خطر تولد کودکانی با نارسایی قلبی برای زنان باردار مبتلا به دیابت نوع 1 بیشتر است

5ژوئیه 2018- مطالعه ی محققان موسسه کارولینسکا و آکادمی Sahlgrenska در سوئد نشان داد که زنان باردار مبتلا به دیابت نوع 1 ، به ویژه زنانی که مقدار قند خون آنها در اوایل دوران بارداری بالا بوده است، احتمال بیشتری برای تولد نوزادانی با نقایص قلبی دارند. نتایج این تحقیق در مجله ی BMJ منتشر شده است.
از مدتها پیش مشخص شده بود که بیماران مبتلا به دیابت نوع 1 در معرض خطر ابتلا به عوارض این بیماری هستند.در حال حاضر یک مطالعه ی جدید نشان می دهد که زنان باردار مبتلا به دیابت نوع 1 در معرض خطر بیشتری برای داشتن نوزادانی با نقایص قلبی هستند.
پروفسور  Ludvigsson از بخش اپیدمیولوژی پزشکی و آمار زیستی، موسسه ی کارولینسکا و مشاور کلینیک کودکان در بیمارستان دانشگاه Örebroمی گوید: این یافته ها، نتایج مطالعات قبلی در مورد افزایش خطر نقص های مادرزادی و در درجه اول نقایص قلبی برای کودکان این زنان را تایید می کند، خطر نقایص مادرزادی در دوران بارداری بسیار حساس به عواملی می باشد که در ابتدای بارداری وجود دارند که در اینجا قند خون نقش حیاتی دارد.
این مطالعه نشان دهنده ی ارتباط روشن بین سطح بالای قند خون(HbA1c) در مادر و خطر نقایص قلبی در کودک است.با این حال، حتی کودکان زنانی که رهنمودهای فعلی در مورد کنترل قند خون را دنبال می کردند، خطر ابتلا به نقایص قلبی عروقی بیشتری نسبت به کودکان زنان غیر دیابتی داشتند، گرچه این خطر کوچک است.نتایج نشان می دهد که 3/3 درصد از زنان باردار مبتلا به دیابت نوع 1 که سطح قند خون آنها در مدت بارداری در محدوده ی توصیه شده، قرار داشته است، یک کودک مبتلا به یک نقص قلبی را به دنیا آورده اند. اینرقم برای زنان بدون دیابت 1.5 درصد است.
زنان باردار مبتلا به دیابت نوع 1 که مقدار قند خون بسیار بالایی داشتند( HbA1c آنها 9.1درصد یا بیشتربود)در معرض خطر بیشتری بودند.
پروفسور Ludvigsson می گوید: در اینجا، خطر ابتلاء به یک نقص قلبی به اندازه 10.1 درصد و یا یک کودک از میان هر ده کودک است.علت ارتباط میزان قند خون در اوایل بارداری با خطر بروز نقایص مادرزادی این است که اندام های جنین در این دوره رشد می کنند. همچنین بسیاری از زنان از بارداری خود در طی چند ماه اول بارداری بی خبر هستند. بهمین دلیل زنان باید قبل از تلاش برای داشتن فرزندان، از خطراتی که کودکشان را تهدید می کند، آگاهی داشته باشند.
پروفسور لودویگزسون می گوید: در اینجا فرصتی برای زنان بوجود می آید که بتوانند خطر ابتلا کودک خود به بیماری های قلبی را از طریق پایین آوردن سطح قند خون خود، قبل و در حین بارداری کاهش دهند. با این حال ما به عنوان پزشک می دانیم که بسیاری از زنان باردار با قاطعیت تلاش می کنند تا قند خون خود را در محدوده ی هدف حفظ کنند؛ از سوی دیگر ما باید فواید بالقوه ی درمان تشدید شده با انسولین بمنظور کاهش خطر نقایص قلبی کودک، را با خطرات احتمالی هیپوگلیسمی مادر و جنین بسنجیم.
این مطالعه با استفاده از مراجع ثبت ملی دیابت و ثبت نام ملی بیماران و ثبت رسمی تولد انجام شد، در این مطالعه 2,458  نوزاد زنده از مادران مبتلا به دیابت نوع 1 با 1,159,865نوزاد زنده از مادران بدون دیابت، مقایسه شدند. از آنجایی که این مطالعه یک مطالعه ی مشاهده ای بوده است، هیچ نتیجه گیری قطعی در مورد علیت آن قابل استخراج نیست.محققان اکنون قصد دارند تحقیقات بیشتری در این زمینه انجام دهند.

منبع:

https://www.news-medical.net/news/20180705/Pregnant-women-with-type-1-diabetes-at-increased-risk-of-having-babies-with-heart-defects.aspx