خبر خوب برای مبتلایان به دیابت نوع 2: سبک زندگی سالم اهمیت دارد

دیابت نوع 2 (T2D) یک اختلال متابولیکی در مقاومت به انسولین است - کاهش حساسیت به عملکرد انسولین - که منجر به افزایش قند خون یا هایپرگلایسمی می شود. دیابت نوع 2 و پیش دیابت، نگرانی عمده ای برای بهداشت عمومی در جهان هستند، زیرا T2D به طور چشمگیری خطر ابتلا به بیماری های قلبی، از جمله حملات قلبی، فیبریلاسیون دهلیزی و نارسایی قلبی را افزایش می دهد.عوامل مختلفی بر ابتلا و پیشرفت T2D تأثیر می گذارند. بعضی از آنها، مانند نژاد / قومیت، سن و جنسیت شخص، قابل تغییر نیستند، اما سایر موارد، از جمله وزن بدن، ورزش و رژیم غذایی قابل تغییر هستند.

آیا در صورت ابتلا به دیابت، تغییر سبک زندگی به کاهش خطر بیماریهای قلبی کمک می کند؟

در سال 2010 ، انجمن قلب آمریکا(AHA)   مقاله ای را با عنوان "Life's Simple 7"  منتشر کرد که به هفت عامل خطر که مردم می توانند از طریق تغییر سبک زندگی آنها را بهبود بخشند تا به آنها برای دستیابی به وضعیت ایده آل سلامتی قلبی و عروقی کمک کند، اشاره دارد: وضعیت سیگار کشیدن، فعالیت بدنی، وزن ایده آل بدن، مصرف میوه ها و سبزیجات تازه، قند خون، سطح کلسترول و فشار خون.

مطالعات بعدی نشان داد خطر بیماریهای قلبی برای افرادی که در محدوده ی مطلوب هر یک از این عوامل قرار دارند، در مقایسه با افرادی که در محدوده ی خطر این عوامل هستند، کمتر است. اما با توجه به افزایش قابل توجه خطر بیماری قلبی در مبتلایان به دیابت نوع 2، مشخص نبود که آیا تأثیرات مثبت بهبود این عوامل قابل تغییر، برای جمعیتمبتلا به دیابت نوع 2 صادق است یا خیر.

مطالعه اخیر نشان داد که تغییر سبک زندگی به نفع دیابت نوع 2و پیش دیابت است

در مطالعه ای که اخیراً در JAMA Cardiology منتشر شده است، محققان تاثیر داشتن معیارهای ایده آل قلبی و عروقی-که در Life’s Simple 7 ارائه شده اند-، بر بهبود سلامت قلبی عروقی مبتلایان به دیابت نوع 2 یا پیش دیابت را بررسی کردند. نتایج جالب توجه و مطابق با سایر مطالعات بزرگ مبتنی بر جمعیت عمومی بود. در بیمارانی که پنج عدد یا تعداد بیشتری از این عوامل در ومحدوده ی ایده آل قرار داشتند، حوادثقلبی عروقی بیشتر از افرادی با سطح طبیعی قند خون، نبود. حوادث قلبی عروقی اندازه گیری شده در این مطالعه شامل: مرگ، حمله قلبی، سکته مغزی و نارسایی قلبی بودند. هر یک از معیارهای بهداشتی ایده آل اضافی با کاهش 18 درصدی خطر ابتلا بهحوادث قلبی عروقی برای افراد مبتلا بهدیابت نوع 2 و 15 درصد افت اضافه تر برای مبتلایان به پیش دیابت همراه بود.

این یک مطالعه ی مشاهده ای آینده نگر بود که فقط ارتباط عوامل خطر را بررسی می کند. این یک آزمایش تصادفی نبود که به دنبال مداخله باشد. در نتیجه، ما نمی توانیم از آن یک رابطه ی علی و معلولی را نتیجه گیری کنیم. با این وجود، این اولین مطالعه ای است که نشان می دهد ارتباط مثبتی بین عوامل ایده آل سبک زندگی و سلامت قلبی و عروقی در افرادی که به دلیل دیابت نوع 2 در معرض خطر بالایی برای CVD هستند، وجود دارد. این نتایج اهمیت انتخاب سبک زندگی ما را نشان می دهد و این که رعایت معیارهای بهداشتی ایده آل می تواند به کاهش خطر حوادث قلبی عروقی کمک کند.

7 راهکار ساده برای بهبود سبک زندگی

افراد مبتلا به دیابت و پیش دیابت و حتی افراد غیر دیابتی، باید اهداف زیر را برای یک زندگی سالم و رسیدن به سلامت متابولیک خود دنبال کنند:

1.     کنترل فشار خون: 120/80 میلی متر جیوه یا پایین تر، بهترین هدف است.

2.     کنترل کلسترول: هدف کلسترول کل زیر 200 میلی گرم در دسی لیتر را دنبال کنید.

3.     کاهش قند خون: در صورت ابتلا به پیش دیابت، هموگلوبینA1c (معیار اندازه گیری متوسط ​​قند خون در سه ماه گذشته) خود را کمتر از 5.7٪ یا در صورت ابتلا به دیابت نوع 2، کمتر از 6.5٪ دریافت کنید.

4.     داشتن فعالیت بدنی: هدف 150 دقیقه فعالیت با شدت متوسط ​​یا 75 دقیقه فعالیت شدید در هفته است.

5.     رژیم غذایی سالم: این به معنای حداقل 4.5 فنجان میوه و سبزیجات در روز است.

6.     لاغر شوید: هدف شاخص توده بدنی (BMI) کمتر از 25 باشد.

7.     سیگار را ترک کنید: مزایای قلبی عروقی را با ترک سیگار تجربه خواهید کرد، نیازی به ذکر این موضوع نیست که خطر ابتلا به سرطان، COPD و سایر بیماریها را با ترک سیگار در خود کاهش می دهید.

منبع:

https://www.health.harvard.edu/blog/good-news-for-those-with-type-2-diabetes-healthy-lifestyle-matters-2020021718827