تزریق کوکتلی از ژن ها به پانکراس موش منجر به ایجاد تومورهایی شبیه به تومور پانکراس انسانی شد

5آوریل 2018- یک محقق آمریکایی یک روش منحصر به فرد برای ایجاد تومورهای پانکراس در موش ها، با ویژگی هایی شبیه به سرطان پانکراس انسانی، اختراع کرده است. این روش ابزاری برای آزمایش داروهای جدیدی خواهد بود که طول عمر بیماران مبتلا به سرطان پانکراس را افزایش می دهد، چنین ابزاری پیش از این در اختیار محققان نبود.
تکنولوژی نوینی که در مرکز UT Health San Anthio ابداع شده است، می تواند باعث ایجاد تومورهای پانکراس در موش شود که دارای ویژگی هایی مشابه با تومورهای سرطان پانکراس انسان است. این روش در ایالات متحده ثبت اختراع گردید.
این تکنولوژی می تواند تحولی را در مطالعاتی که بر روی نحوه ی آغاز و پیشرفت سرطان لوزالمعده انجام می شود و تولید و آزمایش داروهای جدید ایجاد کند. مقاله ی منتشر شده در مجله Carcinogenesis (از انتشارات دانشگاه آکسفورد) این روش منحصر به فرد را توصیف کرده است.

مخترع این تکنولوژی، پرفسور Bruno Doiron گفت: دانشمندان در حال حاضر، سرطان لوزالمعده و اثربخشی داروهای مربوط به آن را در موش هایی که با مهندسی ژنتیک برای توسعه ی این بیماری پرورش داده شده اند یا تومورهای سرطان پانکراس انسانی که به جوندگان منتقل شده است، بررسی می کنند که در هر دو مورد، تومورهای حاصل مصنوعی هستند و نمونه ای واقعی از بیماری انسانی را ارائه نمی دهند. ما برای یک دهه در درمان سرطان لوزالمعده موفقیتی نداشته ایم؛ زیرا ما روش خوبی برای آزمایش داروهای جدید نداشتیم.
سرطان پانکراس در طی پنج سال از تشخیص، 95 درصد از بیماران را می کشد.پیشرفت در درمان ناچیز است، زیرا شیمی درمانی تنها قادر است چند ماه به طول عمر این بیماران بیافزاید.بنابراین نیاز به یک ابزار مطالعه ی جدید ضروری بود.

روش تحویل

دکتر Doiron و تیم آزمایشگاهی وی یک ویروس اصلاح شده را به پانکراس موش بالغ تزریق کردند. اینویروس یک وسیله ی تحویل برای دو مولکول پیش سرطانی(جهشKrasG12D  و  shRNA p53) بود که در تومورهای پانکراس انسان وجود دارد.پس از تزریق، ویروس به پانکراس همراه با این عوامل سرطانی نفوذ می کند.پانکراس توسط این کوکتل مولکولی تغییر می کند و هنگامی که موش ها به 28 تا 30 هفتگی می رسند، تومورهایی شبیه به سرطان پانکراس انسان در پانکراس آنها تشکیل می گردد.
دکتر Doironگفت: من دو جهش ژنتیکی مهم مربوط به سرطان لوزالمعده ی انسان را استخراج و با وکتور ویروسی به طور مستقیم به لوزالمعده ی موش تزریق نمودم که باعث رشد تومورها در موش های بالغ گردید. این روش در موش های معمولی انجام می شود. آنها از والدین مختلفی هستند و این تضمین می کند که رشد سرطان لوزالمعده به صورت تصادفی صورت گرفته است، درست همان طوری که در انسان اتفاق می افتد.

یک قدم به جلو

دکترDoironمی گوید: این مقاله ، یک مقاله مهم در زمینه ی سرطان لوزالمعده است، زیرا نشان می دهد که تمام روش های پیشین مطالعه منسوخ شده اند.
چاقی و دیابت عامل اصلی خطر سرطان پانکراس هستند. خطر ابتلا به سرطان پانكراس در افراد چاق 1.5 برابر و در افراد ديابتی دو تا سه برابر است. اینفن آوری جدید می تواند برای بررسی ارتباط چاقی و دیابت با سرطان پانکراس مورد استفاده قرار گیرد.
دکتر Doiron گفت: شیوع چاقی و دیابت نوع 2 در طول دو دهه گذشته در ایالات متحده و در سراسر جهان به مرحله ی شیوع اپیدمی رسیده است، و شاید به همین دلیل است که میزان مرگ و میر ناشی از سرطان پانکراس مانند برخی از سرطان های دیگر، کاهش نیافته است.
دکتر Ruben A. Mesa مدیر مرکز سرطان  Mays، اظهار داشت: تحقیقات مهم دکتر Doiron و همکارانش به ما اجازه می دهد تا پیش بینی بهتری از درمان های مربوط به این بیماری ویرانگر داشته باشیم. این کشفیات پیشرفتهایی بسیار ضروری در تلاش برای درمان سرطان پانکراس هستند.

منبع و سایت خبر:

Carcinogenesis, 2018; 39 (2): 180 DOI: 10.1093/carcin/bgx119

www.sciencedaily.com/releases/2018/04/180405150057.htm