خطر مرگ زودهنگام در میان زنانی که نوشیدنی های قندی کمتری استفاده می کنند، پایین تر است

19 مارس 2019- یک مطالعه ی جدید نشان داد که مصرف کمتر نوشیدنی های شیرین با کاهش خطر مرگ در میان زنان ارتباط دارد.این مطالعه نشان می دهد که مصرف دو نوشیدنی در روز، که شامل نوشابه های گازدار، نوشیدنی های ورزشی و آب میوه است، می تواند تاثیر قابل توجهی بر سلامتی و طول عمر داشته باشد.

این تحقیق بر روی بیش از 80،000 زن و 37،000 مرد با پیگیری حدود 3 دهه انجام گردید. از این افراد خواسته شد تا هر چهار سال یکبار، یک پرسشنامه که شامل سوالاتی در مورد رژیم غذایی و شیوه زندگی بود را تکمیل کنند.

یافته های این تحقیق نشان داد که مرگ و میر زنانی که بین دو تا شش نوشیدنی شیرین شده با قند(SSB) در هفته مصرف می کردند، در مقایسه با افرادی که نوشیدنی کمتری مصرف می کردند، 6 درصد در طی دوره ی مطالعه بیشتر است.

نویسنده ی ارشد این مقاله دکتر Malik، از دپارتمان تغذیه ی دانشکده بهداشت دانشگاه هارواردگفت: نتایج مطالعه ی ما از محدود کردن مصرفSSB ها و جایگزینی آنها با سایر نوشیدنی ها، و ترجیحا آب، برای بهبود کلی سلامت افراد و طول عمر حمایت می کند.

این تیم تحقیقاتی همچنین شواهدی از ارتباط مصرف مکرر نوشابه های قندی با افزایش خطر سکته مغزی و بیماری قلبی عروقی یافت.

نویسنده ی ارشد این مقاله، یاسمین موسی ور رحمانی، استادیار اپیدمیولوژی بالینی و بهداشت جمعیت در کالج پزشکی آلبرت اینشتین در نیویورک، گفت: احتمال سکته مغزی ایسکمیک یا clot-based stroke در میان زنان چاق شرکت کننده، که در ابتدای این مطالعه به هیچ بیماری قلبی یا دیابت مبتلا نبودند، دو برابر بیشتر بود.

مطالعات قبلی، ارتباط مصرف نوشیدنی های شیرین را با افزایش وزن و افزایش خطر دیابت نوع 2، بیماری قلبی و سکته مغزی نشان داده اند. با این حال، تا به امروز مطالعات اندکی، ارتباط بین نوشابه های شیرین شده با قند را با مرگ زود هنگام بررسی کرده اند.

دکتر Walter Willett، استاد اپیدمیولوژی و تغذیه در کالج پزشکی آلبرت اینشتین و یکی از نویسندگان این مطالعه افزود: این یافته ها با اثرات منفی ناشی از مصرف بالای قند بر عوامل خطر متابولیک، سازگار است و همچنین شواهدی قوی مبنی بر تاثیر مصرف زیاد نوشیدنی های شیرین قندی بر خطر ابتلا به دیابت نوع 2، که خود یک عامل خطر بزرگ برای مرگ زودهنگام(premature death) است، را ارائه می دهد.

یافته های این تحقیق در مجله ی Circulation منتشر شده است.

منبع:

https://www.diabetes.co.uk/news/2019/mar/women-who-drink-fewer-sugary-drinks-at-lower-risk-of-early-death-98456804.html