رژیم غذایی 16:8 برای کاهش وزن، موثر است

18ژوئن 2018 - بر اساس نتایج مطالعه ی جدید محققان دانشگاه ایلینوی که به بررسی تأثیر محدودیت زمان خوردن غذا بر کاهش وزن در افراد چاق پرداخته است، روزه داری روزانه به روش 16:8 یک ابزار موثر برای کاهش وزن و کاهش فشار خون است.
این تحقیق که در نشریه ی Nutrition and Healthy Aging منتشر شده است، برای اولین بار به بررسی تأثیر محدودیت زمانی در غذا خوردن - نوعی روزه داری که مصرف مواد غذایی را به ساعات خاصی در هر روز محدود می کند - بر کاهش وزن در افراد چاق پرداخته است.
محققان در این مطالعه تاثیر این نوع رژیم غذایی را بر 23 فرد داوطلب چاق با میانگین سنی 45 سال و میانگین BMI یا شاخص توده بدنی 35بررسی کردند.
این افراد می توانستند بین ساعات 10 صبح تا 6 بعد از ظهر هر نوع و مقداری از مواد غذایی مورد نظر خود را مصرف کنند، اما برای 16 ساعت باقیمانده آنها تنها مجاز به نوشیدن آب و یا نوشیدنی های بدون کالری بودند.این مطالعه به مدت 12 هفته به طول انجامید.
محققان با مقایسه ی نتایج این افراد با یک گروه کنترل از مطالعه ی قبلی با نوع دیگری از رژیم غذایی کاهش وزن دریافتند که افرادی که از رژیم غذایی با محدودیت زمانی تبعیت می کردند، کالری کمتری دریافت کرده، از وزن آنها کاسته شده و فشار خون آنها بهبود یافته است.به طور متوسط ​​شرکت کنندگان حدود 350 کالری کمتر مصرف کردند، حدود 3 درصد از وزن بدنشان را از دست دادند و فشار خون سیستولیک آنها حدود 7 میلی متر جیوه(mmHg) ، کاهش یافت.تمام شاخص های دیگر در این افراد شامل توده چربی، مقاومت به انسولین و کلسترول مشابه با گروه کنترل بود.
دکتر Krista Varady، دانشیار کینزیولوژی(حرکت شناسی) و تغذیه در دانشکده علوم بهداشتی کاربردی UIC و نویسنده ی مسئول این مقاله، گفت: پیام این مطالعه این است که گزینه های دیگری برای کاهش وزن وجود دارد که شامل شمارش کالری یا حذف مواد غذایی خاص نمی شود.

او افزود: نتایج این تحقیق با تحقیقات قبلی بر روی سایر انواع رژیم های غذایی با روزه داری متناوب از جمله رژیم روزه داری یک روز در میان هم راستا می باشد، اما یکی از مزایای رژیم غذایی 16: 8 راحت تر بودن رعایت آن است بطوریکه شرکت کنندگان کمتری از این مطالعه در مقایسه با مطالعاتی که بر روی سایر رژیم های روزه داری انجام شده است، خارج شدند.

دکتر Varady می گوید: در حالی که تحقیقات نشان می دهد روزه داری روزانه برای کاهش وزن، موثر است اما هنوز مطالعاتی برای تعیین اینکه آیا این نوع از رژیم لاغری از سایر رژیم های غذایی بهتر عمل می کند، انجام نشده است، البته محققان اعلام کردند که کاهش وزن با این روش، اندکی کمتر از کاهش وزن مشاهده شده در مطالعات سایر روش های روزه داری متناوب است.
دکتر Varady و همکارانش نوشتند: این داده های اولیه نشان می دهد که تبعیت از رژیم غذایی با محدودیت زمانی به عنوان یک روش کاهش وزن برای بزرگسالان چاق، مناسب است اما مطالعات کنترل شده ی تصادفی در مقیاس بزرگ و به مدت طولانی ، برای تایید این یافته ها و ایمنی این نوع رژیم غذایی لازم است.
دکتر Varady گفت: رژیم غذایی 16: 8 یکی دیگر از ابزارهای کاهش وزن است که اکنون شواهد علمی اولیه ای برای حمایت از آن گردآوری شده است. برای کاهش وزن، افراد باید بدانند چه چیزی برای آنها بهتر کار می کند، زیرا حتی مقادیر کمی موفقیت نیز می تواند منجر به بهبود سلامت متابولیک افراد چاق شود.
منبع و سایت خبر:

Nutrition and Healthy Aging, 2018; 4 (4): 345 DOI: 10.3233/NHA-170036

www.sciencedaily.com/releases/2018/06/180618113038.htm