جراحی کاهش وزن می تواند از عوارض میکرووسکولار در دیابت نوع 2 جلوگیری کند

6 فوریه 2018- تحقیقات نشان می دهد که جراحی کاهش وزن می تواند به جلوگیری از عوارض میکرووسکولار در افراد مبتلا به دیابت نوع 2 کمک کند.
عوارض میکرووسکولار بر روی رگ های خونی کوچک تأثیر می گذارد و شامل نوروپاتی دیابتی، نفروپاتی و رتینوپاتی می باشد.بالا بودن قند خون در درازمدت این خطرات را افزایش می دهد، اما تغذیه ی سالم، تمرینات ورزشی منظم و کنترل دیابت می تواند خطر ابتلا به این عوارض را کاهش دهد.
در این مطالعه، تاثیرات جراحی کاهش وزن یا باریاتریک، که قبلا اثرات آن در معکوس شدن دیابت نوع 2 در میان بیماران چاق نشان داده شده بود، در جلوگیری از عوارض میکرووسکولار مورد بررسی قرار گرفت.
در مجموع در این مطالعه، اثرات این جراحی در 17،532 بیمار مبتلا به دیابت نوع 2 از 10 مطالعه، توسط دانشمندان بخش جراحی دانشگاه Heidelberg در همکاری بامرکز مطالعات انجمن جراحی آلمان، مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت.
خطر ابتلا به عوارض میکرووسکولار در افراد شرکت کننده در مقایسه با افرادی که تحت درمان استاندارد ( رژیم غذایی و ورزش) قرار گرفته بودند، چهار برابر کاهش داشت.
علاوه بر این، نفروپاتی دیابتی در افرادی که قبل از جراحی به این عارضه مبتلا بودند، بعد از عمل نسبت به درمان استاندارد بهبود یافت. احتمال معکوس شدن دیابت نوع 2 نسبت به درمان استاندارد، 15 برابر بدنبال جراحی بیشتر بود.
دکتر Adrian Billeter، از دانشگاه هایدلبرگ در آلمان، گفت: جراحی متابولیک به شدت خطر ابتلا به عوارض ناشی از دیابت را کاهش می دهد و به نظر می رسد حتی آسیب کلیوی دیابت را در یک نفر از هر دو بیمار بهبود بخشد.
با این حال، در حالی که نتایج مثبت و دلگرم کننده ای از این عمل جراحی بدست آمده است، اما این روش کاهش وزن، اغلب اقدامات شدید و تهاجمی برای افراد مبتلا به دیابت محسوب می شود.در عین حال، رعایت یک رژیم غذایی سالم، مانند رژیم کم کربوهیدرات، به کاهش وزن، بهبود قند خون و حتی کاهش وابستگی به داروها کمک می کند.
محققان افزودند: در مورد درمانهای فعلی دارویی برای دیابت، مانند متفورمین، اطلاعات زیادی منتشر شده است، اما ناامید کننده است که بر میزان موفقیت مداخلات تغذیه ی سالم چندان تاکید نمی شود. یافته های این تحقیق در مجله ی جراحی بریتانیا(British Journal of Surgery)منتشر شده است.

منبع:

https://www.diabetes.co.uk/news/2018/feb/weight-loss-surgery-could-prevent-microvascular-complications-in-type-2-diabetes-93376558.html