دستگاه های CGM و کاهش هیپوگلیسمی در افراد مبتلا به دیابت نوع 1 که از هیپوگلایسمی بدون علامت رنج می برند

اول  مارس 2018 – نتایج مثبت تحقیقات از اثربخشی دستگاههای نظارت مداوم بر قند خون (CGM) برای افراد مبتلا به دیابت نوع 1 حمایت می کند.
مطالعه ی محققان آلمانی نشان داده است که این تکنولوژی پیشگام میتواند به کاهش تعداد موارد وقوع هیپوگلایسمی(سطح قند خون پایین) در بیمارانی با سابقه ی اخیر هیپوگلایسمی بدون علامت یا موارد شدید هیپوگلایسمی کمک کند.
هیپوگلایسمی بدون علامت یا Hypo unawareness به مواردی از هیپوگلایسمی اطلاق می شود که افراد قادر به شناسایی علائم افت قند خون خود نیستند، این وضعیت می تواند به کاهش غلظت قند خون و افزایش خطر ابتلا به هیپوگلایسمی شدید منجر شود. هیپوگلیسمی شدید نیاز به درمان توسط شخصی دیگر دارد و می تواند منجر به تشنج یا بی هوشی گردد و باید به عنوان یک اورژانس پزشکی تحت درمان قرار گیرد.
کیتهای CGM نسبت به اندازه گیری با گلوکومتر و گرفتن خون از نوک انگشتان، کمتر تهاجمی هستند، این دستگاه همچنین می تواند با پمپ انسولین جفت شده و مورد استفاده قرار گیرد. دستگاههای نظارت مداوم بر قند خون (CGM) بطور24 ساعته کار می کنند و به بیمار در مورد افت یا افزایش قند خون هشدار می دهند.
محققان آکادمی دیابت Mergentheim در آلمان، از 149 فرد مبتلا به دیابت نوع 1 برای این تحقیق ثبت نام کردند. همه ی افراد شرکت کننده در سال گذشته یا از هیپوگلایسمی بدون علامت و یا از یک نوع شدید هیپوگلایسمی رنج می بردند.
از همه ی شرکت کنندگان خواسته شد تا مقدار قند خون خود را با گلوکومتر برای 28 روز اول اندازه گیری و نتایج آن را ثبت کنند و همزمان از دستگاه CGM بدون امکان مشاهده ی داده ها، استفاده کنند.
سپس آنها به صورت تصادفی به دو گروه برای یک مطالعه ی 6 ماهه  تقسیم شدند. یک گروه از گلوکومتر( اندازه گیری قند خون با گرفتن خون از نوک انگشت) برای نظارت بر دیابت و گروه دیگر از دستگاه های CGM با دسترسی کامل به داده ها و آلارم ها، استفاده کردند.
یافته ها نشان داد که تعداد موارد هیپوگلایسمی از میانگین 10.8 مورد در هر 28 روز به 3.5 مورد در گروه CGM کاهش یافته است، در حالی که در گروه گلوکومتر تغییری گزارش نشد.
در ماه آخر این تحقیق، 33 درصد از افراد گروه CGM هیچگونه اختلال هیپوگلیسمی را تجربه نکردند، در حالی که در گروه دیگر این آمار تنها 7.6 درصد بود. همچنین افرادگروهCGM کاهش هیپوگلایسمی شبانه را تجربه کردند.
محققان نتیجه گیری نمودند که استفاده از دستگاه های CGM تعداد حوادث هیپوگلیسمی را در افراد مبتلا به دیابت نوع 1 که تحت درمان با تزریق چندگانه ی انسولین در روز بودند و از اختلال هیپوگلیسمی بی علامت یا هیپوگلیسمی شدید رنج می بردند، کاهش می دهد. این مطالعه و سرمقاله ی همراه آن در مجله ی The Lancet منتشر شده است.

منبع:

https://www.diabetes.co.uk/news/2018/mar/cgm-devices-found-to-reduce-hypos-in-type-1-diabetes-with-hypo-unawareness-95368240.html