دیابت با خطر کمتری برای ابتلا به میگرن ارتباط دارد

 12 ژانویه 2018- یک مطالعه ی جدید نشان می دهد که دیابت با خطر کمتر ابتلا به میگرن ارتباط دارد. این یک خبر خوشایند برخلاف بسیاری از خبرهایی است که دیابت را با خطر بالاتر سایر بیماریها مرتبط می داند. میگرن یک سردرد متوسط تا شدید است که معمولاً با درد در یک طرف سر همراه است. در حدود یک پنجم از زنان و یک پانزدهم از مردان از میگرن رنج می برند. تهوع، استفراغ و حساسیت به صدا و نور  از جمله علایمی است که در میگرن مشاهده می شود.

در این مطالعه محققان نروژی با استفاده از داده های پایگاه اطلاعات نسخ دارویی نروژ، یک دوره ی ده ساله را برای ابتلا به دیابت نوع 1، دیابت نوع 2 و میگرن بررسی کردند. این داده ها شامل اطلاعات بیش از صد هزار فرد مبتلا به دیابت بود که 92 درصد از آنها به دیابت نوع 2 و هشت درصد از آنها به دیابت نوع 1 مبتلا بودند.

شیوع میگرن در افراد مبتلا به دیابت نوع یک، 26 درصد پایین تر از جمعیت غیر دیابتی بود. این نتیجه پس از تنظیم نتایج بر اساس سن و جنسیت بدست آمد. در افراد مبتلا به دیابت نوع 2 نیز خطر میگرن نسبت به جمعیت غیر دیابتی 11 درصد پایین تر بود. هنگامیکه میزان تحصیلات نیز در نتایج در نظر گرفته شد، نتایج برای افراد مبتلا به دیابت نوع 1 و 2 با نتایج فوق مشابه  بود.

 محققان نتیجه گیری نمودند که هر دو نوع دیابت با کاهش خطر ابتلا به میگرن ارتباط دارند. این نتایج نشان می دهد که دیابت ممکن است یک فاکتور حفاظتی در برابر میگرن ایجاد کند. در این مطالعه علت کاهش خطر میگرن در افراد مبتلا به دیابت بررسی نشد.

 تا به امروز دلایل بروز میگرن هنوز به خوبی درک نشده است، یک نظریه این است که تغییرات شیمیایی در بدن می تواند بر اعصاب وعروق خونی نزدیک به مغز تأثیر گذاشته و سبب این نوع سردرد شود. یک عامل دیگر تغییرات هورمونی است و شاید به همین دلیل افراد مبتلا به دیابت در معرض  خطر پایین تری برای میگرن هستند. سایر عوامل احتمالی می تواند شامل تفاوتهایی باشد که ممکن است بر عروق خونی یا اعصاب افراد مبتلا به دیابت تأثیر گذارد. محققان اظهار داشتند که برای بررسی علت کاهش ابتلا به میگرن در افراد مبتلا به دیابت به تحقیقات بیشتری نیاز دارند. این مطالعه در مجله ی Cephalalgia مجله ی بین المللی سردرد، منتشر شد.

منبع:

www.diabetes.co.uk/news/2018/jan/diabetes-linked-with-lower-migraine-risk-91229087.html