رژیم مدیترانه ای بهترین رژیم غذایی است

سوم ژانویه 2019- رژیم های غذایی می آیند و می روند و در زمان خود در فهرست رژیمهای مورد توجه قرار می گیرند. با این حال، گزارش اخبار ایالات متحده و جهان تایید کرده است که در حال حاضر سالم ترین رژیم غذایی، همان رژیم غذایی مدیترانه ای است.

در این گزارش، تیمی از کارشناسان 41 رژیم غذایی محبوب را رتبه بندی کرده و به این نتیجه گیری یکسان رسیدند که رژیم غذایی مدیترانه می تواند به سلامت دراز مدت افراد کمک کند. آنها رژیمDASH (رویکردهای غذایی برای توقف فشار خون بالا) را بعنوان دومین رژیم غذایی سالم معرفی کردند. رژیمDASH برای کنترل فشار خون بالا یا هایپرتنشن پیشنهاد می شود. سومین مورد در این فهرست، رژیمflexitarian بود که عمدتا یک رژیم غذایی گیاهی است اما به افراد اجازه می دهد که گاهی از مواد گوشتی استفاده کنند.

رتبه ی چهارم بطور مشترک به رژیمهای غذاییbrain-focused MIND  وWeight  Watcher  تعلق گرفت و یازدهمین رژیم در این فهرست، رژیم گیاهخواری بود. رژیم غذایی وگان در این فهرست بعنوان بیستمین رژیم معرفی گردید، رژیم Paleo در ردیف سی و سوم و رژیم غذایی Whole30 و رژیم غذایی Keto با هم در رتبه ی 38ام قرار گرفتند. رژیم غذایی Keto در سال گذشته بیشترین محبوبیت را داشته است.

رژیم مدیترانه ای غنی از میوه ها، سبزیجات، ماهی، روغن زیتون، غلات کامل، حبوبات و آجیل است. اما می توان تخم مرغ، لبنیات و مرغ را می توان به این رژیم اضافه کرد. به گفته ی کارشناسان، هر یک از این اجزا برای سلامت ما لازم هستند و تغذیه سالم و سلامتی را برای ما به ارمغان می آورند. آنها اضافه کردند که پیروی و تبعیت طولانی مدت از این رژیم غذایی بر خلاف رژیم های دیگر آسان است.

مطالعات نشان داده اند که رژیم مدیترانه ای برای روده نیز مفید است. میزان فیبر موجود در این رژیم غذایی می تواند به حفظ حرکات منظم روده کمک کند. این رژیم غذایی همچنین جمعیت باکتریهای مفید و سالم روده را افزایش می دهد که در بسیاری از اعمال بدن از جمله ایمنی و سلامت عمومی نقش دارند. اجزای آنتی اکسیدانی و ضد التهابی این رژیم غذایی نیز برای کاهش روند پیری و بهبود سلامت مغز مفید هستند. اجزای غنی از کلسیم این رژیم باعث بهبود سلامت استخوان و عضلات در میان مصرف کنندگان و به خصوص در زنان بعد از یائسگی می شود. رژیم غذایی مدیترانه ای خطر ابتلای فرد به بسیاری از بیماری ها مانند دیابت، دیس لیپیدمی یا افزایش کلسترول، کاهش حافظه و زوال عقل، سرطان سینه، افسردگی و غیره را کاهش می دهد. همچنین این رژیم غذایی به حفظ وزن بدن در محدوده ی وزن سالم کمک می کند.

در رتبه بندی این رژیمهای غذایی گروهی از کارشناسان بیماریهای قلبی، دیابت، متخصصان تغذیه، روانشناسان مواد غذایی و غیره شرکت داشتند، آنها پژوهش های موجود در مورد رژیم های غذایی از جمله گزارشات مختلف، مجلات علمی و سایر منابع، را برای این رتبه بندی بررسی نمودند. Angela Haupt، معاون سردبیر بهداشتی مجله ی گزارش اخبار ایالات متحده و جهان، توضیح داد که رتبه بندی بر اساس هفت مشخصه صورت گرفت: میزان سهولت برای دنبال نمودن رژیم غذایی، کامل بودن مواد مغذی موجود در رژیم، توانایی آن برای کاهش وزن کوتاه مدت و بلند مدت، ایمنی و پتانسیل آن برای جلوگیری و کنترل دیابت و بیماری های قلبی.

 او افزود: در سال 2018، رژیم غذایی مدیترانه ای و رژیم غذایی DASH، بعنوانبرترین رژیمهای غذایی، بطور مشترک معرفی شدند.

به گفته کارشناسان، فاکتور مشترک در میان تمام رژیم های غذایی با رتبه ی بالا، استفاده از میوه ها، سبزیجات، لوبیا، حبوبات، غلات کامل، دانه ها، آجیل و به حداقل رساندن استفاده از غذاهای فرآوری شده است. Al Bochi، سخنگوی آکادمی تغذیه و رژیم غذایی، گفت: غذاهایی که در رژیم غذایی مدیترانه ای مصرف می شوند، واقعا دارای آنتی اکسیدان ها، ویتامین ها، مواد معدنی و فیبر هستند که همگی اجزای کلیدی برای کاهش خطر ابتلا به بیماری های مزمن می باشند.

به گفته ی  Haupt، دلیل این رتبه بندی، ارسال یک پیام به عموم مردم برای دنبال نمودن بهترین رژیم غذایی است. ما می خواهیم اطلاعات جامع و قابل اطمینانی در مورد بهترین رژیم های غذایی و رژیمهای غذایی که در دسته بندیهای مختلف به خوبی عمل نکرده اند، ارائه دهیم. این فرصتی است برای متخصصان تا بر اساس آنچه که ما در مورد اصول غذا خوردن سالم می دانیم، به افراد کمک کنند تا رژیم غذایی مناسب خود را انتخاب کنند.

منبع:

https://www.news-medical.net/news/20190103/Mediterranean-diet-is-the-best-diet-there-is.aspx