داروی امپاگلیفلوزین مرگ و میر قلبی عروقی را در بیماران مبتلا به دیابت نوع 2 و بیماری شریان محیطی کاهش می‌دهد

 29 نوامبر 2017- تحقیق اخیر نشان می‌دهد داروی Jardianceیا  empagliflozin، خطر ابتلا به مشکلات اصلی قلبی را کاهش داده و پیشرفت بیماری کلیوی در افراد مبتلا به دیابت نوع 2 که همچنین به بیماری شریان محیطی یا PADمبتلا هستند را آهسته می‌کند.

این یافته‌ها نشان می‌دهد در این جمعیت بسیار آسیب‌پذیر از بیماران، داروی امپاگلیفلوزین می‌تواند به بهبود سلامت قلب وعروق کمک کند. این داروی مهار کننده‌ی SGLT2، اولین داروی دیابت نوع 2 در اروپا است که بر چسب آن حاوی اطلاعاتی در مورد کاهش خطرات قلبی عروقی می باشد.

درمان با Jardianceخطر ابتلا به مشکلات قلبی و کلیوی را بدون افزایش احتمال خطر قطع اندام‌های پائینی (هشداری که قبلاً در رابطه با مصرف این دارو آمده بود) کاهش می‌دهد.

دانشمندان دانشگاه تورنتو گفتند: Jardianceسبب کاهش شدید مرگ ‌و میر قلبی عروقی در این زیر گروه از بیماران  می‌شود. مزایای دیگر استفاده از این دارو شامل: کاهش بستری در بیمارستان به دلیل نارسایی قلبی و بیماری کلیوی پیشرفته است.

این یافته‌ها حاصل بخشی از مطالعه‌ی در حال انجام EMPA-REG OUTCOME است که در آن چهار گروه از بیماران با هم مقایسه شدند: افراد مبتلا به PADو افرادیکه به PADمبتلا نبودند که هر گروه از این افراد یا تحت درمان با Jardianceو یا پلاسبو قرار گرفتند. تمام این چهار گروه از بیماران دارای متوسط سنی 64 سال بوده و میانگین HbA1cآنها 65 میلی مول بر مول یا 8.1  درصد بود.

بیماران بطور متوسط 3.1سال پیگیری شدند، در افراد تحت درمان با Jardiance، صرفنظر از ابتلا به PAD یا عدم ابتلا به این بیماری، میزان مرگ‌ و میر قلبی عروقی، مرگ ‌ومیر ناشی از همه‌ی علل، بستری شدن به دلیل نارسایی قلبی، موارد جدید نفروپاتی دیابتی یا پیشرفت نفروپاتی دیابتی کاهش یافته بود.

محققان اعلام کردند 29 فرد مبتلا به دیابت نوع 2 و PAD، نیاز به درمان با امپاگلیفلوزین برای 3.1  سال دارند تا از یک مرگ قلبی عروقی در این افراد جلوگیری شود.

هیچ نشانه‌ای از افزایش خطر قطع عضو بدست نیامد، این نتیجه برای پژوهشگران دلگرم کننده بود. در یک مطالعه‌ی دیگر در حال انجام بنام مطالعه‌ی CANVAS مشخص شده است که داروی Invokana یا کاناگلیفلوزین (نوع دیگری از مهار کننده‌ی SGLT2) با افزایش خطر قطع عضو ارتباط دارد.

محققان نتیجه‌گیری نمودند که این دارو می تواند در رویکردهای کاهش خطر مرگ و میر در مبتلایان به دیابت نوع 2 و بیماری PAD استفاده شود. نتایج این تحقیق بصورت آنلاین در مجله‌ی Circulation منتشر شده است.

 منبع:

www.diabetes.co.uk/news/2017/nov/jardiance-reduces-cardiovascular-mortality-in-type-2-diabetes-and-peripheral-artery-disease-97417085.html