دوره های طولانی مدت نشستن به شدت با تجمع چربی در اطراف ارگانهای داخلی ارتباط دارد

 9 ژانویه 2018- گروهی از محققان مرکز تحقیقات بیومدیکال NIHR Leicester، شواهدی را گردآوری کرده اند که نشان می دهد دوره های طولانی تر نشستن و بی تحرکی به شدت با تجمع  چربی در اطراف ارگانهای داخلی بدن ارتباط دارد.

در این مطالعه که نتایج آن در مجله ی Obesity منتشر شد، 124 نفر که در معرض خطر بالا برای ابتلا به دیابت نوع 2 قرار داشتند، شرکت کردند. میزان بی تحرکی آنها با استفاده از شتاب سنجی که در ناحیه ی کمر آنها قرار گرفته بود در طی 7 روز اندازه گیری گردید. محققان همچنین با استفاده از تصویربرداری MRI، میزان چربی موجود در کبد، چربی احشایی، لایه های چربی زیر پوست و چربی شکمی کل آنها را اسکن و دقیقاً اندازه گیری نمودند.

هنگامیکه نتایج با در نظر گرفتن سن، قومیت و میزان فعالیت بدنی، جمع بندی گردید، محققان دریافتند میزان چربی موجود در کبد، چربی های احشایی و چربی کل موجود در شکم در افرادیکه مدت زمان طولانی تری را در طول روز در حالت نشسته بسر می برند، بیشتر است. این ارتباط بخصوص در افرادیکه به توصیه های بهداشتی در مورد 150 دقیقه فعالیت بدنی شدید تا متوسط درهفته عمل نمی کردند، قویتر بود.

 دکتر Henson، پژوهشگر دانشگاه Leicester و رهبر این تحقیقات می گوید: ما می دانیم که دوره های طولانی نشستن برای سلامت مضر است و یک فاکتور خطر برای بیماریهای مزمن نظیر دیابت نوع 2 و بیماری قلبی است، همچنین مقدار چربی انباشته شده اطراف ارگانهای داخلی بدن، ما را در معرض این گونه بیماریها قرار می دهد. استفاده از تکنیک MRI و شتاب سنج برای اندازه گیری فعالیت فیزیکی  نشان داد که هر چه زمان نشستن طولانی تر باشد میزان چربی انباشته شده در اطراف ارگانهای داخلی و شکم بیشتر خواهد بود، بخصوص چنانچه این دوره های طولانی نشستن توسط زمانهای کوتاهی برای فعالیت منقطع نشود.

یافته های ما نشان می دهد انجام 150 دقیقه فعالیت بدنی متوسط تا شدید در طول هفته تا حدی می تواند از اثرات زیان بار نشستن طولانی مدت جلوگیری نماید.

 پرفسور Davies مدیر مرکز تحقیقات بیومدیکال NIHR Leicester و همکار نویسنده این مقاله می گوید: فقدان فعالیت بدنی و اضافه وزن دو عامل خطر مرتبط با دیابت نوع 2 هستند. اگر چه، هنوز اثرات نشستن طولانی مدت و اینکه آیا فعالیت فیزیکی می تواند در کاهش تجمع چربی در اطراف ارگانهای داخلی نقشی تعدیل کننده داشته باشد، بدرستی مشخص نشده است، اما این تحقیق آغازی  بر بررسی ارتباط بین این دو عادت از طریق MRIبرای اندازه گیری توزیع چربی در بدن افراد و آنالیز ارتباط توزیع چربی با میزان فعالیت بدنی است. قدم بعدی ما بررسی تأثیر وقفه هایی در زمان نشستن طولانی مدت بر میزان چربی احشایی است.

 منبع و سایت خبر:

Obesity, 2018; 26 (1): 29 DOI: 10.1002/oby.22034

www.sciencedaily.com/releases/2018/01/180109091802.htm