روز جهانی دیابت 2019

روز جهانی دیابت امسال در 94 کشور با بر پایی 650 رویداد برگزار خواهد شد. هدف اصلی کمپین روز جهانی دیابت و ماه جهانی دیابت در سال 2019 ، آگاهی از تأثیر دیابت بر خانواده و ارتقاء نقش خانواده در مدیریت، مراقبت، پیشگیری و آموزش این بیماری است .روز جهانی دیابت امسال بر سه بخش اصلی تمرکز دارد:

·        دیابت را کشف کنید.

·        از ابتلا به دیابت نوع 2 جلوگیری کنید.

·        دیابت را مدیریت کنید.

در تشخیص زودهنگام دیابت، خانواده نیز نقش دارد

·        از هر دو فرد مبتلا به دیابت، بیماری دیابت در یک نفر تشخیص داده نشده است. تشخیص زودهنگام و درمان برای پیشگیری یا به تأخیر انداختن عوارض تهدید کننده حیات مهم است.

·        اگر دیابت نوع 1 زود تشخیص داده نشود، می تواند منجر به ناتوانی جدی یا مرگ شود. از علائم و نشانه های این بیماری برای محافظت از خود و خانواده خود مطلع شوید.

در جلوگیری از دیابت نوع 2 ، خانواده نیزنقش دارد

·        بسیاری از موارد دیابت نوع 2 با اتخاذ یک سبک زندگی سالم قابل پیشگیری است. کاهش خطر ابتلای خانواده ی شما به دیابت از خانه شروع می شود.

·        هنگامی که همه ی اعضای یک خانواده به خوردن وعده های غذایی سالم و انجام ورزش منظم متعهد باشند، همگی از رفتارهایی که می توانند به جلوگیری از دیابت نوع 2 در این خانواده کمک کند، بهره مند شده و به ادامه ی این روند تشویق می شوند.

·        اگر در خانواده ی شما فردی به دیابت مبتلا می باشد، در مورد خطرات، علائم هشدار دهنده و آنچه می توانید برای پیشگیری از ابتلا به دیابت و عوارض آن انجام دهید، مطالبی را بیاموزید.

·        خانواده ها باید در محیطی زندگی کنند که از شیوه زندگی سالم پشتیبانی کند و به آنها کمک کند تا از ابتلا به دیابت نوع 2 جلوگیری کنند.

مراقبت از یک فرد مبتلا به دیابت، کل خانواده را درگیر می کند

·        مدیریت دیابت نیاز به درمان روزانه، نظارت منظم، شیوه زندگی سالم و آموزش مداوم دارد، و برای انجام تمام این کارها حمایت خانواده امری کلیدی است.

·        کلیه متخصصان بهداشت باید دانش و مهارت لازم را برای کمک به افراد مبتلا به دیابت و خانواده های آنها بمنظور مدیریت دیابت داشته باشند.

·        برای کمک به مدیریت دیابت، آموزش و پشتیبانی مداوم باید در دسترس همه افراد مبتلا به دیابت و خانواده ها باشد.

·        داروهای اساسی و مراقبت از دیابت باید برای هر خانواده در دسترس و مقرون به صرفه باشد.

منبع:

https://worlddiabetesday.org/about/key-messages/