داروهای جدید دیابت نوع 2 دارای مزایایی برای بیماری های قلبی و کلیوی نیز هستند

28سپتامبر 2020 - دو گروه جدید از داروها که اساساً برای درمان دیابت نوع 2 تجویز می شوند به نام مهارکننده هایSGLT2 و آگونیست های گیرندهGLP-1 ، می توانند به طور قابل توجهی خطرات مرتبط با بیماری مزمن کلیوی (CKD) و بیماری های قلبی را کاهش دهند. بر اساس تجزیه و تحلیل آزمایشات بالینی تا مارس 2020 ، گروهی از متخصصان برجسته ی دیابت، نارسایی قلبی، بیماری های کلیوی و بیماری های قلبی متابولیک، معتقدند که این داروها باید برای افراد مبتلا به CKD و دیابت نوع 2 تجویز شوند تا از آنها در برابر بیماری قلبی و کلیوی و عوارض جدی آنها محافظت شود. این موضوع در بیانیه ی علمی جدید انجمن قلب آمریکا، تحت عنوان " محافظت از قلب و کلیه با داروهای جدیدتر دیابت، در بیماران دیابتی و مبتلا به بیماری مزمن کلیوی" ، امروز در مجله ی برجسته ی انجمن قلب آمریکا "Circulation" منتشر شده است.

این بیانیه شواهد حاصل از آزمایشات بین المللی متعدد، بزرگ، کنترل شده و تصادفی از دو گروه داروی کنترل کننده ی قند خون شامل: مهارکننده های کوترانسپورتر گلوکز سدیم 2 (SGLT2) و آگونیست های گیرنده پپتید -1شبه گلوکاگون (GLP-1 RA) در بیماران مبتلا به دیابت نوع 2 ، بیماری مزمن کلیوی و کسانی که یا در معرض خطر بیماری قلبی عروقی بودند یا با بیماریهای قلبی و عروقی از قبل، را بررسی کرده است. نتایج ترکیبی آزمایشات نشان داد که مهارکننده های SGLT2 وGLP-1 RA ، می توانند با خیال راحت استفاده شوند، این داروها به میزان قابل توجهی خطر حوادث قلبی عروقی و مرگ، بستری در بیمارستان و پیشرفت بیماری مزمن به مرحله انتهایی بیماری کلیوی از جمله خطرات دیالیز، پیوند یا مرگ  را کاهش می دهند.

این بیانیه ی علمی، گایدلاین دقیق و عملی برای متخصصان مراقبت های بهداشتی اولیه، متخصصان قلب و عروق، متخصصان بیماریهای کلیه و دیابت است تا به شناسایی و درمان بیمارانی که ممکن است از فواید داروهای مهارکننده SGLT2 و داروهای GLP-1 RA بهره مند شوند، کمک کند.

در این بیانیه بر اساس تجزیه و تحلیل نتایج آزمایشات بالینی، این توصیه ها ارائه شده است:

•         ارزیابی به موقع و مداوم خطرات بیماری های کلیوی و قلبی می تواند به شناسایی بیمارانی کمک کند که ممکن است از اثرات محافظتی و پیشگیرانه ی این داروها بهره مند شوند.

•         گزینه های دارویی سفارشی برای پاسخگویی به نیازهای هر بیمار.

•         نظارت و کنترل فشار خون بالا.

•         خطرات هیپوگلیسمی (افت قند خون) را شناسایی کرده و علائم را به بیماران آموزش دهید تا بتوانند سریعاً به دنبال درمان باشند.

•         همه داروها را همزمان با این داروها تنظیم کنید و بار "چند دارویی" را در نظر بگیرید - به معنای مصرف 5 نوع دارو یا بیشتر در روز برای چندین بیماری، که در بین افراد مبتلا به دیابت نوع 2 معمول است.

•         باید در مورد خطرات و علائم "کتواسیدوز دیابتی یوگلیسمیک"در هنگام مصرف داروهای گروه مهارکننده هایSGLT2 ، و خطرDKA "کلاسیک" (هنگامی که قند خون بسیار زیاد است و مواد اسیدی به نام کتون در بدن تجمع می یابند)، که جدی است و می تواند کشنده باشد، به بیماران هشدارها و آموزشهای لازم داده شود.

•         تیم حرفه ای مراقبت های بهداشتی باید مرتباً وضعیت پای بیماران را بررسی کنند تا از ایجاد هر گونه زخم یا تاول در پا، که به سرعت عفونی شده و می تواند منجر به قطع عضو می شود، جلوگیری کنند.

گروه تحریریه به دو زیر گروه دیگر از بیماران که ممکن است از فواید مهارکننده هایSGLT2 وGLP-1 RA ، بهره مند شوند، اشاره کردند: 1) افراد مبتلا به نارسایی قلبی با کاهش اجکشن فرکشن (HFrEF) با یا بدون دیابت نوع 2، و 2) افراد مبتلا به بیماری مزمن کلیوی که به دیابت نوع 2 مبتلا نیستند. گروه تحریریه پیش بینی می کند داده های بیشتری برای تأیید استفاده از مهارکننده های SGLT2 و داروهایGLP-1 RA ، برای این دو گروه از بیماران در معرض خطر، موجود باشد.

گروه دارویی GLP-1 RAs، تأییدیه اولیه FDAرا برای کنترل قند خون در سال 2005 دریافت کرد و مهارکننده های SGLT2 در سال 2013 برای درمان افراد مبتلا به دیابت نوع 2 تأیید شدند. داروهای این دو کلاس به روش های مختلفی کار می کنند: مهار کننده های SGLT2 باعث می شوند که قند اضافه ی موجود در خون از طریق ادرار توسط کلیه ها از بدن خارج شود. تحقیقات در مورد داروها در این کلاس نشان داده است که آنها همچنین می توانند خطر نارسایی قلبی را کاهش دهند، پیشرفت بیماری مزمن کلیه را کند کرده و خطر مرگ قلبی عروقی را کاهش دهند. GL-1 RA، با شبیه سازی عملکرد هورمونهای طبیعی اینکرتین بدن که به کاهش سطح قند خون بعد از غذا کمک می کند، کار می کند. مطالعات نشان داده است که داروهای این گروه، خطرات حمله قلبی، سکته مغزی ایسکمیک و یا مرگ قلبی عروقی را کاهش می دهند.

مطالعات اخیر نشان می دهد که این داروهای جدید به خصوص برای بیمارانی که در معرض خطرات بیشتری برای بیماری قلبی عروقی و بیماری مزمن کلیوی قرار دارند، زیاد تجویز نمی شوند. یک مطالعه اخیر در سراسر آمریکا بر روی بیش از یک میلیون نفر از بزرگسالان نشان داد که 7٪ از بیماران مبتلا به دیابت نوع 2 با داروی مهار کننده  SGLT2تحت درمان قرار گرفته اند.

نویسندگان گفتند: در حال حاضر در ایالات متحده، متخصصان مراقبت های اولیه یا غدد داخلی به طور معمول استفاده از این داروها را در بیماران مبتلا به دیابت نوع 2 آغاز کرده اند، اما یک رویکرد متشکل از چند تخصص که شامل متخصصان کلیه و قلب است، می تواند به بیماران بیشتری کمک کند که از فواید این داروها بهره مند شوند.

آنها افزودند: مهمترین سوالی که باید در آینده به آن توجه شود، بررسی میزان استفاده ی واقعی از این داروها در عمل بالینی است. وقتی تیم های چند رشته ای می توانند بیماران پر خطر را شناسایی کرده و از تحویل هدفمند این روش های درمانی اطمینان حاصل کنند، می توانیم بار بیماری های قلبی و کلیوی را برای میلیون ها فرد مبتلا به دیابت نوع 2 بشدت کاهش دهیم. بهبود سلامت قلب و عروق و کلیه در تعداد بیشتری از افراد تا حد ممکن، سبب کاهش عوارض، مرگ و میر و هزینه های مراقبت های بهداشتی می گردد که اهداف اصلی هستند.

منبع:

https://medicalxpress.com/news/2020-09-diabetes-medications-heart-kidney-disease.html