جلوگیری از ناباروری مردان با حذف مواد غذایی ناسالم از رژیم غذایی

27 ژوئن 2019- محققان اظهار داشتند خوردن یک رژیم سالم و عدم مصرف غذاهای ناسالم یاjunk food  می تواند به جلوگیری از آسیب های برگشت ناپذیر به باروری پسران نوجوان کمک کند.

تحقیقات پیشین ثابت کرده اند که غذاهای فرآوری شده و وعده های غذایی آماده ی مصرف، منجر به افزایش نرخ چاقی و دیابت نوع 2 شده اند. اکنون مطالعه ی محققان دانشگاه هاروارد بر روی 3000 مرد جوان نشان داده است که خوردن یک رژیم غذایی فاقد مواد مغذی همچنین می تواند بر تعداد اسپرم این افراد تاثیر گذارد.

بر اساس پاسخ شرکت کنندگان به یک نظرسنجی در مورد آمادگی نظامی، اطلاعات مربوط به رژیم غذایی، کیفیت منی و هورمون های تولید مثلی این افراد جمع آوری گردید.

محققان متوجه شدند تعداد اسپرم مردانی که از غذاهای ناسالم( junk foods) نظیر پیتزا، چیپس و نوشیدنی های قندی گازدار استفاده می کنند در مقایسه با افرادی که رژیم غذاییشان غنی از مواد مغذی و متشکل از ماهی، مرغ، سبزیجات و میوه ها است، بسیار کم تر می باشد.

دکتر Jorge Chavarro، رهبر این مطالعه، گفت: ما شاهد کاهش تعداد اسپرم در میان این گروه از مردان بودیم و در تعداد کمی از مردان، تعداد اسپرمها به زیر سطح نرمال اعلام شده توسط سازمان بهداشت جهانی رسیده بود. این بزرگترین مطالعه ای است که تاکنون بر روی مردان جوان انجام شده است.

در حالی که این یافته ها تنها ارتباطی را بین مواد غذایی ناسالم و تعداد اسپرم نشان می دهد، اما با یافته های قبلی سازگار است. همچنین شواهدی وجود دارد که نشان می دهد که این آسیب می تواند دائمی باشد.

در کسانی که از رژیم غذایی غربی با غذاهای فوق العاده فرآوری شده، استفاده می کردند، غلظت یک ماده ی شیمیایی به نام inhibin-B کاهش می یابد. کاهش inhibin-B می تواند تعداد سلول های سرتولی که در بیضه ها یافت می شوند و اسپرم تولید می کنند را کاهش دهد. اگر سلولهای سرتولی تولیدکننده اسپرم در طولانی مدت آسیب ببینند، تولیدمثل این افراد در آینده ممکن است چالش برانگیز باشد.

دکتر Bobby Najari، متخصص اورولوژی در بیمارستان لانگون در نیویورک گفت: افرادی که نگران تعداد اسپرم های خود هستند و واقعا هر کسی که نگران سلامت کلی خود است، باید مقدار زیادی میوه، سبزیجات و گوشت بدون چربی مصرف کند.من فکر می کنم نتایج این تحقیق این واقعیت را تقویت می کند که رژیم غذایی ما برای سلامت اسپرم ها نیز مهم است.

یافته های این مطالعه در نشست سالانه ی انجمن تولید مثل و جنین شناسی انسانی اروپا (ESHRE) در وین ارائه شد.

منبع:

https://www.diabetes.co.uk/news/2019/jun/cutting-out-junk-food-could-prevent-damage-to-male-fertility-97106896.html