تقویت عضلات ممکن است راه بهتری نسبت به از دست دادن چربی برای محافظت از خطرات تهدید کننده ی سلامت باشد

9 جولای 2019- محققان می گویند تمرکز بر تقویت عضلات به جای از دست دادن چربی ممکن است راه بهتری برای محافظت از خودمان در برابر خطرات مرتبط با اضافه وزن یا چاقی مانند دیابت و بیماری قلبی عروقی باشد.

آنها می گویند شواهد اولیه نشان می دهند که ضعف عضلات اسکلتی، که ناشی از رژیم غذایی ناسالم، عدم فعالیت فیزیکی و استرس است، حساسیت بدن ما را به انسولین کاهش می دهد، و ما را در معرض خطر ابتلا به دیابت، قرار می دهد همچنین نشانگرهای اولیه بیماری قلبی عروقی مانند سفتی شریان ها را افزایش می دهد.

در حالیکه محققان کالج پزشکی جورجیا فکر می کنند که ضعف عضلات اسکلتی برای همه ما بد است، ممکن است به ما در توضیح این که چرا موارد ابتلا به این بیماری ها در افراد سیاه پوست بیشتر و شدیدتر است، کمک کند.

اگر این موضوع درست باشد، می توان سلامت عضله را به جای میزان و محل تجمع چربی بعنوان یک شاخص دقیق تر از دور بودن ما از ژنتیکی که با آن متولد شده ایم و شیوه زندگی در نظر گرفت.

دکتر Ryan A. Harris، متخصص طب ورزشی و فیزیولوژیست عروقی در مؤسسه ی پیشگیری و گروه پزشکی MCG Georgia ، می گوید: ممکن است تمرینات مقاومتی که عضلات ما را تقویت می کنند، به حوزه ی جدیدی برای حفظ سلامت تبدیل شود.

دکتر هریس و دکتر وانگ اپیدمیولوژیست ژنتیک کالج جورجیا، محققان اصلی این پژوهش با دریافت کمک مالی 3.4 میلیون دلاری از موسسه ی ملی بهداشت در حال بررسی 400 جفت دوقلوها در سنین 22 تا 45 سال برای پاسخ به این سوال هستند.

دوقلوهای همسان و ناهمسان به پژوهشگران برای کنترل عوامل ژنتیکی که همراه با عوامل محیطی مانند رژیم غذایی و سطوح فعالیت، به چاقی منجر می شوند، کمک می کنند.

وانگ می گوید: همانند چهره های آنها، ژنتیک دوقلوهای یکسان، با یکدیگر یکسان است، در حالی که دوقلوهای ناهمسان - مانند بسیاری از خواهر و برادرها - در 50 درصد از DNA خود مشابهت دارند. محققان می گویند در مورد دوقلوهایی که در 15 سال گذشته در موسسه پیشگیری جورجیا MCG دنبال شده اند، حدود 50 درصد دارای وزن بیش از حد و 30 درصد چاق بودند. آنها یادآوری می کنند، به خصوص در دوقلوهای همسان، اندازه ی دور شکم شباهت زیادی با هم دارد، حتی اگر در حال حاضر در محیط های بسیار متفاوتی زندگی کنند. شباهت ها و تفاوت های آنها باعث می شود که محققان بتوانند میزان تاثیرات عوامل محیطی، را نسبت به ژنتیک، بر چاقی و قدرت عضلات آنالیز کنند.

دکتر وانگ می گوید: کنترل کردن ژنتیک در تلاش برای یافتن اهداف بهتر درمانی نیز مهم است، زیرا ممکن است تنها یکی از دو نفری که رژیم غذایی بدی را دنبال می کنند، هزینه ی افزایش وزن و مشکلات مربوط به سلامتی را بپردازد. همچنین نتایج این تحقیق ممکن است توضیح دهد چرا برخی نمیتوانند وزن خود را کنترل کنند و برخی دیگر با وجود اینکه دارای اضافه وزن هستند، سالمند (fit and fat).

با این وجود، چاقی به طور گسترده ای بعنوان یک معضل بهداشتی در نظر گرفته می شود.

دکتر وانگ می گوید: چاقی برای سال های متمادی مورد مطالعه قرار گرفته است و از آنجایی که از دست دادن وزن بسیار دشوار است، ما می خواهیم مکانیزمی را پیدا کنیم که بتواند از ابتلای مردم به بیماری های مرتبط با چاقی جلوگیری کند.

مشکل از دست دادن وزن - و نگه داشتن آن - می تواند حتی یک فرد سخت کوش را ناامید کند، و این موضوع یکی از دلایل بسیاری است که محققان می خواهند بیشتر در مورد نقش عضلات بدانند و اینکه آیا تناسب عضلات ما ممکن است یک معیار بهتر برای ارزیابی سلامت نسبت به تعداد زیادی از مقیاسها باشد؟

دکتر هریس می گوید: در حالی که عضله یک ارگان هدف واقعی برای مداخله، در این افراد نیست، اما یک نقطه کانونی منطقی است. ما فکر می کنیم که این ارگان واقعا می تواند به بهبود سلامت متابولیک و قلب و عروق ما کمک کند.حتی در کسانی که به ندرت ورزش می کنند، عضله اسکلتی یکی از بزرگترین اعضای بدن است، که به اسکلت کمک می کند تا فرد را راست نگه دارد، که یکی از مهم ترین عملکردهای آن است. عضلات همچنین تعیین کننده ی هومئوستازی متابولیکی ما - میزان کارآمدی بدن ما - و حساسیت به انسولین هستند. در واقع، داشتن توده عضلانی بیشتر با افزایش حساسیت به انسولین همراه است، در حالی که عدم حساسیت به انسولین می تواند منجر به دیابت شود.

دکتر هریس می گوید: عضلات اکسیژن زیادی را مصرف می کنند و یک کاربر بزرگ انرژی هستند. یکی از مزایای سلامت آنها جذب گلوکز از خون است، به طوری که نیروگاه های سلول های عضلانی، به نام میتوکندری ها، می توانند از گلوکز برای تولید ATP(سوخت رایج سلول ها) استفاده کنند. از مزایای استفاده ی گلوکز بیشتر، می توان به کاهش خطر ابتلا به دیابت نوع 2، اشاره کرد که یک نتیجه ی شایع از چاقی است و یک عامل خطر عمده برای بیماری قلبی عروقی محسوب می شود.

دکتر هریس می گوید: اما برای بسیاری از ما یک مشکل اساسی در عضلات وجود دارد: داشتن توده عضلانی، بدین معنا نیست که عضلات شما حتما عملکرد خوبی دارند. به عنوان مثال، در چاقی، شما ممکن است عضلات زیادی داشته باشید، که برای کمک به مدیریت وزن اضافه ی شما مورد نیاز است، اما ممکن است عضلات شما کارآمد نباشند، که پارادوکس "چاقی سلامت استخوان" را بوجود آورده است. قبلا تصور می شد فعالیت تحمل وزن به طور خودکار، استخوانهای افراد چاق را قوی می کند، اما در حال حاضر شواهدی بدست آمده است که بیانگر نرخ بالاتر شکستگی استخوان ها در افراد چاق است.

یکی دیگر از مزایای کلیدی داشتن عضلاتی قوی و سالم، تولید پروتئین های کوچکی به نام مایوكین ها است که در انجام امور خوبی مانند حفظ هومیوستازی متابولیکی و بهبود ارتباطات داخلی در اندام ها مانند هماهنگی عضلات برای دویدن نقش دارند. میوکین ها در هنگام انقباض عضلات آزاد می شوند همچنین می توانند باعث کاهش التهاب مضر در بیماری هایی مانند چاقی، دیابت و فشار خون شوند. اما همچنین میوکین های مخربی مانند IL-6 وجود دارند که موجب تحریک التهاب شده و به شدت با بیماری های قلبی عروقی مرتبط هستند.

بنابراین محققان از ارتعاش تمام بدن در حالت ایستاده، بر روی یک سکوی ارتعاشی برای انقباض عضلات استفاده کردند تا ترکیب میوکین های هر شرکت کننده را زمانیکه عضلات فرد منقبض می شود، برای ارائه ی تصویری از سلامت عضلانی او بدون بیوپسی عضله، تعیین کنند. یکی از اثرات شناخته شده ی فاکتورهای زیست محیطی از بین بردن عملکرد موتور خانه ی سلول های عضلانی یعنی میتوکندریها است، بنابراین محققان از طیف سنجی نزدیک به مادون قرمز استفاده کردند تا نگاهی غیرمستقیم به میزان مصرف اکسیژن و عملکرد عضلات داشته باشند.

همچنین حرکات دوقلوها برای هفت روز ردیابی گردید و از آنها خواسته شد که برای مدت سه روز کل مواد غذایی مصرفی خود را یادداشت کنند. فشار خون و قدرت قاپیدن اشیا با دست، سطوح چربی، کلسترول و انسولین ناشتا نیز در این افراد اندازه گیری شد و از شرکت کنندگان در مورد مصرف مواد مخدر و الکل، از جمله مصرف سیگار، سوال شد. جریان خون شريان پروگزيمال، بزرگترين رگ خونی در بازو، نيز به عنوان شاخص ديگری برای فشار خون اندازه گيری شد.

دوقلوها دوباره برای استرس روحی-اجتماعی ناشی از عواملی مانند تبعیض و اختلال در خانواده، مورد ارزیابی قرار گرفته و به دلیل سن کنونی دوقلوهای شرکت کننده، محققان درباره خطرناک بودن محله ی سکونت آنها و خشونت علیه خانواده و دوستان خود با این ایده که تأثیر عوامل استرس زای قبلی و فعلی را تعیین کنند، سوالاتی پرسیدند.

مطالعات کمی در مورد میوکین ها در انسان انجام شده است. اما مشخص شده است که میوکین ها نیمه عمر کوتاهی دارند، به همین دلیل است که تلاش منظم برای افزایش انقباض عضلات می تواند مفید باشد. در واقع، محققان MCGشواهدی در دست دارند که نشان می دهد تنها یک جلسه ارتعاش کامل بدن بهبود ترکیب میوکین ها را آغاز می کند، به طوری که آنها در حال حاضر، به دنبال پاسخ مستقیم مایوكین ها به ارتعاش تمام بدن هستند.

منبع:

https://www.news-medical.net/news/20190709/Strengthening-muscles-may-be-better-way-to-protect-from-health-hazards-rather-than-losing-fat.aspx