تفاوتی بین سولفونیل اوره‌های طولانی الاثر با کوتاه الاثر از نظر خطرات قلبی وجود ندارد

7 سپتامبر 2017-  یک گروه از محققان کانادایی به بررسی تفاوت اثر انواع مختلف داروهای سولفونیل اوره (که برای کنترل قند خون افراد مبتلا به دیابت نوع 2 بکارمی‌روند) بر خطر سکته‌ی مغزی، بیماری عروق کرونر قلب، آنژین یا حمله قلبی پرداختند. آنها دریافتند که هیچ تفاوتی بین مصرف داروهای سولفونیل اوره‌ی طولانی‌الاثر و کوتاه الاثر از نظر خطرات قلبی عروقی وجود ندارد.

برخی از انواع سولفونیل اوره‌ها کوتاه اثر هستند مانند : gliclazide, glipizide و tolbutamideدرحالیکه گروه دیگر طولانی الاثر هستند مانند glyburide و glimepiride. این گروه از داروها با تحریک افزایش تولید انسولین در پانکراس به کنترل قندخون کمک می‌کنند.

محققان مرکز درمانی غدد درون‌ریز در انستیتوی لیدی دیویس در کانادا دریافتند که درمان با سولفونیل اوره‌ها با افزایش خطر مشکلات قلبی عروقی همراه است، اما آنها می‌خواستند بدانند آیا انواع مختلف این داروها از این  نظر با هم تفاوتی دارند؟

دکتر Samy Suissa محقق ارشد این پژوهش گفت: مطالعه‌ی کوهورت مبتنی بر جمعیت ما هیچ تفاوتی را بین خطر حوادث جانبی قلبی عروقی این داروها، مرگ بر اثر بیماریهای قلبی عروقی و مرگ ‌و میر به همه‌ی دلایل، بین سولفونیل اوره‌های خاص پانکراس و سولفونیل اوره‌های غیر اختصاصی پانکراس نشان نداد، بنابراین نتایج این تحقیق در تناقض با نتایج مطالعات پیشین است و نشان می دهد که در بیان علایم بالینی برخی از داروهای غیر اختصاصی پانکراس ممکن است اغراق شده باشد. با این حال، محققان دریافتند که خطر ابتلا به هیپوگلایسمی شدید در افراد تحت درمان با سولفونیل اوره‌های طولانی الاثر بیشتر است.

محققان در طول یک دوره پیگیری بیش از یک سال، اختلاف بین سولفونیل اوره‌های طولانی ‌الاثر و کوتاه ‌الاثر را بر خطر بیماریهای قلبی عروقی بررسی کردند آنها نتیجه‌گیری نمودند که سولفونیل اوره‌های طولانی‌الاثر در مقایسه با سولفونیل اوره‌های کوتاه اثر تنها سبب افزایش خطر ابتلا به هیپوگلایسمی شدید می‌شوند.

از سایر معایب مصرف سولفونیل اوره‌ها می‌توان به افزایش وزن، مشکلاتی در رابطه با مقاومت به انسولین و افزایش خطر اختلال در تولید انسولین در دراز مدت اشاره کرد این یافته‌ها درمجله‌ی Diabetes Care منتشر شد.

منبع:

www.diabetes.co.uk/news/2017/sep/no-difference-in-heart-risk-between-long-or-short-acting-sulphonylureas-90247297.html