دانشمندان در تلاش با بیماریهای متابولیک روشی برای کاهش سلولهای چربی سفید یافتند

 8 ژانویه 2018- دانشمندان آمریکایی راهی را برای کوچک نمودن سلولهای چربی در موشهایی که با رژیم غذایی پر کالری تغذیه می شدند، کشف کردند. این یافته ها می تواند منجر به درمانهایی برای مقابله با چاقی و بیماریهای متابولیک شود.

 آنها توانستند با مسدود کردن آنزیمی بنام nicotinamide-N-methyltransferase یا NNMT، 30 درصد از سلولهای چربی سفید موشهای مورد نظر را کاهش دهند که معادل با کاهش 7 درصدی از وزن کل بدن آنها بود.

 دانشمندان دانشگاه علوم پزشکی تگزاس در گالوستون معتقدند این یافته ها راهی را برای شروع مجدد متابولیسم سلولهای چربی سفید باز کرده است.

 نویسنده ی ارشد این تحقیق Harshini Neelakantan گفت: افزایش متابولیسم سلولی وکاهش میزان تجمع چربی در سلولهای چربی سفید ریشه ی درمان چاقی و بیماریهای متابولیک مرتبط با آن است.

 در تحقیقات قبلی مشخص شده بود که آنزیم NNMT سرعت متابولیسم سلولهای چربی را کاهش می دهد بنابراین در مطالعه ی اخیر دانشمندان از یک مهار کننده برای این آنزیم در موشهای چاق که با رژیم پرکالری تغذیه می شدند، استفاده نمودند.

همچنین با افزایش متابولیسم سلولهای چربی و کاهش وزن، میزان کلسترول موشها به مقدار نرمال در مقایسه با میزان کلسترول در موشهای سالم رسید.

 موشهایی که با دارونما درمان شدند هیچ یک از این مزایا را تجربه نکردند، در حقیقت اندازه ی سلولهای چربی سفید آنها افزایش یافت و دچار اضافه وزن شدند. هر دو گروه از موشها با یک نوع رژیم غذایی تغذیه می شدند.

در حال حاضر، دانشمندان نمی دانند که آیا مهار کننده های NNMT برای انسان ایمن و موثر هستند یا خیر، اما محققان UTMB می گویند: یک نوع دارو که عملکرد مهار کننده ی NNMT را تقلید می کند، دارای تأثیرات مثبتی بر درمان چاقی است که عامل اصلی ابتلا به دیابت نوع 2 می باشد. Neelakantan افزود: این نتایج، از تحقیقات بیشتر در این زمینه به عنوان یک رویکرد جدید و موثر در مبارزه با بیماریهای متابولیک حمایت می کند. نتایج این مطالعه در مجله ی Biochemical Pharmacology منتشر گردید.

 منبع:

www.diabetes.co.uk/news/2018/jan/scientists-shrink-white-fat-cells-in-bid-to-combat-metabolic-disease-90870328.html