دانشمندان ارتباط مهمی را بین مغز وکنترل قند خون یافتند

8 ژوئن 2017- محققان مکانیسم جدیدی را در مورد تاثیر شبکه‌های خاصی در مغز بر کنترل ترشح انسولین در موش کشف کردند.

هفته‌ی گذشته، مقاله‌ای منتشر گردید که در آن به نقش حیاتی مغز در تعادل انرژی از طریق تغییرات جبرانی در اشتها که بر کاهش وزن افراد چاق و مبتلا به دیابت نوع 2 تأثیر می گذارد، اشاره شده بود.

 در تحقیق اخیر دانشمندان کشف کردند که گروه کوچکی از نورونها بنام Proopiomelanocortin neuronsیا POMCارتباط با پانکراس را برای کنترل قند خون، تسهیل می‌کنند.

 به گفته‌ی محققان انستیتوی تحقیقاتی بیومدیسین در بارسلونا، نورونهای POMCدر سنجش مواد غذایی نقش داشته و همچنین ترشح انسولین را هماهنگ می‌کنند.

نورونهای POMCدر هیپوتالاموس واقع شده‌اند، در میتوکندریهای این سلولهای عصبی، پروتئین Mitofusin 1تولید می‌شود که به عنوان واسطه‌ی انتقال اطلاعات عمل می کند. در یک آزمایش، محققان با حذف این پروتئین(MFN1)، به بررسی تأثیرات آن بر عملکرد نورونهای POMCپرداختند.

 قبل از این، موشها در وضعیت ناشتا نگه داشته شدند و محققان به بررسی فاز تغذیه‌ی مجدد، در غیاب پروتئین MFN1در نورونهای POMCپرداختند.

 اولین مشاهده ی آنها این بود که از دست دادن MFN1، موجب تغییر ظرفیت نورونهای POMCدر سنجش گلوکز بین حالت ناشتا و پس از تغذیه میگردد.

 دومین مشاهده‌ی دانشمندان، تغییر عملکرد سلولهای بتا و کاهش ترشح انسولین پس از حذف پروتئین MFN1از میتوکندریهای نورونهای POMC بود.

 یکی از نویسندگان این مطالعه گفت: بسیار جای تعجب است که این سلولهای عصبی نه تنها در کنترل مصرف مواد غذایی نقش دارند- که پیش از این دانشمندان از آن مطلع بودند- بلکه میزان ترشح انسولین توسط سلولهای بتا را نیز کنترل می‌کنند.

با بررسی دقیق نتایج، محققان دریافتند که فقدان MFN1 در نورونهای POMC منجر به افزایش استرس اکسیداتیو می‌شود که شاهد این مدعا افزایش گونه‌های اکسیژن فعال یا ROS است.

تصور می‌شود که تولید مقادیر زیادی ROS باعث آسیب به میتوکندریها شده و می‌تواند در این مورد منجر به مرگ نورونهای POMC شود. محققان تلاش کردند با دادن مواد آنتی اکسیدان به موش ها، میزان استرس اکسیداتیو را کاهش دهند که درنتیجه بخشی از عملکرد نورونهای POMC حفظ شده و در پاسخ به آن، پانکراس مجدداً شروع به ترشح مقدار صحیحی از انسولین نمود.

محققان می‌گویند اگر چه هنوز راهی طولانی برای درک کامل مکانیسم دقیق سنجش مواد مغذی توسط نورونهای POMC باقی مانده است، اما این یافته‌ها نشان می‌دهد که مغز نقشی اصلی در تنظیم متابولیسم ایفاء می‌کند.

منبع:

www.diabetes.co.uk/news/2017/jun/scientists-find-important-link-between-the-brain-and-blood-glucose-control-92394759.html