دوبار استفاده از دهانشویه در روز می‌تواند خطر ابتلا به دیابت نوع 2 را افزایش دهد

23 نوامبر 2017- یک مطالعه ی جدید نشان می‌دهد که استفاده از دهانشویه دو بار در روز توسط افراد در معرض خطر زیاد ابتلا به دیابت نوع 2 ، در طی 3 سال، احتمال ابتلا این افراد را به دیابت نوع  دو، 55 درصد افزایش می‌دهد.

 درحالیکه در این تحقیق ارتباطی بین استفاده از دهانشویه و دیابت نوع 2 مشاهده گردید اما این یافته‌ها نشاندهنده‌ی رابطه‌ی علی و معلولی بین استفاده از دهان‌شویه و ابتلا به دیابت نوع 2 نمی باشد. محققان برای آگاهی از تأثیرات دهانشویه به تحقیقات بیشتری نیاز دارند.

 محققان دانشگاه هاروارد ارتباط بین مواد ضد باکتریایی موجود در دهانشویه‌های بدون نیاز به تجویز و پتانسیل آنها برای مستعد نمودن افراد به اختلالات متابولیکی را تجزیه و تحلیل کردند. آنها 1306 فرد دارای اضافه وزن، 40 تا 65 ساله که در معرض خطر زیادی برای ابتلا به دیابت نوع 2 بودند را  بررسی کردند.

 17 درصد از افراد این گروه به پیش دیابت یا دیابت نوع 2 مبتلا شدند، اما این آمار برای افرادی که یک بار در روز از دهانشویه استفاده می‌کردند به 20 درصد افزایش یافت که از لحاظ آماری معنی‌دار نبود. با این حال برای افرادیکه دو بار در روز از دهانشویه‌ها استفاده می‌کردند، این آمار به 30 درصد رسید که از نظر  آماری قابل توجه و معنی‌دار بود.

 به گفته‌ی نویسندگان این مطالعه‌، استفاده‌ی روتین از دهانشویه‌های ضدباکتری با توجه به مطالعات اخیر و یافته‌های این مطالعه، ممکن است بیش از آنکه مفید باشد، مضر واقع شود.

 استفاده از دهانشویه ممکن است تأثیری مضر بر کنترل دیابت و عوارض احتمالی آن داشته باشد زیرا  دارای مسیرهای مشترکی با فشارخون و دیابت می باشد.

استفاده از دهانشویه‌ها اغلب به عنوان یک اقدام بهداشتی بدون ضرر در کنار مسواک زدن روزانه به منظور کمک به حذف پلاک‌ توصیه می شوند، اما توسط انجمن دندانپزشکی بریتانیا به عنوان بخشی ضروری از مراقبت‌های بهداشتی دهان و دندان فهرست نشده است. این مطالعه نشان می‌دهد که دهانشویه می‌تواند برخی از باکتریهای مفید را از بین برده  و به مشکلات متابولیکی فرد دامن زند.

پرفسور Joshipuraاستاد اپیدمیولوژی دانشکده‌ی بهداشت عمومی هاروارد گفت: اکثر این مواد ضدباکتریایی در دهانشویه‌ها انتخابی عمل نمی‌کنند، به عبارت دیگر باکتریهای خاصی را در دهان هدف قرار نمی‌دهند  بلکه  طیف وسیعی از باکتریهای دهان را از بین می‌برند.

پرفسور Joshipura افزود: با از بین رفتن باکتریهای مفید در دهان، بدن قادر به محافظت از فرد در برابر دیابت نوع 2 و چاقی نیست، زیرا میکروبهایی که به بدن کمک می‌کنند تا اسید نیتریک تولید کرده و به تنظیم سطح انسولین کمک کنند، توسط دهانشویه شسته شده و از بین می روند.

 همچنین احتمال دارد افرادی که از دهانشویه استفاده می‌کنند از سلامت پایین‌تری برخوردار بوده و رژیم‌های غذایی کم کیفیت‌تری را نسبت به افرادی که از دهانشویه‌ها استفاده نمی‌کنند، داشته باشند.

 روش مطالعه در این پژوهش نمی‌تواند ثابت کند که دهانشویه‌ قطعاً یک عامل دخیل در ابتلا افراد به این بیماری است، با این حال این سوال را مطرح می‌کند که آیا دهانشویه ها به طور کلی برای مردم مفید هستند؟

 یافته‌های این تحقیق در مجله‌ی Nitric Oxide منتشر گردید.

منبع:

www.diabetes.co.uk/news/2017/nov/twice-daily-mouthwash-use-could-increase-risk-of-type-2-diabetes-96895059.html