داروی متداول دیابت همچنین ممکن است به ترک اعتیاد به نیکوتین کمک کند

5آوریل 2018- در یک مطالعه بر روی موش ها، مشخص گردید دارویی که به میلیون ها نفر از مردم دنیا کمک می کند تا دیابت خود را کنترل کنند همچنین ممکن است به ترک اعتیاد به نیکوتین کمک کند.
محققان در گزارش منتشر شده در مجموعه مقالات آکادمی ملی علوم(PNAS)   در این هفته اعلام کردند: متفورمین، داروی ارزان قیمتی که معمولا برای درمان بیماران مبتلا به دیابت نوع 2 استفاده می شود، به نظر می رسد علائم ترک اعتیاد به نیکوتین را در جوندگان برطرف می کند.
پرفسورSangwon Kim، از بخش غدد درون ریز، دیابت و متابولیسم در دانشکده ی پزشکی دانشگاه جان هاپکینز همراه با محققان دانشگاه پنسیلوانیا، دریافتند که در موشهای آزمایشگاهی که برای دو هفته در معرض رژیم نیکوتین قرار گرفته بودند در صورت مصرف داروی متفورمین، هیچ نشانه ای از علایم و اضطراب ناشی از ترک مشاهده نمی شود.
به گفته ی مقامات بهداشت عمومی، سیگار کشیدن عامل اصلی بیماری و مرگ و میر قابل پیشگیری در ایالات متحده است و سالانه بیش از 500 هزار مرگ و میر را به همراه دارد.سه دارو تاکنون توسط اداره غذا و داروی آمریکا برای کمک به ترک اعتیاد به نیکوتین تأیید شده است، اما میزان ترک سیگار همچنان پایین باقی مانده است-در حدود 15 درصد - البته در برخی مطالعات گفته شده است که تا 70 درصد از سیگاری ها قصد دارند سیگار کشیدن را ترک کنند.
طبق گفته ی پرفسورKim، هم اکنون داروهای جایگزین نیکوتین، داروهای ضد افسردگی و دارویی که برای کاهش میل و اثرات لذت بخش سیگار موجود هستند، هیچ کدام به طور مستقیم به رفع علائم ترک نیکوتین کمک نمی کنند.
بر اساس مطالعات قبلی که نشان داد چگونه نیکوتین بر روی شیمی مغز اثر می گذارد، کیم و همکارانش فرض کردند که متفورمین ممکن است اضطراب، تحرک پذیری و سایر علائم ترک نیکوتین را از بین ببرد.
برای تحقیق جدید، تیم تحقیقاتی بر فعال کردن آنزیمی معروف به پروتئین کیناز فعال شده با AMP یاAMPK  متمرکز شدند که در میان سایر نقش ها، تجزیه ی گلوکز برای تولید انرژی را تحریک می کند. کیم و همکارانش کشف کردند که مسیر AMPK در پستانداران پس از استفاده از نیکوتین مزمن، فعال می شود، اما در هنگام ترک نیکوتین سرکوب می گردد.آنها به بررسی تحریک AMPK توسط متفورمین، در از بین بردن یا کاهش علائم ترک نیکوتین پرداختند.
پرفسور کیم میگوید: این اولین مطالعه برای بررسی رابطه ی  AMPKبا وابستگی به نیکوتین است.
از جمله اثرات متفورمین، که سرکوب تولید گلوکز کبدی است، فعال سازی AMPK است.محققان معتقدند که در دوزهای مناسب، متفورمین ممکن است علائم ترک نیکوتین را بدون عوارض جانبی در بروز عدم تعادل در قند خون، درمان کند.
کیم و همکارانش دریافتند که موشهای معتاد به نیکوتین که تحت درمان با متفورمین قرار گرفتند، هیچ کدام از علایم اضطراب یا دیگر اثرات منفی ترک نیکوتین را نشان ندادند. محققان دریافتند که متفورمین، رفتارهای اضطرابی ناشی از قطع نیکوتین را در دوزهایی که هیچ تاثیری بر وزن بدن، مصرف غذا و یا قند خون ندارد، به طور کامل از بین میبرد.
پرفسور کیم می گوید: تحقیقات نشان می دهد که متفورمین به علت ایمنی آن در مصرف طولانی مدت و نداشتن عوارض جانبی می تواند یک کمک بالقوه برای ترک سیگار باشد، چنانچه آزمایشات بالینی، یافته های آزمایش بر روی موش ها را تایید کند.

منبع و سایت خبر:

Proceedings of the National Academy of Sciences, 2018; 201707047 DOI: 10.1073/pnas.1707047115

www.sciencedaily.com/releases/2018/04/180405093214.htm