در بزرگسالان متولد شده از بارداریهایی با اسپرم اهدایی، شیوع بیماریهای ایمونولوژیک بالاتر است

24 سپتامبر 2020 - در بزرگسالانی که از بارداریهایی با اهدای اسپرم متولد شده اند، فرکانس بالاتری از آلرژی، دیابت نوع 1 و سایر بیماری های خود ایمنی گزارش شده است. در بزرگسالان متولد شده از باردارهایی با اسپرم اهدایی، میزان تشخیص دیابت نوع 1 هفت برابر، بروز بیماری تیروئید، برونشیت حاد و آپنه خواب دو برابر، و آلرژی 10٪ بیشتر گزارش شده است. در این مطالعه 272 شرکت کننده ی بزرگسال متولد از باردارهای حاصل از دریافت اسپرم اهدایی با 877 بزرگسال متولد شده از بارداری طبیعی، از سراسر جهان و بیشترین تعداد در استرالیا، ایالات متحده، انگلستان، بلژیک و هلند، بررسی و مقایسه شدند.

بزرگسالانی که از طریق بارداریهایی با اسپرم اهدا شده، متولد شده بودند، در اولین مطالعه در جهان که سلامت طولانی مدت نتایج بارداریهای حاصل از اسپرم اهدایی را بررسی کرده است، آلرژی، دیابت نوع 1 و سایر بیماری های خود ایمنی با فراوانی بالاتر را گزارش کردند.

این مطالعه توسط انستیتوی آینده مراقبت از دانشگاه فلیندرز به سرپرستی محقق "دامیان آدامز" انجام شد و در Journal of Developmental Origins of Health and Disease منتشر گردید.

نتایج این تحقیق نشان داد که برای اکثر پیامدهای سلامتی، بزرگسالان متولد شده از بارداریهای با اسپرم اهدا شده، تفاوت معناداری بار شرکت کنندگان متولد شده از بارداری طبیعی ندارند.با این حال، بزرگسالان متولد شده از بارداریهای با اسپرم اهدا شده، هفت برابر بیشتر از بزرگسالان حاصل از بارداریهای طبیعی به دیابت نوع 1 مبتلا بودند و نرخ بروز بیماری تیروئید، برونشیت حاد و آپنه خواب در این افراد دو برابر بیشتر بود، بروز آلرژی در آنها 45٪ اما در جمعیت متولد شده از بارداری طبیعی 35٪ بود.

آقای آدامز می گوید: بیشتر مشکلات گزارش شده توسط افراد متولد از بارداریهای با اسپرم اهدایی، دارای پایه ایمنی هستند و این امر بیانگر تغییر در سیستم ایمنی آنها است.آنچه كه احتمالاً عامل این امر است، عارضه ی پره اكلامپسی در مادران است كه در افرادی که با استفاده از گامتهای اهدایی (سلولهای جنسی) باردار می شوند، بیشتر گزارش شده است. پره اکلامپسی یک بیماری بسیار جدی است که با واسطه ی سیستم ایمنی بدن ایجاد می شود. تحقیقات نشان داده است که پروفایل های اپی ژنتیکی کودکان متولد شده از بارداریهایی که به دلیل پره اکلامپسی پیچیده شده اند، تغییر می کند، از جمله پروفایل های اپی ژنتیکی مرتبط با تغییر سیستم ایمنی.

آقای آدامز، نامزد دکترا در دانشگاه فلیندرز است که با توجه به شکاف های گسترده ی اطلاعات در این حوزه از علم، علاقه مند به بررسی نتایج سلامت افراد متولد شده از بارداریهایی با اسپرم اهدایی شد.استاد وی، پرفسور Sheryl de Lacey، از دانشگاه فلیندرز دارای سابقه بالینی در زمینه ی ناباروری و فن آوریهای کمک باروری است.

 پرفسور Lacey،می گوید: تصور می شود که حاملگی با استفاده از گامتهای اهدایی ناشناس و مخفی نگه داشته شده، با حاملگی ها طبیعی هیچ تفاوتی ندارند.اما آگاهی از افزایش خطر پره اکلامپسی در اینگونه از بارداریها و پیامدهای آن برای کودکان در دوره ی بزرگسالی، می تواند به زنان کمک کند.​​این مطالعه ی منحصر به فرد اطلاعات مهمی را در اختیار والدین قرار می دهد تا بتوانند تصمیم بگیرند که نوع حاملگی خود را برای فرزندشان فاش کنند و نوع مراقبت های بهداشتی دریافتی خود را انتخاب کنند.

برای افراد متولد شده از بارداریهایی با گامت اهدا شده، داشتن این اطلاعات ممکن است هوشیاری فرد را در مورد رفتارهای بهداشتی پیشگیرانه بهبود بخشد.

آقای آدامز می گوید: افراد متولد از بارداریهایی با گامت اهدا شده، به سختی قابل دسترسی هستند، زیرا تحقیقات به طور مداوم نشان می دهد كه بیشتر افراد نمی دانند كه مادران آنها از طریق اهدای اسپرم باردار شده اند.بهمین دلیل ما مجبور شدیم شش استراتژی مختلف برای ثبت نام حجم نمونه ای که می خواستیم ، اجرا کنیم.اکثر شرکت کنندگان از استرالیا، ایالات متحده، انگلستان، بلژیک و هلند بودند.

در این مطالعه، کسانی که از بارداریهایی با گامت اهدا شده یا از طریق بارداری طبیعی متولد شده بودند از نظر سن، جنس، قد، عادت های سیگار کشیدن، مصرف الکل، ورزش و باروری با هم مطابقت داده شدند.

آقای آدامز می گوید: این مطالعه پس از مرور سیستماتیک انتشارات علمی آغاز شد، جایی که ما با کمبود مطالعات مربوط به نتایج بهداشتی پری ناتال و طولانی مدت در باروریهای حاصل از اسپرم اهدایی مواجه شدیم، علی رغم اینکه این روش تقریباً 140 سال است که مورد استفاده قرار می گیرد.

منبع:

Journal of Developmental Origins of Health and Disease, 2020; 1 DOI: 10.1017/S204017442000080X

www.sciencedaily.com/releases/2020/09/200924101846.htm