روزه داری متناوب برای بیماران مبتلا به دیابت بی خطر نیست

7  ژوئیه 2020 – نویسندگان یک دیدگاه جدید که در ژورنال JAMA منتشر شده است، توصیه نمودند که بیماران مبتلا به دیابت نوع 2 ، باید روزه داری متناوب را زیر نظر پزشک خود و با احتیاط انجام دهند. این امر به این دلیل است که روزه داری متناوب در بیماران مبتلا به دیابت نوع 2 ، فقط در هفت آزمایش کوچک و کوتاه مدت با رژیم های بسیار متفاوت مورد مطالعه قرار گرفته است و شواهد محدودی از مزایای آن ارائه شده است. علاوه بر این، برخی نگرانی ها از این مطالعات در مورد هیپوگلایسمی و افزایش نوسانات قند خون وجود دارد.

به نظر می رسد کاهش وزن از طریق روزه داری متناوب مشابه با کاهش وزن با محدودیت کالری است، اما در مورد مبتلایان به دیابت، بهترین راه برای تنظیم داروهای کاهش دهنده گلوکز بمنظور کاهش خطر هیپوگلایسمی در حین روزه داری متناوب مشخص نشده است، و چنین روزه هایی پتانسیل ایجاد نوسانات را در قند خون فرد دارند.

نویسنده اصلی این مقاله دکترHorne، از مرکز پزشکیIntermountain ، و دانشگاه استنفورد در مصاحبه با دکتر Bauchner سردبیرJAMA ، در مورد این موضوع توضیحاتی ارائه داد.

دکترHorne، در پاسخ به این سوال که آیا او روزه داری متناوب را برای بیماران مبتلا به دیابت نوع 2 توصیه می کند، گفت: من این روش را به افراد مبتلا به دیابت نوع 2  توصیه می کنم اما با رعایت احتیاط و زیر نظر پزشک معالجشان زیرا مشکلاتی در مورد ایمنی این روش وجود دارد، که برخی از آنها برای افرادی که ظاهراً سالم هستند، نسبتاً خوش خیم است، اما برای افراد مبتلا به دیابت نوع 2 به همین اندازه بی خطر نمی باشند.

وی ادامه داد: مواردی از قبیل فشار خون پایین، ضعف، سردرد و سرگیجه ملاحظاتی هستند که باید افراد مبتلا به دیابت به آن توجه کنند و مراقب باشند، وی ادامه داد: اما مسئله ی بزرگ "هیپوگلیسمی" است، بنابراین روش محدودیت کالری برای کاهش وزن ممکن است برای برخی از بیماران مبتلا به دیابت انتخاب بهتری باشد.

دکترHorne، گفت دوست دارد گزینه هایی را به بیماران دیابتی ارائه دهد که خطر کمتری داشته باشند. وی گفت: من با تعداد زیادی از افراد آشنا شده ام که از روش تغذیه یا محدودیت زمانی پیروی می کنند - در طی یک پنجره 6-8 ساعته غذا می خورند. اگر افراد مبتلا به دیابت نوع 2 بتوانند از این روش تبعیت کنند، واقعاً به آن علاقه مند می شوند. محبوب ترین رژیم غذایی که منجر به کاهش وزن می شود، روزه داری 24 ساعته - با یا بدون وعده غذایی 500 کالری - در دو روز غیر متوالی در هفته است که به اصطلاح به آن رژیم 5: 2 گفته می شود و به عنوان کسی که در زمینه تحقیقات قلبی عروقی سابقه دارم، فکر می کنم برای مدت طولانی، یک بار در هفته یک روزه ی 24 ساعته کافی باشد.

ایمنی روزه داری متناوب برای افراد دیابتی از محدودیت کالری کمتر است؟

دکتر هورن و همكارانش اظهار داشتند: بیمارانی كه در حال حاضر به دیابت مبتلا هستند با کاهش وزن از مزایای بهبود کنترل قند خون، فشار خون و چربی خون بهره مند می شوند.با این که روزه داری متناوب در مطبوعات و در رسانه های اجتماعی با ادعای فواید بالقوه برای دیابت معرفی می شوند اما این مزایا هنوز آزمایش نشده یا تایید نشده اند. در حقیقت، در مورد ایمنی و كارآیی روزه داری متناوب برای بیماران مبتلا به دیابت نوع 2، نگرانی های زیادی وجود دارد.

بهمین دلیل دکتر هورن و همکارانش، شواهد موجود در مورد تأثیرات سلامتی و ایمنی روزه داری متناوب را- که به عنوان تغذیه با محدودیت زمانی تعریف شده اند، و عبارتند از روزه گرفتن در روزهای متناوب یا 1 تا 4 روز در هفته ، فقط با آب یا آب میوه و یا سوپ استخوان با کمتر از 700 کالری در روزهای روزه داری - برای بیماران مبتلا به دیابت نوع 2 ، مرور کردند.

آنها تنها هفت مطالعه ی منتشر شده درباره روزه داری متناوب برای بیماران مبتلا به دیابت نوع 2 یافتند، از جمله پنج کارآزمایی بالینی تصادفی، که تنها در یک مطالعه از آنها بیش از 63 بیمار شرکت داشتند.

رژیم های روزه داری متناوب در مطالعات مذکور شامل پنج نوع فرکانس روزه داری و بیشترین زمان پیگیری 4 ماه یا کمتر بود، از جمله : 18 تا 20 ساعت در روز به مدت 2 هفته.؛2 روز در هفته به مدت 12 هفته (دو مطالعه) یا برای 12 ماه (یک مطالعه)؛ 3 تا 4 روز در هفته به مدت 7 تا 11 ماه؛ 4 روز در هفته به مدت 12 هفته؛ و 17 روز در مدت 4 ماه.

همه آنها گزارش دادند که روزه داری متناوب با کاهش وزن گره خورده است، و بیشتر (اما نه همه) مطالعات همچنین نشان داده بودند که این رژیم ها با کاهشA1c و سطح قند خون همراه بوده ، کیفیت زندگی و فشار خون را بهبود می بخشد اما بر مقاومت به انسولین تاثیری ندارد.

اما دکتر هورن و همکارانش می گویند: ناهمگونی طراحی مطالعات و رژیمها و واریانس نتایج، استنتاج یک جهت بالینی معنی دار را دشوار می کند. علاوه بر این، تنها یک مطالعه به ایمنی نسبی دو رژیم روزه داری متناوب پرداخته، و نشان داده است که هر دو رژیم علیرغم استفاده از پروتکل تغییر دوز دارو، حوادث هیپوگلایسمی را افزایش می دهند.همچنین، تنها در یک مطالعه صریحاً روزه داری متناوب با رژیم محدودیت کالری مقایسه شده بود، و تاثیر یک رژیم روزه داری متناوب دو بار در هفته، را در بهبود سطح A1c، امیدوار کننده می دانست. با این حال، این مطالعه نشان داد که تغییر در سطحA1c برای روزه داری متناوب نسبت به رژیم محدودیت کالری برتری ندارد(0.3- درصد در مقابل 0.5- درصد).

دلالت اصلی این نتایج، طبق نظر نویسندگان این دیدگاه، این است که "اگرچه روزه داری متناوب از نظر تاثیر تقریبا معادل با محدودیت کالری است، اما از امنیت کمتری برخوردار است".

بنابراین، آنها نتیجه گیری نمودند که تا زمانی که مطالعات با کیفیت نشان نداده اند که روزه داری متناوب از نظر کاهشهموگلوبین A1cیا سایر شاخصهای کنترل دیابت، نسبت به رژیم با محدودیت کالری ارجح است، باید رژیم های روزه داری متناوب برای بیماران مبتلا به دیابت نوع 2 زیر نظر متخصصان بهداشتی انجام شود و اگر برای عموم تبلیغ می شود باید محدود به افرادی باشد که خطر هیپوگلایسمی آنها از نزدیک تحت نظارت قرار گیرد و داروهای آنها به دقت تنظیم گردند تا از ایمنی این روش اطمینان حاصل شود.

برای شناسایی نوسانات قند خون، نظارت مداوم بر قند خون ضروری است

دکتر هورن و همكاران خاطر نشان كردند كه روزه داری متناوب ممکن است سبب ایجاد نوسانات گسترده تری در کنترل گلایسمی نسبت به محدودیت کالری ساده شود، با افت قند خون در ایام روزه داری و افزایش قند خون در زمان تغذیه، که این نوسانات در سطح A1cمنعکس نمی شود.

در مطالعات مختلف، دانشمندان ابراز نگرانی کرده اند که این گونه نوسانات گلایسمی منجر به عوارض میکرووسکولار (مثلاً رتینوپاتی) و ماکرووسکولار (به عنوان مثال بیماری عروق کرونر) در بیماران مبتلا به دیابت نوع 2 می شود.

بنابراین، "نظارت مداوم بر قند خون باید برای مطالعات در مورد مداخلات بالینی با استفاده از روزه داری متناوب در بیماران مبتلا به دیابت نوع 2 ، در نظر گرفته شود".

منبع:

https://www.medscape.com/viewarticle/933489