حمایت از سوی همتایان باعث بهبود سلامت افراد مبتلا به دیابت نوع 2 و افسردگی می شود

30 اکتبر 2018- اهمیت حمایت از سوی همتایان در کمک به افراد مبتلا به دیابت نوع 2  بمنظور کنترل بهتر بیماری آنها در یک مطالعه توسط محققان آمریکایی نشان می دهد خطر بستری در بیمارستان در میان این افراد 70 درصد کاهش می یابد .همچنین حمایت همتایان از افراد مبتلا به دیابت نوع 2 و افسردگی، نیاز به مراقبت های اورژانسی را در این افراد 50٪ کاهش داد.
یافته های این تحقیق حاصل تحقیقات پژوهشگران دانشگاه آلاباما در بیرمنگام بر روی افراد مبتلا به دیابت نوع 2 و افسردگی خفیف تا شدید بود.
در افراد مبتلا به دیابت، خطر ابتلا به افسردگی افزایش می یابد و محققان می خواستند نقش مداخلات آموزشی همتا محور(peer coach interventions )، بر بهبود سلامت افراد مبتلا به دیابت و افسردگی بررسی کنند.
آنها 424 نفر را انتخاب کردند و آنها را به دو گروه تقسیم نمودند،یکی از گروه ها بیش از 12 ماه علاوه بر آموزشهای استاندارد دیابت، از حمایت عاطفی و آموزش دیابت توسط همتایان خود برخوردار شدند و گروه دیگر تنها آموزشهای استاندارد دیابت را دریافت کردند.
در این تحقیق تأثیر مداخلات همتا محور بر پذیرش افراد مبتلا به دیابت نوع 2 و افسردگی در بیمارستان و یا درمان آنها در بیمارستان ها ، براساس داده های سال های 2010 تا 2012 از هشت استان روستایی در جنوب آلاباما، بررسی شد.آلاباما به این دلیل انتخاب شد که دارای شیوع بالایی از دیابت نوع 2 است، اما منابع محدودی دارد و فقط یک مربی مجاز دیابت در این منطقه وجود دارد.
پروفسور Andrea Cherrington، که این مطالعه را رهبری کرد، گفت: ما دریافتیم که برای افراد مبتلا به دیابت و افسردگی خفیف تا شدید، حمایت از سوی همتایانشان، میزان بستری در بیمارستانها را 70٪ و نیاز به مراقبت های اورژانس را 50٪ کاهش می دهد.
پروفسور چرینگتون و همکارانش معتقدند که حمایت کارکنان بهداشتی جامعه و حمایت بیماران از یکدیگر می تواند ابزار ارزشمندی برای افراد مبتلا به دیابت نوع 2 و افسردگی باشد.
او افزود: ما باید استراتژی هایی برای ارتقای خودمراقبتی و بهبود نتایج سلامت بیماران، و به طور همزمان مدیریت هزینه ها ارائه می کنیم.سیستم های بهداشتی و ارائه دهندگان باید استراتژی های جدیدی را که به طور همزمان نتایج سلامت را بهبود می بخشد و در ضمن مدیریت هزینه ها را آسان می کند، در نظر بگیرند. برای من شواهد بدست آمده از این تحقیق نشان می دهد که حمایت بیماران از یکدیگر، یک استراتژی مناسب است که می تواند برای رسیدن به هر یک از این اهداف در افراد مبتلا به دیابت و افسردگی موثر باشد. نتایج این تحقیق در مجله Diabetes Care منتشر شده است.
انجمن دیابت بریتانیا یکی از مراکزی است که به افراد مبتلا به دیابت هر روز با حمایت آنلاین همتا محور کمک می کند.بیش از 280،000 نفر به این جامعه ی دیابت پیوسته اند، شرکت کنندگان با حمایت از یکدیگر در زمانهای سخت و ارائه ی تجربیات خود و توصیه هایی، به یکدیگر کمک می کنند.

منبع:

https://www.diabetes.co.uk/news/2018/oct/support-from-peers-improve-health-of-people-with-type-2-diabetes-and-depression-96362331.html