روز تقلب یا چیت دی را از رژیم غذایی کتو حذف کنید

27مارس 2019- "روز تقلب" در اغلب رژیمهای غذایی لاغری وجود دارد و رژیم غذایی کتوژنیک نیز از این قاعده مستثنی نیست. اما تحقیقات جدید پژوهشگران دانشگاه UBC Campus Okanagan نشان می دهد که فقط یک دوز 75 گرمی از گلوکز - معادل یک بطری بزرگ نوشابه یا یک بشقاب سیب زمینی سرخ شده – پس از چند روز رژیم غذایی مملو از چربیهای مفید و مقادیر کم کربوهیدرات می تواند به آسیبهای عروقی منجر شود.

 پرفسورJonathan Little، نویسنده ی ارشد این مقاله و استاد دانشکده بهداشت و علوم ورزش درUBCO  می گوید: رژیم کتوژنیک یا کتو، برای کاهش وزن یا مدیریت بیماری هایی مانند دیابت نوع 2، بسیار رایج است. این رژیم شامل خوردن غذاهای غنی از چربی های مفید، مقادیر متوسطی ​​پروتئین، اما مقادیر بسیار کمی کربوهیدرات است و باعث می شود که بدن وارد حالت کتوزیس شود.

پرفسور Littleافزود: رژیم کتو می تواند بسیار موثر باشد، زیرا زمانی که بدن در حالت کتوزیس قرار دارد و از گلوکز که سوخت ترجیحی آن است، محروم می سود، شیمی بدن تغییر کرده و بشدت شروع به سوزاندن چربیهای ذخیره شده ی خود می کند که منجر به کاهش وزن می شود و می تواند علائم بیماریهایی مانند دیابت نوع 2 را معکوس کند. Cody Durrerدانشجوی دکترای UBC Okanagan ، می گوید: ما می خواستیم بدانیم در فیزیولوژی بدن پس از مصرف مجدد قند(کربوهیدرات) چه اتفاقاتی رخ می دهد. از آنجایی که اختلال تحمل گلوکز و افزایش ناگهانی قند خون منجر به افزایش خطر ابتلا به بیماریهای قلبی-عروقی می شود، درک اتفاقاتی که در رگ های خونی پس از مصرف مجدد قند رخ می دهد، منطقی بنظر می رسد.

برای بررسی این موضوع، محققان نه مرد سالم جوان را انتخاب کرده و به آنها پس از 7 روز رژیم مملو از چربی های مفید و مقادیر بسیار کم کربوهیدرات، 75 گرم گلوکز دادند. رژیم غذایی آنها در طی 7 روز اول حاوی 70 درصد چربی، 10 درصد کربوهیدرات و 20 درصد پروتئین بود، که همانند رژیم مدرن کتوژنیک است. Durrer گفت: ما در ابتدا به دنبال چیزهایی مانند پاسخ التهابی یا کاهش تحمل به گلوکز خون بودیم، اما متوجه ی نشانگرهایی (بیومارکرها) در خون شدیم که بیانگر تخریب دیواره های عروق به دلیل افزایش ناگهانی گلوکز هستند.

او افزود: احتمالا مقصر اصلی این تخریب، پاسخ متابولیک خود بدن به قند اضافی موجود در خون است که باعث می شود سلول های عروق خونی تخرب شوند و احتمالا بمیرند.با وجود این که این مردان از سایر جهات سالم بودند، هنگامی که بعد از مصرف نوشیدنی قندی، سلامت رگ های خونی آنها بررسی شد، نتایج آنها شبیه به افرادی بود که از مشکلات قلبی عروقی رنج می برند. این نتایج تا حدودی هشدار دهنده هستند.

محققان خاطر نشان کردند که تنها 9 نفر در این مطالعه شرکت داشتند، بهمین دلیل برای تایید این نتایج به تحقیقات بر روی افراد بیشتری نیاز دارند، اما نتایج آن ها هشداری است برای افرادی که تحت رژیم کتو هستند و یک روز تقلب را در طول هفته بدون هیچ محدودیتی غذا می خورند. Durrer گفت: نگرانی من این است که بسیاری از افرادی که تحت رژیم غذایی کتو هستند- چه بمنظور از دست دادن وزن، برای درمان دیابت نوع 2، یا بعضی از دلایل بهداشتی دیگر - ممکن است اثرات مثبت این رژیم را بر رگهای خونی خود با مصرف ناگهانی حتی یک دوز 75 گرمی کربوهیدرات، در روز تقلب خنثی کنند، به خصوص اگر این افراد در معرض خطر ابتلا به بیماریهای قلبی عروقی باشند. اطلاعات ما نشان می دهد رژیم غذایی Ketogenic چیزی نیست که شما برای شش روز در هفته آن را رعایت کنید و بطور ناگهانی آن را برای یک روز در هفته فراموش کنید.

منبع و سایت خبر:

Nutrients, 2019; 11 (3): 489 DOI: 10.3390/nu11030489

www.sciencedaily.com/releases/2019/03/190327112657.htm