دیابت با افزایش خطر ابتلا به آب مروارید در میان افراد میان سال ارتباط دارد

6 فوریه 2018- محققان می گویند احتمال بروز آب مروارید در افراد مبتلا به دیابت در مقایسه با افرادی که به این بیماری مبتلا نیستند، دو برابر بیشتر است.
دیابت نوع 1 و 2 به طور چشمگیری با بیماریهای چشمی، مانند آب مروارید و رتینوپاتی دیابتی ارتباط دارند، به همین دلیل غربالگری منظم چشمی در این بیماران بسیار مهم است. افزایش سن نیز با آب مروارید ارتباط دارد و یکی از علل اصلی از دست دادن بینایی در سراسر جهان محسوب می شود.
افراد مبتلا به دیابت می توانند خطر عوارض چشمی مانند آب مروارید را با کنترل قند خون، رژیم غذایی سالم و ورزش منظم، کاهش دهند.
در حال حاضر هیچ درمان پیشگیرانه ای برای آب مروارید بطور علمی تایید نشده است، اما ممکن است بتوان با درمان زودهنگام، سرعت پیشرفت علائم این بیماری را کاهش داد.مراجعه به چشم پزشک حداقل یک بار در سال، به تیم سلامتی شما کمک می کند تا آب مروارید را بررسی کرده و در صورت وجود آن، درمانی زودهنگام را آغاز کنند.
به عنوان بخشی از این تحقیق، دانشمندان در واحد تحقیقات بینایی و چشم دانشگاه  Anglia Ruskin، سوابق پزشکی بیش از 50 هزار فرد مبتلا به دیابت را از پایگاه داده های تحقیقات بالینیاستخراج و بررسی کردند.
این یافته ها نشان می دهد که  آب مروارید - کدر شدن عدسی چشم - با نرخ کلی 20.4 درصد برای هر هزار فرد مبتلا به دیابت بروز می کند، درحالیکهنرخ بروز آن در میان جمعیت عمومی تقریبا به نصف کاهش یافته و برابر با 10.8 درصد در هر هزار نفر است. محققان همچنین دریافتند که خطر ابتلا به آب مروارید در میان افراد میانسال( 45 تا 54 سال) افزایش می یابد.
دکتر Rupert Bourne، استاد چشم پزشکی در واحد تحقیقات بینایی و چشم دانشگاه انجلیا راسکین، گفت: این گزارش نشان داده است که داشتن دیابت، خطر ابتلا به آب مروارید را دو برابر می کند و اگر یک بیمار دیابتی به بیماری پیشرفته ی شبکیه که، ماکولوپاتی دیابتی نامیده می شود، مبتلا باشد، این خطر شش برابر افزایش می یابد.
این دومین گزارش از بروز آب مروارید در بیماران دیابتی در انگلستان از دهه 1980 است و بیشتر بر اهمیت برنامه ی غربالگری دیابت توسط سیستم های مراقبتی برای تشخیص زودهنگام و درمان بیماری چشمی دیابت تاکید دارد تا از نابینایی جلوگیری کند.

توصیه می شود تمام افرادی که اندکی تاری دید یا کاهش بینایی را در خود مشاهده می کنند و حساسیت بیشتری نسبت به نور پیدا می کنند و یا با دید خود در شب مشکل دارند، به متخصص چشم مراجعه نمایند.
یافته های این تحقیق در مجله Eye منتشر شده است.

منبع:

https://www.diabetes.co.uk/news/2018/feb/diabetes-linked-to-increased-risk-of-cataract-in-middle-age-93380380.html