داروی جدیدی که به مبارزه با سندرم متابولیک کمک می کند

 3اکتبر 2019 - یک داروی جدید که در دانشگاه Yale تولید شده است، باعث کاهش تعداد زیادی از ناهنجاری های مرتبط با سندرم متابولیک می شود. سندرم متابولیک یک بیماری مرتبط با چاقی است که یک نفر از هر سه بزرگسال در ایالات متحده از آن رنج می برد. محققان نتایج تحقیقات خود را در مجله Science Translational Medicine  منتشر کردند.

سندرم متابولیک با مقاومت به انسولین( و در نتیجه افزایش قند خون)، تجمع چربی اضافی در اطراف کمر، سطح غیر طبیعی کلسترول خون یا تری گلیسیرید و افزایش چربی در کبد( بیماری کبد چرب غیر الکلی یا (NAFLDمشخص می شود. سندرم متابولیک یکی از بزرگترین تهدیدات بهداشت عمومی در جهان است که با افزایش خطر بیماری های قلبی، دیابت نوع 2 و NAFLD- که می تواند به فیبروز کبد پیشرفت کرده و منجر به سرطان کبد شود-، مرتبط است.

محققان دانشگاه Yale گزارش دادند که داروی تجویز شده برای پریماتهای غیر انسانی، بطور ایمن باعث کاهش تری گلیسیریدهای پلاسما و کلسترولLDL ( کلسترول "بد" ) و معکوس شدن NAFLD و همچنین معکوس شدن مقاومت به انسولین کبدی گردید که عامل اصلی بیماریهای قلبی و دیابت نوع 2 است.

این دارو باعث افزایش فعالیت میتوکندری ها( کارخانه تولید انرژی سلول) می شود. نسخه ی اولیه ی این دارو در دهه ی 1930 برای درمانهای کاهش وزن مورد استفاده قرار گرفت، اما سپس استفاده از آن ممنوع شد زیرا دمای بدن را به میزان بسیار خطرناکی افزایش می دهد. با این حال، دانشمندان Yale نسخه ی جدیدی از این دارو را به فرمآهسته رهش تولید کرده اند که بطور خاص سلولهایی را در کبد هدف قرار می دهد، که واسطه ی بسیاری از ناهنجاری های متابولیکی مرتبط با سندرم متابولیک و دیابت نوع 2 هستند. محققان گزارش دادند كه این اصلاح در تحویل دوز دارو، ایمنی و اثربخشی آن را 100 برابر افزایش داده است.

نویسنده ارشد این مقاله دکتر Gerald I. Shulman، استاد پزشکی (غدد درون ریز) و فیزیولوژی سلولی و مولکولی گفت: تغییرات سبک زندگی مانند رژیم غذایی و ورزش هنوز اولین خط درمان سندرم متابولیک،NAFLD  و دیابت نوع 2 است، اما در بیشتر موارد این روش در طولانی مدت مؤثر نیست بنابراین نیاز شدیدی به درمانهای جدید وجود دارد.

منبع:

https://medicalxpress.com/news/2019-10-drug-combat-metabolic-syndrome.html