رژیم غذایی حاوی قند کم، NAFLD را در کودکان مبتلا بهبود می بخشد

24 ژانویه 2019- تحقیقات نشان داد که کاهش مصرف شکر می تواند باعث کاهش چربی کبد در افراد مبتلا به بیماری کبد چرب غیر الکلی (NAFLD) شود.

محققان بر روی کاهش قند آزاد رژیمی تمرکز کردند، که شامل قندهای اضافه شده به غذاها یا نوشیدنی ها و همچنین قندهایی است که به طور طبیعی در عسل، شربتها و آبمیوه های شیرین نشده یافت می شوند. گلوکز، فروکتوز و ساکارز نمونه هایی از قندهای آزاد هستند که معمولا در غذاها یافت میشوند.این قندها می توانند خطر ابتلا به چاقی و دیابت نوع 2 و بیماری کبد چرب غیر الکلی را افزایش دهند.بیماری کبد چرب غیر الکلییک بیماری شایع است که با تجمع چربی در کبد ایجاد می شود و با افزایش خطر ابتلا به دیابت نوع 2 همراه است.

در این مطالعه از چهل پسر 11 تا 16 سال که همگی به NAFLD مبتلا بودند، ثبت نام شد. آنها به طور تصادفی یک رژیم غذایی با محتوی قند آزاد کم (کمتر از 3 درصد کالری دریافتی روزانه) یا یک رژیم غذایی معمولی را دریافت کردند.

پیروی از رژیم غذایی توصیه شده به پسرهای شرکت کننده، بین آگوست 2015 تا ژوئیه 2017 توسط دو بار تماس تلفنی در هفته، تحت نظارت قرار گرفت.

چربی کبدی افرادی که از رژیم غذایی کم چرب تبعیت می کردند از 25٪ تا 17٪ کاهش داشت، در حالی که میزان چربی کبدی پسرانی که رژیم معمولی خود را دنبال می کردند، تنها از 21٪ به 20٪ کاهش یافته بود.

دو نوع دیگر از بیماری کبدی نیز در گروه رژیم غذایی مداخله ای(کم شکر) به طور قابل توجهی نسبت به گروه رژیم غذایی معمول بهبود یافته بود. هیچ عارضه ی جانبی در میان شرکت کنندگان در هر دو گروه مشاهده نشد.

نویسنده ی اول این مطالعه دکتر Jeffrey B. Schwimmer، متخصص کودکان در دانشکده پزشکی سن دیگو کالیفرنیا، گفت: مطالعه ی ما نشان داد که کودکان و خانواده هایشان می توانند تا 8 هفته از یک رژیم غذایی با محتوای قند آزاد کم استفاده کنند البته زمانیکه تیم تحقیقاتی، برنامه ریزی کرده، و تمام مواد غذایی مورد نیاز آنها را برای تمام وعده های غذایی در طول این مدت خریداری نموده بود، اگرچه این کار عملی نیست، اما نشان می دهد که این نوع مداخله می تواند حداقل در کوتاه مدت، بیومارکرهای NAFLD را کاهش دهد.

دکتر Schwimmer و همکارانش خاطرنشان کردند که برای نشان دادن مزایای بالینی بلند مدت رژیم غذایی حاوی مقدار کم قند بر  NAFLD، تحقیقات بیشتری لازم است و سایر مواردی که موجب کاهش مقدار شکر در رژیم غذایی کودکان می شود، باید بطور بالینی مورد بررسی قرار گیرد.

دکتر Miriam Vos، از دانشکده پزشکی دانشگاه Emory، گفت: نتایج ما نشان می دهد که اگر میزان قند موجود در رژیم غذایی یک کودک مبتلا به NAFLD را محدود کنیم، می توانیم چربی و التهاب را در کبد او کاهش دهیم. ما از این نتایج بسیار قابل توجه هیجان زده هستیم، اما همچنین می دانیم که به یک مطالعه طولانی تر برای درک اینکه چه مقدار کاهش قند برای درمان "NAFLD" کافی است، نیاز داریم.نتایج این تحقیق در JAMA Network منتشر شده است.

منبع:

https://www.diabetes.co.uk/news/2019/jan/low-sugar-diet-improves-fatty-liver-in-children-with-nafld-93791323.html