راه‌های جدیدی برای درمان بیماری قلبی در افراد دیابتی

26 دسامبر 2017- بیماری قلبی یکی از عوارض عمده‌ی مرتبط با بیماری دیابت است، با این حال برخی از خطوط اول درمان که برای کاهش خطر بیماری قلبی بکار گرفته می‌شوند برای افراد مبتلا به دیابت، کارایی مناسبی ندارد. به همین دلیل دکتر Brian Drew و همکارانش از موسسه‌ی قلب و دیابت Baker، با پشتیبانی مرکز تحقیقات دیابت استرالیا بر این مشکل تمرکز کردند.

 دکتر Drew می‌گوید: دیابت غالباً با افزایش میزان کلسترول بد ارتباط دارد که منجر به افزایش خطر بیماری قلبی در این افراد می‌گردد. رایج‌ترین داروهایی که برای کاهش کلسترول و کاهش خطر بیماریهای  قلبی عروقی تجویز میشود، استاتین‌ها هستند.

این گروه از داروها معمولاً برای افراد غیر دیابتی موثر می‌باشند اما برای افراد مبتلا به دیابت کمتر موثرند. این یک مشکل است زیرا خطر ابتلا به بیماریهای قلبی عروقی در افراد مبتلا به دیابت 3 تا 4 برابر بیشتر از افراد غیر دیابتی است.

دکتر Drew می‌گوید: ما بر روی یک هدف دارویی جدید تمرکز کرده‌ایم، که در کاهش کلسترول LDLیا کلسترول بد در افراد مبتلا به دیابت موثر باشد. ما با استفاده از یک تکنیک غربالگری ژنتیکی بسیار پیشرفته، پروتئینی را یافته‌ایم که نقشی اساسی در تنظیم غلظت کلسترول بازی می‌کند. این پروتئین که DDL1 نام‌گذاری شده است به روشی متفاوت از داروهای فعلی پایین آورنده‌ی کلسترول یعنی استاتین‌ها عمل می‌کند.

ما می‌خواهیم تأثیر پروتئین DDL1 را بر سطح کلسترول بررسی کنیم، ما این پروتئین را در مدلهای پیش کلینیکی بررسی خواهیم کرد. پیش از این، بر روی پروتئین DDL1 به عنوان عامل کاهنده‌ی کلسترول تحقیق نشده است. ما امیدواریم که یک درمان جدید ارائه دهیم که بتواند برای افرادی که عوارض جانبی عمده‌ای مانند دردهای عضلانی را با مصرف استاتین‌ها تجربه می‌کنند، موثر باشد.

درحقیقت این کشف زمینه‌ی جدیدی را برای تحقیقات در زمینه‌ی داروهای کاهنده‌ی کلسترول گشوده است.

 منبع:www.diabetesaustralia.com.au/news/15468?type=articles