالعه می تواند ارائه دهد، این است که رژیم مدیترانه ای ممکن است خواصی داشته باشد که آن را برای افراد مبتلا به دیابت نوع 2 مناسب تر می سازد.این مطالعه در مجله Diabetes Care منتشر شد.

منبع:

https://www.diabetes.co.uk/news/2019/jun/mediterranean-diet-could-improve-brain-function-of-people-with-type-2-diabetes-95110526.html